Česká republika spolu s ostatními evropskými státy si dnes připomíná kapitulaci Německa a ukončení druhé světové války, které se účastnila většina světových mocností. Druhá světová válka se považuje za jeden z největších a nejvíce zničujících válečných střetnutí v dějinách lidstva.

Během konfliktu se některé státy dobrovolně nebo s donucením přidaly k fašistickému Německu, některé byly podmaněny a některé vzdorovaly po celou dobu války. Uvádí se, že válka stála 62 milionu lidských životů. Během okupace v České republice zemřelo nebo bylo usmrceno, podle údajů statistického úřadu, „74 000 nežidovských a 138 000 židovských přímých obětí nacismu, 100 000 osob zemřelo vlivem vyšší úmrtnosti podmíněné válkou a okupací“.

„Osmý květen 1945 znamenal konec nejstrašnějšího konfliktu, jaký lidstvo do té doby poznalo. Rozpoutala jej snaha jednoho režimu podmanit si okolní státy, a rozšířit tak své území. Dnes si tento významný den evropských i světových dějin připomínáme za situace, kdy se jiný militaristický režim pokouší přivlastnit si cizí území. Devětasedmdesát let po skončení jedné ničivé války se Evropa ocitá v situaci, kdy se opět válčí na jejím území a opět umírají nevinní lidé. A stejně jako tehdy musí všechny demokratické země udělat maximum, aby zabránily agresorovi uskutečnit jeho plány, protože jen tak si mír v Evropě uhájíme,“ konstatovala vedoucí Úřadu vlády Jana Kotalíková na webu vlády.

Během tohoto slavnostního dne je naplánována řada akcí.

Valdštejnský a Kolovratský palác otevře své prostory veřejnosti. Návštěvníci si prohlédnou nejen historické prostory Valdštejnského paláce, Jednací sál, ale i prostory veřejnosti běžně nepřístupné, jako Jičínský salonek či Zelený salonek v Kolovratském paláci. První ranní návštěvníky přivítá v Hlavním sále předseda Senátu Miloš Vystrčil.

Vystrčil osobně zve na den otevřených dveří na svém profilu X.

U Národního památníku na Vítkově proběhne v dopoledních hodinách pietní akt, kterého se účastní Miloš Vystrčil,; spolu s ním 1. místopředseda Jiří Drahoš, místopředsedkyně Jitka Seitlová, místopředseda Tomáš Czernin, předseda zahraničního výboru Pavel Fischer a předseda školského výboru Jiří Růžička.

Dále pak prezident Petr Pavel slavnostně jmenuje v trůnním sále na Pražském hradě nové generály.

Úřad vlády ČR se zapojí do oslav slavnostním nasvícením sídla vlády, Strakovy akademie, do české trikolóry a dalšími akcemi.

Související články

Přečtěte si také

Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty
Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty

Studentské volby do Evropského parlamentu letos vyhrála koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) s 15,2 procenta hlasů.

Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje
Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje

Palestinu nemá smysl uznat jako stát, když není jasné, kdo a na jakém území ji představuje, řekl dnes premiér Petr Fiala.

Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci
Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci

Podle průzkumu se mnoho Francouzů obává dopadu sociálních sítí a chce přísnější regulaci. Šéf vlády Macron je také pro celoevropské stanovení věkové hranice pro dosažení plnoletosti v oblasti digitálních technologií na 15 let.

Čínská armáda zahájila manévry kolem Tchaj-wanu, ten je odsoudil
Čínská armáda zahájila manévry kolem Tchaj-wanu, ten je odsoudil

Čínská armáda dnes v okolí Tchaj-wanu zahájila cvičení, do kterého zapojila různé druhy vojsk.

Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit
Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit

Nikki Haleyová, která se do března ucházela o republikánskou nominaci do listopadových prezidentských voleb, dnes řekla, že svůj hlas dá Donaldu Trumpovi.