Milan Kajínek

14. 5. 2024

Skupina politiků z 9 zemí, které hongkongské úřady pod vlivem Komunistické strany Číny obvinily v procesu s Jimmym Laiem, zakladatelem nezávislého hongkongského deníku Apple Daily, oficiálně požádala hongkongské ministerstvo spravedlnosti o předložení jejich důkazů soudu.

V dopise ministerstvu uvádějí, že jsou ochotni svědčit, a to i osobně. Znamenalo by to pro ně přiletět do Hongkongu a přímo se účastnit soudního procesu.

Hongkongská policie mobilizovala v červnu 2021 více než 500 policistů pro razii v sídle místních novin Apple Daily, při níž bylo zatčeno pět vedoucích pracovníků novin podle takzvaného „zákona o státní bezpečnosti“. Byli obviněni ze „spolčení s cizí zemí nebo s vnějšími elementy s cílem ohrozit národní bezpečnost“. 

Skupina politiků, která zahrnuje bývalé i současné zákonodárce z Velké Británie, Francie, Česka, Slovenska a dalších zemí, uvádí, že hongkongská policie nesplnila svou povinnost plně prošetřit důkazy předložené soudu, neboť nikdo z nich nebyl osloven s žádostí o vyjádření a nebyla podána žádná žádost o důkazy, přestože jsou v rámci případu zmiňováni.

Podepsaní politici dále tvrdí, že mají k dispozici materiály „s jasnou důkazní hodnotou, které by v běžném řízení v právním státě byly považovány za zásadní pro poskytnutí úplných informací soudu“.

„Jimmy Lai v Hongkongu nestojí před soudem, ale před karikaturou soudu. Proces s ním připomíná monstrprocesy z padesátých let organizované v komunistickém Československu.“

— Pavel Fischer, senátor

Mezi signatáři jsou například vysoce postavená britská právnička a labouristická poslankyně baronka Kennedyová, bývalý předseda Konzervativní strany sir Iain Duncan Smith, poslanci Evropského parlamentu Reinhard Bütikofer (Německo) a Miriam Lexmannová (Slovensko), předseda českého senátního zahraničního výboru Pavel Fischer a bývalý kanadský generální prokurátor Irwin Cotler.

Senátor Pavel Fischer na začátku ledna uvedl, že „Jimmy Lai v Hongkongu nestojí před soudem, ale před karikaturou soudu. Proces s ním připomíná monstrprocesy z padesátých let organizované v komunistickém Československu“.

„Je velmi nestandardní, že vyšetřovací orgány neoslovily všechny svědky, kteří mají důkazní materiál,“ komentuje věc baronka Kennedyová a dodává, že signatáři dopisu byli mnohokrát zmíněni u soudu, „a přesto nebyli žádným z hongkongských orgánů požádáni o výpověď nebo odpověď“.

„Je velmi nestandardní, že vyšetřovací orgány neoslovily všechny svědky, kteří mají důkazní materiál. Tato skutečnost hluboce narušuje integritu celého procesu.“

— Baronka Helena Ann Kennedyová, členka Sněmovny lordů

Luke de Pulford, který zastává místo výkonného ředitele Mezinárodní parlamentní aliance pro Čínu (IPAC), který byl hongkongskou obžalobou označen za jednoho ze „spiklenců“, dodává, že „obžaloba se domnívá, že se jedná o spiknutí“, ale „skutečnost, že hongkongské úřady nikdy neoslovily IPAC jako ‚svědky‘ nebo ‚spolupachatele‘ údajného trestného činu, odhaluje, do jaké míry je zpochybněna integrita tohoto procesu“.

„V každém normálním právním státě by bylo nemyslitelné, aby se zjevným svědkům vyhýbali jen proto, že by jejich svědectví mohlo být nepohodlné,“ dodává Pulford. „Soudní proces s Jimmym Laiem podle zákona o národní bezpečnosti měl od počátku znaky předem prohraného procesu. Pokud soud skutečně chce znát pravdu, ministerstvo spravedlnosti naše důkazy přijme.“

Policisté provádějí razii v kanceláři deníku Apple Daily v čínském Hongkongu 17. června 2021. (Apple Daily prostřednictvím Getty Images)

Jimmy Lai, jehož společnost Next Digital deník Apple Daily vydávala, je ve vazbě již více než 1 000 dní a v případě, že bude shledán vinným, čelí vyhlídce v podobě doživotního trestu odnětí svobody.

Jeho obvinění stojí na vágně definovaném „Zákonu o národní bezpečnosti“, který může být velmi široce aplikován. Zákon byl zanesen do hongkongské legislativy pod nátlakem Komunistické strany Číny, a od jeho zavedení pomáhá vytvářet atmosféru strachu a podněcovat autocenzuru – pod hrozbou stíhání a uvěznění.

