ČTK

15. 5. 2024

Americký prezident Joe Biden, zvolený za demokraty, a jeho republikánský předchůdce a předpokládaný soupeř v listopadových volbách Donald Trump se dohodli na termínu dvou předvolebních debat. První se uskuteční 27. června a bude ji pořádat televize CNN, druhou bude pořádat stanice ABC 10. září. Politici o tom informovali na sociálních sítích.

Dnes oznámená dohoda na harmonogramu debat následovala po sdělení Bidenovy kampaně, že se prezident nezúčastní podzimních prezidentských debat, které zprostředkovává Komise pro prezidentské debaty (CPD), jež je organizuje už více než 30 let, uvedla agentura AP. Trumpův štáb se dříve od plánu distancoval s tím, že je to příliš pozdě v kampani. Místo toho Bidenova kampaň navrhla, aby debaty s prezidentskými kandidáty pořádala přímo média s tím, že první debata by se konala koncem června a druhá v září. Trump na své sociální síti Truth Social uvedl, že je „ochoten a připraven debatovat“.

O několik hodin později Biden uvedl, že přijal pozvání na debatu 27. června pořádanou televizí CNN. „Je to na tobě, Donalde. Jak jsi řekl: kdekoli, kdykoli a na jakémkoliv místě,“ uvedl na síti X. Trump vzápětí potvrdil, že se dostaví.

Krátce nato se dohodli i na druhém termínu, a to 10. září. Druhou debatu bude pořádat stanice ABC.

Trump na síti Truth Social uvedl, že je pro něj velkou ctí přijmout pozvání do debat na CNN a na ABC. Bidena přitom označil za „křiváka“ a „nejhoršího prezidenta v dějinách Spojených států a hrozbu pro demokracii“.

Biden na síti X uvedl, že i on pozvánky obdržel a přijal. „Trump tvrdí, že si dopravu zajistí sám. Já si také vezmu své letadlo. Mám v plánu si ho nechat další čtyři roky,“ napsal.

Obě strany se však podle AP patrně stále rozcházejí v klíčových otázkách organizace debat, včetně dohody na moderátorech a pravidlech, což jsou záležitosti, které v roce 1987 vedly k vytvoření Komise pro prezidentské debaty. CNN uvedla, že se první debata bude konat ve studiu v Atlantě a bez přítomnosti publika. Moderátoři a další podrobnosti budou podle ní oznámeny později. Trump ještě dnes ráno přitom vyjádřil přání, aby u debaty v živém přenosu bylo velké publikum.

Televizní debaty jsou po desetiletí nedílnou součástí prezidentských voleb ve Spojených státech, letos se ale nad tímto aspektem kampaně vznášely otazníky. Biden, který je v 81 letech nejstarším prezidentem v dějinách USA, se vyhýbá tradičním vystoupením v médiích a dlouho se nechtěl k účasti v duelech zavázat. Trump na druhé straně odmítl nastoupit do loňských debat uchazečů o prezidentskou nominaci Republikánské strany.

Vítězství v republikánských primárkách si už Trump zajistil, stejně jako Biden v interním klání Demokratické strany. Spojené státy tak s největší pravděpodobností poprvé po více než 100 letech zažijí prezidentské volby, v nichž jsou dva kandidáti, kteří už za sebou mají působení v Bílém domě.

Formálně ovšem kandidáty republikánů a demokratů do voleb konaných 5. listopadu určí až nominační sjezdy, které jsou na programu v červenci a v srpnu. V září pak začíná v částech USA možnost odevzdat svůj hlas předem a týmy Bidena i Trumpa daly najevo, že chtějí možnost vystoupit v televizní debatě před tímto milníkem.

Přečtěte si také

VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce
VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce

Přijít s opravdu dobrým migračním paktem je dle europoslance Tomáše Zdechovského jako vytvořit dobré hudební dílo. Diskutovali jsme i o řadě dalších témat, která občany „pálí“.

Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje
Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje

Evropská unie svými klimatickými politikami a Green Dealem uměle snižuje vlastní ekonomický výkon a přivádí nás do chudoby, sdělil bývalý premiér Mirek Topolánek.

Armáda ČR nacvičovala v květnu na zemi, ve vzduchu i na moři
Armáda ČR nacvičovala v květnu na zemi, ve vzduchu i na moři

24. května vyvrcholilo jedno z největších letošních cvičení Pozemních sil Armády ČR s názvem Joint Fires 2024. Kromě něj se naše armáda zapojila v květnu i do několika mezinárodních cvičení.

Nadbytečné výrobní kapacity a dumpingová taktika Číny
Nadbytečné výrobní kapacity a dumpingová taktika Číny

Spojené státy a Evropská unie (EU) vyjádřily obavy z nadměrné výrobní kapacity Číny v různých odvětvích, od oceli a hliníku až po lithiové baterie, nové energetické produkty, elektromobily a solární panely.

Čeští hokejisté oslavili zlato s fanoušky, ve čtvrtek je přijme prezident
Čeští hokejisté oslavili zlato s fanoušky, ve čtvrtek je přijme prezident

Tisíce lidí dnes oslavily s českým národním hokejovým týmem v Praze zisk titulu mistrů světa.