Krátce před koncem dvoutýdenního maratonu jednání o pandemické úmluvě a mezinárodních zdravotnických předpisech Britové současný návrh odmítli. Úřady nechtějí v případě nouze předat některé své léky a vakcíny WHO, ale chtějí samy rozhodnout, jak s nimi naloží.
Ve Světové zdravotnické organizaci (WHO) v současné době probíhají jednání o uzavření pandemické úmluvy a revizi Mezinárodních zdravotnických předpisů (IHR). Dvoutýdenní jednání v Ženevě, kterých se účastní zástupci 194 členských států, skončí v pátek 10. května 2024.
Pouze několik zemí otevřeně kritizuje
Již nějakou dobu však neprobíhají tak, jak by si generální tajemník WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus přál. Ten opakovaně vedl kampaň za údajnou nezbytnost takové úmluvy. Zatím pouze Slovensko nedávno oznámilo, že ji nehodlá podepsat.
Nizozemsko chce termín podpisu odložit na konec května a nespokojenost vyjadřují i USA. Ve Švýcarsku varuje před pandemickou smlouvou a zdravotnickými předpisy bývalý spolkový radní za Švýcarskou lidovou stranu (SVP) Ueli Maurer. Třiasedmdesátiletý Maurer považuje obě smlouvy za nebezpečné.
Švýcaři by v případě pandemie měli jen malý manévrovací prostor, pokud jde o provádění pokynů WHO. Maurer proto požaduje: „Je třeba udělat vše pro to, aby Švýcarsko tyto smlouvy nepodepsalo.“ Země se obávají o svou suverenitu.
Jiná situace je v Německu, kde má smlouva širokou politickou podporu. Loni ji odmítla pouze AfD a jeden poslanec Spolkového sněmu za CDU.
Na stranu odpadlíků se nyní postavilo i Spojené království, které prohlásilo, že dokument v současné podobě odmítne podepsat.
Země předají 20 procent svých zdravotnických produktů WHO
Jak píše deník The Telegraph, jedním z kamenů úrazu je, že země by měly být povinny předat pětinu svých očkovacích látek. Spojené království takové povinnosti v souvislosti s očkováním striktně odmítá. Pandemickou úmluvu, která by narušovala britskou suverenitu, by nepodepsala.
Podle listu The Telegraph současný návrh dohody stanoví, že všech 194 členských států by mělo poskytnout 20 procent „zdravotnických produktů souvisejících s pandemií“ jiným zemím, které je naléhavě potřebují. Země by rovněž nesměly vytvářet zásoby. To by se mimo jiné týkalo i vakcín.
V dokumentu WHO se uvádí, že organizace pod vedením OSN by získala „přístup v reálném čase“ k deseti procentům těchto produktů zdarma nebo „za přijatelné ceny“.
Velká Británie chce pandemickou úmluvu podepsat pouze v případě, že bude moci vakcíny používat pouze v souvislosti se svými národními zájmy. Úřady chtějí samy rozhodovat o tom, kdy se produkty použijí v jejich zemi a kdy se budou prodávat po celém světě.
Například sdílení očkování představuje pro mnoho zemí červenou čáru. Zatímco chudší země tuto regulaci podporují s ohledem na spravedlivější zacházení, bohatší země se obávají ztráty autonomie ve prospěch WHO.
Ústřední aspekt úmluvy, systém WHO pro přístup k patogenům a sdílení výhod (PLABS), byl již odložen na rok 2026. Země se nedokázaly dohodnout na tom, jak by mělo být právně vymáháno rozdělování vzorků virů a genetických informací pro výzkumné účely.
Šéf WHO Tedros se zasazuje o smírné řešení
Podle deníku The Telegraph odborníci varovali, že na konci dvoutýdenního maratonu jednání bude na pozadí zásadních názorových rozdílů dohodnut a podepsán vágní kompromis, než bude úmluva oficiálně přijata na světové konferenci WHO na konci května.
Dr. Clare Wenhamová, docentka globální zdravotní politiky na London School of Economics, řekla britskému deníku: „Ještě se uvidí, co se musí stát na bilaterální úrovni, aby se dosáhlo tohoto výsledku, ale nepřekvapilo by mě, kdyby se v zákulisí podařilo dosáhnout toho, aby s tím země s nízkými a středními příjmy souhlasily.“
Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus vyzval ke smírnému řešení debaty o vakcínách. V Ženevě řekl: „Dopřejte lidem na světě, lidem ve vašich zemích, lidem, které zastupujete, bezpečnější budoucnost.“
Mluvčí britského ministerstva zdravotnictví a sociální péče se zase vyjádřil jasně: „Přijetí dohody podpoříme a jménem Spojeného království ji přijmeme pouze v případě, že bude pevně v národním zájmu Spojeného království a bude respektovat národní suverenitu.“
Článek původně vyšel na stránkách německé redakce Epoch Times.