Sheramy Tsai

19. 5. 2024

Kostival má mimořádnou schopnost stimulovat tělo k rychlému hojení ran a obnově tkání, kostí a chrupavek.

Když si Molly Maplesová poranila malíček na noze naražením do dveří, zjistila, že běžné lékařské rady se omezují na ledování, podložení a užívání léků proti bolesti.

S těmito možnostmi nebyla paní Maplesová spokojená, a tak se snažila najít úlevu v tradičních prostředcích a každý večer si na prst přikládala obklad z kostivalu lékařského a jitrocele kopinatého. „Můj prst se zcela uzdravil za méně než čtyři týdny,“ řekla deníku The Epoch Times.

V ortopedii se kostival objevuje jako léty prověřená alternativa přesných léčebných postupů, jako je napravování zlomenin a kloubní náhrady. Tato bylina je po generace uznávána pro svou schopnost spravovat kosti a zmírňovat bolesti kloubů a připomíná nám, že i v moderní medicíně hraje příroda stále svou roli.

Kostival: přírodní lék pro léčbu kostí

Kostival lékařský (vědecký název Symphytum officinale) má bohatou historii v lidovém léčitelství, kde byl pro své léčivé účinky uznáván již ve středověku v celé Evropě a Asii. Kostival se hojně používal ke zmírnění zánětu a urychlení rekonvalescence pohmožděnin, výronů a zlomenin.

Amelia Southová, vyškolená bylinkářka a majitelka farmy Black Sun, zdůraznila pro The Epoch Times účinnost kostivalu v ortopedické péči.

„Kostival patří mezi mých pět nejlepších bylin, bez kterých se nikdy nechci obejít,“ řekla. „Několikrát mi pomohl vyléčit vymknutý kotník, naražené zápěstí a četné modřiny.“

Bylina má také řadu dalších léčivých využití. Kostival se používá k léčbě onemocnění dýchacích cest, jako je bronchitida, angína a zápal plic, protože zklidňuje zánět a podporuje vlhkost plic. Kromě toho se předpokládá, že podporuje zdraví zažívacího traktu, pomáhá při kontrole hladiny cukru v krvi a zlepšuje trávení vylučováním pepsinu.

Nancy Shirleyová, autorka publikací o kostivalu, včetně knihy „Cultivation of Comfrey; Medicinal and Food Uses for People“ (Pěstování kostivalu lékařského; léčebné a potravinářské využití pro člověka), vychvaluje léčivé účinky této byliny.

„Jedna ze složek kostivalu (alantoin) skutečně způsobuje buněčnou proliferaci,“ uvedla v e-mailu pro The Epoch Times. Tato sloučenina stimuluje tělo k rychlé tvorbě nových buněk, což je prospěšné pro hojení ran a zacelování tkání, kostí a chrupavek.

Kořeny kostivalu jsou bohaté na fenolické kyseliny, jako jsou kyselina rozmarýnová, kávová a chlorogenová. Tyto látky zmírňují záněty a mají silné antioxidační vlastnosti, které chrání buněčnou integritu a podporují zdraví pokožky.

K extrakci polysacharidů – složitých cukrů s protizánětlivými účinky – z kostivalu byly použity pokročilé extrakční techniky, např. enzymatická a ultrazvuková extrakce, což podtrhuje roli rostliny v moderních terapeutických aplikacích.

Co říkají výsledky výzkumu?

Výzkum účinnosti kostivalu, zejména při léčbě pohybového aparátu, je slibný. Různé studie a klinické testy hodnotily její potenciál při hojení výronů, pohmožděnin a zlomenin.

Výzkum publikovaný v časopise British Journal of Sports Medicine zdůraznil účinnost masti s výtažkem z kořene kostivalu lékařského při akutní bolesti zad. Studie, které se zúčastnilo 120 pacientů, srovnávala účinky masti s placebem, které se podávalo třikrát denně po dobu pěti dnů. Úspěšnost byla měřena snížením intenzity bolesti při pohybu.

Výsledky prokázaly výrazné snížení bolesti ve skupině s kostivalem – přibližně o 95 % ve srovnání s 38 % ve skupině s placebem.

