Marianna Petková

15. 5. 2024

Před osmi lety vyzval atentátník Juraj C. k nenásilným protestům.

Premiér Robert Fico (Smer-SD) byl postřelen po zasedání vlády v Handlové. Podle ministra vnitra Matúše Šutaje Eštoka (Hlas-SD) padlo na místě pět výstřelů. Útočník byl následně zadržen. Jednasedmdesátiletý muž, který střílel, byl Juraj C. – básník a spisovatel z Levic. Měl být legálním vlastníkem zbraně.

Útok údajně chystal měsíc. Před výslechem uvedl: „Nesouhlasím s politikou vlády… Masmédia jsou likvidována. Proč se útočí na RTVS? Proč jsou lidé… Mazák… proč je vyhozen z funkce?

Syn pachatele pro aktuality.sk uvedl, že o otcově plánu neměl tušení. Prý se o ničem takovém nikdy nezmínil. Popřel také, že by jeho otec měl psychické problémy. Na otázku, jak se jeho otec stavěl k politice premiéra, odpověděl: „Řeknu to takhle – nevolil ho. To je vše, co k tomu mohu říci.“

Pachatel atentátu založil v roce 2016 Hnutí proti násilí, jehož cílem je „zabránit šíření násilí ve společnosti, zabránit válce v Evropě a zabránit šíření nenávisti“.

Juraj C. v jednom ze svých videí na kanálu YouTube z roku 2016 vyjadřuje zklamání z chamtivosti politiků a vyzývá k nenásilným protestům.

„Naše demokracie jim protekla mezi prsty jako živá voda,“ řekl ve videu. Majetek národa a státu se podle něj dostal do rukou chamtivců, kteří si postupně koupili šílenými metodami i politiky. „Nádoba s živou vodou zůstala prázdná. Bohatství země se dostalo tam, kam nikdo nechtěl, a pojem demokracie byl postupně nenáviděn. A místo abychom obviňovali chamtivce a politiky, nadáváme na demokracii. Nyní musíme znovu vyjít do ulic, ukázat sílu, ale ne násilí.“

Atentát ostře odsoudili koaliční i opoziční představitelé a mnoho zahraničních politiků.

Místopředseda parlamentu a předseda nejsilnější opoziční strany Progresivní Slovensko Michal Šimečka je střelbou šokován a zděšen. „Jednoznačně a důrazně odsuzujeme jakékoli násilí. Doufáme, že premiér Fico bude v pořádku a že se tento hrůzný čin co nejdříve objasní,“ zdůraznil na sociální síti.

Článek původně vyšel na stránkách slovenské redakce Epoch Times.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Profesionální baristé odhalují tajemství přípravy dokonalé domácí kávy
Profesionální baristé odhalují tajemství přípravy dokonalé domácí kávy

Nejdůležitější části vybavení, které potřebujete, a další tipy, jak si co nejlépe připravit vaši ranní kávu.

Jak by dopadly eurovolby, kdyby měl každý dva hlasy? Otestujte si novou metodu
Jak by dopadly eurovolby, kdyby měl každý dva hlasy? Otestujte si novou metodu

Průzkum vychází z metody D21, kterou vyvinul Karel Janeček a která má najít řešení širší společenské shody, eliminovat extremisty a předcházet tomu, že volič volí „menší zlo“.

Nová studie: Aktivní ve středním věku, zdraví ve stáří
Nová studie: Aktivní ve středním věku, zdraví ve stáří

Mnohé studie prokázaly, že udržení nebo zvýšení aktivity ve středním věku významně ovlivňuje kvalitu života ve stáří.

Čínské vojenské výdaje v roce 2022 dosáhly 710 miliard dolarů, více než trojnásobek toho, co tvrdil Peking
Čínské vojenské výdaje v roce 2022 dosáhly 710 miliard dolarů, více než trojnásobek toho, co tvrdil Peking

V roce 2022 čínský režim oznámil, že jeho výdaje na obranu v tomto roce budou činit 229 miliard dolarů.

Proč by se muži měli dobře oblékat
Proč by se muži měli dobře oblékat

Zevnějšek o vás může mnohé prozradit a ukázat okolí některé vaše kvality, například zralost, vůdcovství či schopnost postarat se.