ČTK

11. 5. 2024

V centru Varšavy dnes protestovali zemědělci proti klimatické politice Evropské unie. Přišli je podpořit i politici opoziční národněkonzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) nebo někteří zástupci krajní pravice. Podle odhadu portálu Onet se akce zúčastnilo 25.000 až 30.000 lidí.

Protestní pochod se konal pod heslem „Pryč se Zelenou dohodou pro Evropu“. Takzvaný Green Deal je soubor opatření, díky kterým chce Evropská unie do roku 2050 dosáhnout klimatické neutrality. Už hodinu před avizovaným začátkem protestu byly na náměstí u Královského zámku u památníku krále Zikmunda III. slyšet píšťalky, vuvuzely a vlály tam prapory v polských barvách.

„Ať Brusel žere brouky, my dáváme přednost vepřovému a bramborám,“ stálo na jednom z transparentů v průvodu, ve kterém rolníci na návěsu vezli postavu smrtky v černém hábitu a s páskou s vlajkou EU na rameni. Na vedlejším návěsu se vezly bedny s polskými jablky, která protestující zemědělci rozdávali kolemjdoucím.

Protest do Varšavy svolalo několik organizací odborové centrály Solidarita a k zemědělcům se přidali také například odboráři z Polské pošty. Onet podotýká, že nešlo jen o pochod zemědělců, ale také o „politické shromáždění příznivců Sjednocené pravice“ – pravicového parlamentního klubu, který tvoří opozici současné vládě Donalda Tuska.

Zemědělci v Polsku a dalších zemích EU v posledních měsících protestovali nejen proti Green Dealu, ale i proti levnému dovozu potravin z Ukrajiny. Polští farmáři se v dubnu rozhodli uvolnit hraniční přechody s Ukrajinou, které blokovali několik měsíců. Kvůli tomu se i zhoršily vztahy mezi oběma zeměmi, uvedla agentura Reuters.

Na pochod směřující k sídlu Sejmu, což je dolní komora parlamentu, vyrazil předseda PiS Jaroslaw Kaczyński a další politici z této euroskeptické strany, s nimiž lidé na demonstraci rozmlouvali a fotografovali se s nimi, například s bývalou premiérkou Beatou Szydlovou. Podle Kaczyńského má „Zelená dohoda pro Evropu sloužit k tomu, aby takové země, jako je Polsko, které doposud dohánělo Evropskou unii a západní země, začalo zaostávat“. Podotkl, že politici z PiS nejsou na demonstraci coby představitelé této strany, ale jako občané.

Tuskova vláda podle jednoho z protestujících nechá na Polsko uvalit omezení, místo aby se starala o zájmy jeho občanů. „Chtějí nás zemědělce otočit na záda, abychom už nevstali, zatímco nás dánská a nizozemská konsorcia začnou vykupovat,“ postěžoval si demonstrant. Jiný uvedl, že se obává hromadných krachů polských farem. „Přes 70 let mého života to nějak fungovalo. Protestuji, protože chci, aby moje vnoučata žila v normální zemi,“ dodal protestující v důchodovém věku.

Přišel také poslanec krajně pravicové Konfederace Grzegorz Braun a nacionalistický politik Robert Bonkiewicz, který se svými sympatizanty nesl transparent s nápisem „Nezávislost = Polexit“, čímž narážel na požadavek vystoupení Polska z Evropské unie.

Dnešní protest se konal měsíc před volbami do Evropského parlamentu.

Přečtěte si také

Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu
Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu

Vědci se uchylují k autocenzuře, aby vůbec mohli publikovat v prestižních časopisech. Patrick T. Brown, sám autor vědeckých článků, mimo jiné pro časopis Nature, to vysvětluje a mluví z vlastní zkušenosti. Politická agenda vydavatelů však podkopává důvěru ve vědu.

Česko je mistrem světa v hokeji 2024
Česko je mistrem světa v hokeji 2024

Český hokejový tým na mistrovství světa pořádaném v České republice vyhrál těžké finále se Švýcarskem a stal se mistrem světa roku 2024.

Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 
Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 

Může se to stát kterýkoliv všední den: zatímco si s rodinou vychutnáváte večeři, vaše dospívající dcera vám náhle oznámí, že se narodila ve špatném těle...

Britští konzervativci slibují, že obnoví vojenskou službu, pokud vyhrají volby
Britští konzervativci slibují, že obnoví vojenskou službu, pokud vyhrají volby

Podle plánu konzervativců, by mladí lidé, měli na výběr, zda sloužit 12 měsíců v armádě, nebo pomáhat jeden víkend v měsíci po dobu jednoho roku ve zdravotnictví, sociálních či jiných veřejných službách.

Japonský premiér Kišida vyzval Peking k zachování míru v Tchajwanském průlivu
Japonský premiér Kišida vyzval Peking k zachování míru v Tchajwanském průlivu

Šéf japonské vlády Fumio Kišida dnes v rozhovoru s čínským premiérem Li Čchiangem zdůraznil, jak je pro Japonsko a celé mezinárodní společenství důležité zachování míru a stability v Tchajwanském průlivu.