Megan Redshaw

14. 5. 2024

Po třech dnech elektrické stimulace zaznamenalo 47 % pacientů zlepšení, co se týká hlasitosti, a 36 % pacientů zaznamenalo zlepšení, co se týče stupně závažnosti.

Léčebná neinvazivní terapie může přinést úlevu milionům lidí trpících tinnitem (medicínské označení pro hučení či šelest v uších), vysilujícím onemocněním, které zatím nemá schválenou farmakologickou léčbu ani lék.

V ověřovací studii, která byla nedávno zveřejněna v časopise Journal of Clinical Medicine, vědci zjistili, že elektrická stimulace zvukovodu snižuje hlasitost a potíže způsobené tinnitem již za tři dny, a to zejména u žen a osob s hučením v obou uších.

Pomocí elektrody umístěné v uchu podstoupilo 66 pacientů po dobu tří dnů desetiminutovou elektrickou stimulaci, přičemž vědci sledovali, jak ovlivňuje jejich příznaky. Analyzovali několik faktorů, včetně frekvence stimulačního proudu, pořadí aplikace různých proudů, pohlaví a věku, závažnosti hučení v uších při přijetí jedince a toho, zda jev postihoval jedno, nebo obě uši.

U 47 % z 66 pacientů došlo ke statisticky významnému snížení hlasitosti hučení v uších a 36 % pacientů zaznamenalo zlepšení závažnosti příznaků. Ženy navíc zaznamenaly snížení hlasitosti hned po prvním sezení. Muži reagovali příznivě až po druhém a třetím sezení. Vědci uvedli, že rozdíly mezi pohlavími ve smyslové reaktivitě by mohly vysvětlit, proč ženy reagovaly dříve a příznivěji.

Pacienti s tinnitem postihujícím obě uši reagovali na dřívější léčbu příznivěji než pacienti s tinnitem postihujícím pouze jedno ucho. Věk neměl na úspěšnost léčby žádný vliv.

Studie nakonec ukázala, že pacienti s kompenzovaným hučením v uších reagovali na elektrickou stimulaci jinak než pacienti s dekompenzovaným tinnitem.

Podle článku publikovaného v časopise Brain and Behavior je dekompenzovaný tinnitus „komplexní psychosomatický proces“, při kterém člověk zažívá značné utrpení z tinnitu a nezvykne si na něj. To někdy vede k psychickým příznakům, jako jsou potíže s usínáním, nespavost, agresivita, potíže se soustředěním, úzkost, deprese a sebevražedné myšlenky. Osoby s kompenzovaným tinnitem slyší fantomové zvuky, ale zvyknou si na ně.

Výzkumníci zjistili, že u pacientů s oběma typy tinnitu došlo po druhém a třetím sezení elektrické stimulace k „výraznému snížení hlasitosti“, ale pouze u pacientů s kompenzovaným tinnitem došlo po třech dnech léčby k výraznému snížení potíží.

Co je tinnitus?

Tinnitus je vnímání zvuku bez vnějšího zdroje, což znamená, že jde o zvuk, který ostatní lidé neslyší. Národní institut pro hluchotu a jiné komunikační poruchy odhaduje, že s nějakou formou tinnitu se potýká 10 až 25 % dospělých v USA – jedná se tedy o jedno z nejčastějších zdravotních onemocnění v zemi.

Ačkoli se běžně popisuje jako „zvonění v uších“, lidé s tinnitem mohou slyšet hučení, šumění, syčení, dunění nebo bzučení v jednom nebo v obou uších a hluk může být tichý nebo hlasitý, nízko nebo vysokofrekvenční, občasný nebo trvalý. Tyto fantomové zvuky nejsou ve skutečnosti způsobeny uchem, ale jsou generovány částí mozku, která zpracovává zvuk a nazývá se sluchová kůra.

Příznaky tinnitu mohou náhle odeznít nebo se stát chronickými, což může vést k dalším příznakům, jako je nedostatek spánku, potíže se soustředěním, psychické potíže a deprese.

Některé výzkumy naznačují, že tinnitus je způsoben poškozením vnitřního ucha, které mění signály přenášené nervy do sluchové kůry, zatímco jiné důkazy naznačují, že k tomuto stavu může přispívat abnormální interakce mezi sluchovou kůrou a nervovými obvody.

