ČTK

8. 5. 2024

Veřejnosti se dnes při příležitosti státního svátku otevřou sídla Sněmovny a Senátu a také Hrzánský palác v Praze, který slouží k reprezentačním účelům vlády. Vstup do objektů budou mít zájemci zdarma.

Návštěvníci se mohou dnes podívat například do reprezentačních sálů, kanceláří některých výborů i dalších míst v sídle Poslanecké sněmovny na pražské Malé Straně. Otevřené budou od 09:00 do 16:00. Lidé se při tom seznámí s historií budov, architektonickými zajímavostmi i s jejich současným využitím. Prohlídky začínají u vchodu z Malostranského náměstí. První návštěvníky přivítá předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

Během dne otevřených dveří se veřejnost dostane ve Sněmovně také do Parlamentária. Tento nový prostor ve Šternberském paláci byl otevřen loni v září. S pomocí multimediálních prezentací se tam lidé mohou dovědět něco o historii, poslání a činnosti Parlamentu.

Otevře se – rovněž na Malé Straně – také sídlo horní komory Parlamentu od 08:00 do 17:00, s posledním vstupem v 16:30. První ranní příchozí přivítá v hlavním sále předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Návštěvníci si prohlédnou historické prostory Valdštejnského paláce a jednací sál senátorů, ale i prostory veřejnosti běžně nepřístupné, jako jsou Jičínský salonek či Zelený salonek v Kolovratském paláci. Vstup do Senátu bude možný přes recepci C2.

Den otevřených dveří v Senátu také připomene 20. výročí vstupu České republiky do Evropské unie. V hlavním sále bude vzpomínková fotografická výstava i krátký film k setkání senátorů s občany 1. května 2004, kdy Česko do EU vstoupilo. Uskuteční se i vědomostní kvíz o EU a práci Senátu. Zapojit se mohou děti i dospělí.

Valdštejnská zahrada u sídla Senátu bude otevřena podle běžné otevírací doby od 07:00 do 19:00. V zahradě během dne otevřených dveří zahraje v 11:00, 13:00 a 15:00 skupina Swing Session.

I s průvodcem si budou moci dnes lidé prohlédnout historickou budovu Hrzánského paláce na Hradčanech od 09:00 do 16:00. Hrzánský palác stojí na místě původně gotického domu, který ve 14. století patřil svatovítské kapitule a poté císařskému dveřníku Henslinovi. Během staletí změnil mnohokrát majitele, podobu i účel. V novodobé historii tu sídlila například malířská škola Ferdinanda Engelmüllera, žáka Julia Mařáka, či ateliér malíře Jana Slavíčka. Od roku 1949 slouží k reprezentačním účelům vlády a v současnosti je primárně využíván jako náhradní sídlo vlády a kancelář předsedy vlády. Lidé na prohlídkové trase uvidí Strahovský salonek, pracovnu předsedy vlády, terasu, z níž je výhled na centrum Prahy, gobelínový sál a jídelnu.

Veřejnosti jsou budovy Parlamentu, ministerstev či vlády přístupné ve vybrané dny a státní svátky. Například objekty spravované úřadem vlády loni navštívilo více než 12.000 lidí, uvedla vedoucí úřadu Jana Kotalíková.

Přečtěte si také

VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce
VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce

Přijít s opravdu dobrým migračním paktem je dle europoslance Tomáše Zdechovského jako vytvořit dobré hudební dílo. Diskutovali jsme i o řadě dalších témat, která občany „pálí“.

Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje
Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje

Evropská unie svými klimatickými politikami a Green Dealem uměle snižuje vlastní ekonomický výkon a přivádí nás do chudoby, sdělil bývalý premiér Mirek Topolánek.

Armáda ČR nacvičovala v květnu na zemi, ve vzduchu i na moři
Armáda ČR nacvičovala v květnu na zemi, ve vzduchu i na moři

24. května vyvrcholilo jedno z největších letošních cvičení Pozemních sil Armády ČR s názvem Joint Fires 2024. Kromě něj se naše armáda zapojila v květnu i do několika mezinárodních cvičení.

Nadbytečné výrobní kapacity a dumpingová taktika Číny
Nadbytečné výrobní kapacity a dumpingová taktika Číny

Spojené státy a Evropská unie (EU) vyjádřily obavy z nadměrné výrobní kapacity Číny v různých odvětvích, od oceli a hliníku až po lithiové baterie, nové energetické produkty, elektromobily a solární panely.

Čeští hokejisté oslavili zlato s fanoušky, ve čtvrtek je přijme prezident
Čeští hokejisté oslavili zlato s fanoušky, ve čtvrtek je přijme prezident

Tisíce lidí dnes oslavily s českým národním hokejovým týmem v Praze zisk titulu mistrů světa.