ČTK

13. 5. 2024

Švédský premiér Ulf Kristersson je otevřený rozmístění jaderných zbraní na švédském území v případě války. Předseda vlády skandinávské země, která se nedávno stala členem Severoatlantické aliance, to řekl švédskému veřejnoprávnímu rozhlasu. Kristersson dnes ve Stockholmu jedná s lídry severských zemí a s německým kancléřem Olafem Scholzem, pro něhož je to první návštěva země od vstupu Švédska a Finska do NATO. Hlavním tématem schůzky je válka na Ukrajině.

Nejdůležitější jednání lídrů se podle německé veřejnoprávní televize ZDF odehraje až na společné večeři, ale už během dne dali představitelé severských zemí najevo, co teď vnímají jako hlavní hrozbu.

„Desítky let jsme žili velmi pokojně a bez velkých hrozeb pro Evropu. Osobně si myslím, že tyto časy jsou pryč,“ řekla například dánská premiérka Mette Frederiksenová. „Se vším, co vidíme z ruské strany, jsme na začátku nové éry. Bylo by špatné, kdybychom jako vláda řekli, že se s tím ve vašem každodenním životě nemusíte potýkat.“

Hrozby ze strany Ruska zmínil i Kristersson, podle něhož je i díky nim hlubší než kdy jindy v moderní historii spolupráce mezi severskými a pobaltskými státy.

Jeho slova o jaderných zbraních se pak vztahují k červnovému hlasování švédského parlamentu o obranné dohodě se Spojenými státy. Dohoda by měla umožnit USA přístup na všechny vojenské základny v této skandinávské zemi a skladování vojenského vybavení a zbraní na švédském území.

Několik nevládních organizací vyzvalo švédskou vládu, aby do smlouvy zahrnula zákaz rozmisťování jaderných zbraní na švédském území. Švédská vláda opakovaně uvedla, že to není potřeba, protože „ohledně jaderných zbraní panuje ve Švédsku široká shoda“.

Kristersson ale dnes řekl, že v době války by to bylo něco úplně jiného. „Při úplně nejhorším scénáři musejí být demokratické země v naší části světa schopny bránit se státům, které by nás mohly ohrozit atomovými zbraněmi,“ prohlásil premiér. Zdůraznil přitom, že o rozmístění jaderných zbraní na švédském území by rozhodlo výhradně Švédsko, nikoli USA.

Kristersson nicméně podotkl, že cílem členství Švédska v NATO je zajistit, aby tato situace nenastala. Pokud by Ukrajina byla členem NATO, Rusko by ji nenapadlo, dodal.

Přečtěte si také

VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce
VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce

Přijít s opravdu dobrým migračním paktem je dle europoslance Tomáše Zdechovského jako vytvořit dobré hudební dílo. Diskutovali jsme i o řadě dalších témat, která občany „pálí“.

Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje
Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje

Evropská unie svými klimatickými politikami a Green Dealem uměle snižuje vlastní ekonomický výkon a přivádí nás do chudoby, sdělil bývalý premiér Mirek Topolánek.

Armáda ČR nacvičovala v květnu na zemi, ve vzduchu i na moři
Armáda ČR nacvičovala v květnu na zemi, ve vzduchu i na moři

24. května vyvrcholilo jedno z největších letošních cvičení Pozemních sil Armády ČR s názvem Joint Fires 2024. Kromě něj se naše armáda zapojila v květnu i do několika mezinárodních cvičení.

Nadbytečné výrobní kapacity a dumpingová taktika Číny
Nadbytečné výrobní kapacity a dumpingová taktika Číny

Spojené státy a Evropská unie (EU) vyjádřily obavy z nadměrné výrobní kapacity Číny v různých odvětvích, od oceli a hliníku až po lithiové baterie, nové energetické produkty, elektromobily a solární panely.

Čeští hokejisté oslavili zlato s fanoušky, ve čtvrtek je přijme prezident
Čeští hokejisté oslavili zlato s fanoušky, ve čtvrtek je přijme prezident

Tisíce lidí dnes oslavily s českým národním hokejovým týmem v Praze zisk titulu mistrů světa.