Tinnitus může být způsoben i dalšími onemocněními, jako je Ménièrova choroba, cukrovka, autoimunitní onemocnění, toxicita těžkými kovy, nádory, problémy s čelistmi, vystavení hluku, ztráta sluchu a léky, včetně nesteroidních protizánětlivých léků, jako je ibuprofen a aspirin, některá antibiotika, léky proti rakovině, antidepresiva a očkování.

Podle systému hlášení nežádoucích účinků vakcín například více než 26 000 lidí nahlásilo, že se u nich po očkování vakcínou proti covidu-19 objevil tinnitus.

Dr. Gregory Poland, ředitel výzkumné skupiny pro vakcíny na klinice Mayo a šéfredaktor časopisu Vaccine, dostal po druhé dávce vakcíny proti covidu-19 společnosti Moderna na začátku roku 2021 „neutuchající“ hučení v uších a říká, že má pocit, jako by mu někdo „náhle zapískal v uchu na psí píšťalku“.

V rozhovoru pro MedPage Today dr. Poland uvedl, že podle jeho názoru se s tímto onemocněním potýkají desítky tisíc lidí jen ve Spojených státech a potenciálně miliony lidí po celém světě a že je třeba udělat více pro určení příčiny a léčby.

„Pro mě jako zkušeného lékaře jsou srdcervoucí e-maily, které dostávám od lidí, že to ovlivnilo jejich život natolik, že mi řekli, že si chtějí život vzít,“ dodal doktor Poland.

Další potenciální léčba tinnitu

Kromě elektrické stimulace mohou být pro osoby trpící tinnitem prospěšné i další léčebné postupy, včetně terapie infračerveným světlem, korejským červeným ženšenem, ginkgo bilobou, zinkem, melatoninem či dietou.

Kromě toho četné studie zjistily, že kochleární implantáty mohou účinně snížit tinnitus. Kochleární implantát je malé elektronické zařízení, které poskytuje „smysl pro zvuk“ těm, kteří neslyší nebo špatně slyší. Sluch však neobnovuje.

Omezení studie

Přestože studie může poskytnout naději lidem trpícím tinnitem, autoři uvedli, že jejich výzkum má několik omezení. Za prvé vzorek byl relativně malý kvůli omezenému přístupu pacientů během pandemie covidu-19. Za druhé nebyla zde žádná kontrolní skupina. A také nebyly k dispozici dostatečné audiometrické informace o odpovídající hlasitosti a frekvenci tinnitu a o psychologických stavech, které by mohly ovlivnit léčbu.

Autoři uvedli, že nevědí, jak dlouho potrvá přínos terapií, ale jejich výzkum by mohl pomoci budoucím studiím nebo by mohl být použit k vytvoření návrhu zařízení, které by mohlo v blízké budoucnosti pomoci pacientům s tinnitem.

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.

Související témata

Přečtěte si také

VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce
VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce

Přijít s opravdu dobrým migračním paktem je dle europoslance Tomáše Zdechovského jako vytvořit dobré hudební dílo. Diskutovali jsme i o řadě dalších témat, která občany „pálí“.

Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje
Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje

Evropská unie svými klimatickými politikami a Green Dealem uměle snižuje vlastní ekonomický výkon a přivádí nás do chudoby, sdělil bývalý premiér Mirek Topolánek.

Armáda ČR nacvičovala v květnu na zemi, ve vzduchu i na moři
Armáda ČR nacvičovala v květnu na zemi, ve vzduchu i na moři

24. května vyvrcholilo jedno z největších letošních cvičení Pozemních sil Armády ČR s názvem Joint Fires 2024. Kromě něj se naše armáda zapojila v květnu i do několika mezinárodních cvičení.

Nadbytečné výrobní kapacity a dumpingová taktika Číny
Nadbytečné výrobní kapacity a dumpingová taktika Číny

Spojené státy a Evropská unie (EU) vyjádřily obavy z nadměrné výrobní kapacity Číny v různých odvětvích, od oceli a hliníku až po lithiové baterie, nové energetické produkty, elektromobily a solární panely.

Čeští hokejisté oslavili zlato s fanoušky, ve čtvrtek je přijme prezident
Čeští hokejisté oslavili zlato s fanoušky, ve čtvrtek je přijme prezident

Tisíce lidí dnes oslavily s českým národním hokejovým týmem v Praze zisk titulu mistrů světa.