Další obvinění

Dne 31. prosince 2020 přijal hongkongský soud pro poslední odvolání žádost místního ministerstva spravedlnosti. Jimmy Lai musí i nadále trávit svůj čas ve vazbě, kde má být zadržován až do formálního projednání u Konečného odvolacího soudu. (Sung Pi-lung / The Epoch Times)
Dne 31. prosince 2020 přijal hongkongský soud pro poslední odvolání žádost místního ministerstva spravedlnosti. Jimmy Lai musí i nadále trávit svůj čas ve vazbě, kde má být zadržován až do formálního projednání u Konečného odvolacího soudu. (Sung Pi-lung / The Epoch Times)

V souvislosti se soudním procesem byli dnes obviněni Luke de Pulford a bývalá členka japonské Sněmovny reprezentantů Šiori Kanno. Oba byli označeni jako „spolupachatelé“ Laiova obvinění ze „spolčení se zahraničními silami“, což obžaloba definuje jako trestný čin podle zmíněného zákona.

V obvinění jsou jmenováni jako spolupachatelé společně s britským finančníkem a politickým aktivistou Billem Browderem, který stojí za celosvětovou kampaní za přijetí cílených sankcí proti hongkongským úředníkům a úředníkům Komunistické strany Číny.

Dalším na seznamu obviněných je hongkongský aktivista Finn Lau, na jehož hlavu vypsala hongkongská vláda odměnu ve výši jednoho milionu hongkongských dolarů a uvedla, že Lau a další exiloví aktivisté budou doživotně stíháni.

Aktivistka Alexandra Wongová, známá také jako babička Wongová, je eskortována do barikády před magistrátním soudem v Západním Kowloonu, kde má začít proces s aktivistickým vydavatelem Jimmym Laiem, v Hongkongu, pondělí 18. prosince 2023. V pondělí byl v Hongkongu zahájen přelomový soudní proces s prominentním aktivistickým vydavatelem Jimmym Laiem, kterému v případě odsouzení podle zákona zavedeného Pekingem za účelem potlačení disidentů hrozí až doživotní trest. (AP Photo/Vernon Yuen/Profimedia)

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Útok ISIS v New Orleans ukazuje, že vliv jeho propagandy trvá dál, říkají analytici

To, zda ISIS fyzicky existuje nebo ne, je pro islámské extremisty „irelevantní“, říká odbornice na boj proti terorismu. Proč je jeho ideologie stále atraktivní?

Sněmovna schválila růst platů vrcholných politiků pro letošek téměř o sedm procent

Do budoucna se mají podle přijatého pozměňovacího návrhu meziročně zvyšovat nejvýše o pět procent.

norsko krajina domy
Jak se miliardáři v Norsku stali ohroženým druhem

Kritici varovali, že norská daň z bohatství „vyvolá odliv kapitálu a ohrozí tvorbu pracovních míst“, a přesně to se také stalo. Norský novinář Rupert Neate poznamenal, že v roce 2022 opustilo Norsko více „superbohatých lidí“ než „během předchozích 13 let“.

Po rozhodnutí Nejvyššího soudu má čínská sociální síť TikTok v neděli v USA ukončit činnost

U amerických uživatelů populární služba by podle zákona měla v neděli ukončit činnost, pokud by ji čínská mateřská firma ByteDance do té doby neprodala.

Kyle Bass, zakladatel a investiční ředitel společnosti Hayman Capital Management a zakládající člen Výboru pro současné nebezpečí: Čína, ve Washingtonu, 26. září 2019. (Samira Bouaou / The Epoch Times)
Čínský trh s dluhopisy je známkou kolabující ekonomiky, říká Kyle Bass

Podle manažera hedgeového fondu se čínská ekonomika potýká také s problémy v bankovnictví a realitách.

Esenciální oleje pro zahřátí, lepší spánek a usnadnění trávení v zimě

Esenciální oleje jako zimní spojenci se snadno používají a nabízejí řadu výhod pro tělo i mysl. V zimě se lidé často cítí depresivně, když se dny zkracují a teplota klesá. Tehdy mohou esenciální oleje dělat zázraky. Wej Čchen-i, koordinátorka zdraví certifikované společností TÜV Rheinland, doporučuje esenciální oleje, které podporují spánek a teplo a zklidňují trávicí trakt. Tyto oleje pomáhají uvolnit […]

Česko vypustilo do vesmíru svou největší družici, sloužit bude obraně

Česko v úterý vypustilo do vesmíru zatím svou největší družici SATurnin-1. Sloužit má k obraně a bezpečnosti. Na rozdíl od jiných družic není závislá na zahraničních technologiích.

„Tohle je pro mě silný příběh,“ říká režisér Dan Svátek o osudech čínského obhájce Kao Č‘-šenga

V Senátu zazněl silný příběh renomovaného čínského právníka Kao Č‘-šenga, jenž upadl v nemilost komunistického režimu. Jak jej vnímají režisér Dan Svátek a senátorky Jitka Seitlová a Jaromíra Vítková?

National Geographic Society: Jak a kde vznikla tato nejvlivnější geografická společnost na světě?

Vznik National Geographic Society v roce 1888 spojil objevitele a vědce s cílem šířit geografické poznání a podporovat vědecké expedice.