Vladislava Mašková

14. 5. 2024

Už zítra, 15. května, se uchazeči na střední školy a víceletá gymnázia dozvědí, zdali uspěli a byli na svou školu přijati. Jak si v testech vedli, si mohou žáci a jejich rodiče prohlédnout v Digitálním přihlašovacím systému (DiPSy) již od neděle. Jedná se ale jen o uchazeče, kteří podávali přihlášky elektronicky nebo hybridně.

„Ohodnocené testy jednotných přijímacích zkoušek na SŠ jsou nyní přístupné v systému DiPSy. Své záznamové archy si mohou uchazeči prohlédnout po přihlášení do DiPSy. Výsledky přijímacího řízení, tedy informace o přijetí či nepřijetí, budou v DiPSy zveřejněny 15. 5.,“ uvedlo ministerstvo školství na svém účtu X.

Zmatky s pořadím

Poslední dny ale provázejí zmatky s pořadím uchazečů. Podle Miroslava Krejčího, ředitele organizace Cermat, která testy připravuje a hodnotí, některé střední školy dodaly chybné pořadí uchazečů o studium.

„Žádné důsledky to mít pro žáky nebude a nebude nutné, aby někdo podával odvolání,“ vysvětlil na ČT24 Krejčí. Podle něj nejčastější chybou bylo, že školy zapomněly připočítat body například z olympiády nebo za prospěch, což pak vedlo k celkovému nižšímu počtu bodů daného uchazeče.

Systém DiPSy totiž nezahrnuje informace s výsledky školní části.

„Bodování školních částí a dalších kritérií v systému dostupné není, pro kontrolu této části přijímaček se musí zákonní zástupci obrátit na konkrétní školu,“ řekl Deníku N ředitel Cermatu Miroslav Krejčí.

Pokud někdo má jisté pochybnosti ohledně této otázky, má podle Krejčího kontaktovat danou školu. „To má ale smysl učinit až v případě, že uchazeč nebyl na danou školu přijat z kapacitních důvodů nebo získání nedostatečného počtu bodů,“ dodal Krejčí.

Lepší výsledky než loni

V rozhovoru pro iRozhlas Krejčí zmínil, že letos mají žáci celkově lepší výsledky než loňští deváťáci. Například v českém jazyce si žáci vedli o tři procenta lépe. V testech z matematiky dokonce dosáhli o devět procent lepších výsledků než předcházející rok.

Nejvíce se žáci potrápili v úloze, kde měli hledat pravopisné chyby. V matematice to bylo hlavně s počítáním obvodu obrazce a ve slovních úlohách, uvedl Krejčí v rozhovoru.

V roce 2024 bylo podáno dle informací z ministerstva školství celkem 150 tisíc přihlášek o studium na střední školy. Poprvé se letos mohli žáci přihlásit elektronicky. Tuto možnost využilo přibližně 90 % všech uchazečů. Za to jim poděkoval sám ministr školství.

„Chci poděkovat všem uchazečům a rodičům za důvěru a ochotu využít nový digitalizovaný způsob podávání přihlášek hned v prvním roce jeho spuštění a ředitelům a dalším zaměstnancům škol za součinnost a spolupráci na cestě, která přijímací řízení posouvá do 21. století, “ uvedl ministr školství Mikuláš Bek na webu ministerstva.

Přečtěte si také

Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty
Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty

Studentské volby do Evropského parlamentu letos vyhrála koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) s 15,2 procenta hlasů.

Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje
Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje

Palestinu nemá smysl uznat jako stát, když není jasné, kdo a na jakém území ji představuje, řekl dnes premiér Petr Fiala.

Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci
Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci

Podle průzkumu se mnoho Francouzů obává dopadu sociálních sítí a chce přísnější regulaci. Šéf vlády Macron je také pro celoevropské stanovení věkové hranice pro dosažení plnoletosti v oblasti digitálních technologií na 15 let.

Čínská armáda zahájila manévry kolem Tchaj-wanu, ten je odsoudil
Čínská armáda zahájila manévry kolem Tchaj-wanu, ten je odsoudil

Čínská armáda dnes v okolí Tchaj-wanu zahájila cvičení, do kterého zapojila různé druhy vojsk.

Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit
Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit

Nikki Haleyová, která se do března ucházela o republikánskou nominaci do listopadových prezidentských voleb, dnes řekla, že svůj hlas dá Donaldu Trumpovi.