ČTK

14. 5. 2024

Skoro měsíc před zahájením olympijských her v Paříži se bude v Jihočeském kraji konat Olympiáda dětí a mládeže. Začne 23. června a potrvá do 27. června. Zúčastní se přibližně 3500 sportovců věku od 12 do 17 let. Utkají se ve 20 letních olympijských sportech včetně jachtingu a softballu. Odehrávat se bude na 32 sportovištích v Českých Budějovicích, Hluboké nad Vltavou a Táboře a v jejich okolí. Veřejnost bude mít vstup zdarma. Novinářům to dnes řekli zástupci kraje, měst a olympijského výboru.

„My říkáme Olympiádě dětí a mládeže Malá Paříž. Přesně v tomhle duchu jsme k organizaci přistupovali. Kdo někdy chtěl zažít zahájení velké olympiády, tak teď má možnost v Českých Budějovicích. Historicky poprvé je zahajovací ceremoniál otevřen široké veřejnosti. Jihočeši i návštěvníci olympiády, tedy krajské výpravy a jejich doprovody, uvidí program, který je svou silou a velikostí hoden zahajovacího olympijského ceremoniálu. Průvod přejde po mostě přes řeku Vltavu, protože voda je živel, který náš kraj identifikuje,“ řekl jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS). Na jihu Čech se tato olympiáda koná podruhé, první byla v roce 2009.

Slavnostní zahájení se uskuteční v neděli 23. června na Náplavce u Dlouhého mostu v Českých Budějovicích. Během oficiálního programu nebude chybět nástup krajských výprav v čele s vlajkonoši, vztyčení olympijské vlajky, zapálení ohně nebo koncerty, dodal předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

Medaile se budou udílet každý den, poprvé už v pondělí 24. června, a to na stejném místě jako slavnostní zahájení. I pak se budou konat koncerty. Další dny se budou cenné kovy předávat na Výstavišti v Českých Budějovicích. Ve čtvrtek pak bude na medailový ceremoniál navazovat večerní slavnostní závěrečný ceremoniál.

„Na Výstavišti vyroste také Olympijský dům plný doprovodných aktivit i s místem pro odpočinek. Jeho pulzujícím centrem bude pavilon R1. Sportovci si užijí zábavu ve volném čase, zveme však i veřejnost, školy a školky, vstup je pro všechny zdarma. Otevřeno bude od pondělí do čtvrtka,“ popsal místopředseda Českého olympijského výboru Filip Šuman.

Vyobrazení na medailích odkazuje k Jihočeskému kraji. „Návrh jsem tvořila do kulatého tvaru připomínajícího volejbalový míč. V první vrstvě je pět listů, tím odkazuji na Rožmberskou růži. Uvnitř míče jsou barvy loga Jihočeského kraje,“ popsala autorka návrhu, studentka Střední uměleckoprůmyslové školy Bechyně Klára Kochová. Medaile pak slavnostně pokřtili přímo v řece Vltavě, a to ponořením do vody na pádle kajakářky a juniorské mistryně světa i Evropy Kateřiny Švehlové.

Přečtěte si také

Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty
Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty

Studentské volby do Evropského parlamentu letos vyhrála koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) s 15,2 procenta hlasů.

Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje
Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje

Palestinu nemá smysl uznat jako stát, když není jasné, kdo a na jakém území ji představuje, řekl dnes premiér Petr Fiala.

Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci
Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci

Podle průzkumu se mnoho Francouzů obává dopadu sociálních sítí a chce přísnější regulaci. Šéf vlády Macron je také pro celoevropské stanovení věkové hranice pro dosažení plnoletosti v oblasti digitálních technologií na 15 let.

Čínská armáda zahájila manévry kolem Tchaj-wanu, ten je odsoudil
Čínská armáda zahájila manévry kolem Tchaj-wanu, ten je odsoudil

Čínská armáda dnes v okolí Tchaj-wanu zahájila cvičení, do kterého zapojila různé druhy vojsk.

Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit
Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit

Nikki Haleyová, která se do března ucházela o republikánskou nominaci do listopadových prezidentských voleb, dnes řekla, že svůj hlas dá Donaldu Trumpovi.