Výzkumníci dospěli k závěru, že: „Extrakt z kořene kostivalu lékařského prokázal pozoruhodně silný a klinicky relevantní účinek na snížení akutní bolesti zad. Poprvé byl také pozorován rychle působící účinek masti (1 h).“

Studie z roku 2020 v časopise Journal of Ethnopharmacology zkoumala vliv kostivalu na vývoj kostních buněk z kmenových buněk v lidské kostní dřeni. Studie zjistila, že kostival, zejména v koncentrované tekuté formě, významně zvyšuje tvorbu kostí, což se projevilo zvýšenou hladinou klíčových enzymů a markerů pro zdraví kostí.

Další výzkum publikovaný v časopise Frontiers in Pharmacology prokazuje protizánětlivé vlastnosti kostivalu. Studie se zaměřila na extrakt z kořene kostivalu a zjistila, že zastavuje klíčový proces, který způsobuje zánět v těle, tím, že blokuje klíčový protein, který se na této reakci podílí.

Studie z roku 2011 zkoumala účinek extraktu z kořene kostivalu a kyseliny tříselné na osteoartrózu kolenního kloubu. V randomizované, dvojitě zaslepené studii si 43 pacientů třikrát denně po dobu šesti týdnů aplikovalo krémy obsahující buď extrakt, nebo placebo. U skupiny s kostivalem došlo k výraznému zlepšení bolesti, ztuhlosti a fyzické funkce ve srovnání se skupinou s placebem, přičemž jako vedlejší účinky byly zaznamenány pouze drobné podráždění kůže, které rychle odeznělo.

Komplexní přehled v časopise Complementary Therapies in Medicine analyzoval 26 studií, včetně 13 randomizovaných kontrolovaných studií, pěti nerandomizovaných studií a osmi pozorovacích studií. Přehled hodnotil účinnost kostivalu lékařského při léčbě stavů, jako jsou distorze kotníku, bolesti zad, rány a osteoartróza.

Zjištění naznačují potenciální přínosy, ačkoli důkazy byly omezeny nekonzistentním podáváním zpráv, což vedlo k možnému zkreslení. Nežádoucí příhody byly vzácné a obecně méně závažné. Přehled dospěl k závěru, že ačkoli se lokální použití kostivalu jeví jako bezpečné a slibné pro určité stavy, je třeba provést důkladnější studie.

Diskuse o bezpečnosti kostivalu lékařského

Bezpečnost kostivalu, zejména pokud jde o obsah pyrrolizidinových alkaloidů, je v komunitě bylinných doplňků stále spornou otázkou. Pyrrolizidinové alkaloidy, které se nacházejí ve více než 6 000 rostlinách, působí jako obrana proti hmyzu a živočichům živícím se rostlinami.

Hlavní obavou je možnost poškození jater v důsledku perorální konzumace těchto alkaloidů. Ačkoli rizika pro játra jsou dobře zdokumentována u různých léčiv a látek, jako je alkohol, specifická nebezpečí spojená s pyrrolizidinovými alkaloidy obsaženými v kostivalu jsou stále předmětem intenzivního zkoumání.

V roce 2001 vydal americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) varování před používáním kostivalu v doplňcích stravy a nedoporučil jeho vnitřní užívání. Jako důvod uvedl poškození jater u zvířat a potenciální poškození u lidí, přičemž tyto alkaloidy spojil s venookluzivním onemocněním, což je závažné onemocnění jater.

Úřad FDA upozornil, že vzhledem k absenci studií na lidech nebyla potvrzena přímá souvislost mezi příčinou a účinkem. Nicméně zjištěné nežádoucí účinky odpovídaly rizikům známým ze studií na zvířatech, což vedlo FDA k žádosti, aby výrobci stáhli výrobky obsahující kostival z trhu. Federální obchodní komise rovněž zakročila proti společnostem, které uvádějí na trh výrobky z kostivalu, a zdůraznila, že i lokální použití vyžaduje opatrnost a náležité varování pro spotřebitele.

Navzdory těmto varováním se kostival lékařský používá vnitřně již po tisíciletí v tradičních léčebných postupech. Brendan Kelly, odborník na čínskou medicínu s téměř třicetiletou praxí v bylinkářství, upozorňuje na nedostatek cíleného výzkumu: „Nevím o žádné studii, která by se zabývala konkrétně riziky kostivalu pro lidská játra.“

Studie o pyrrolizidinových alkaloidech z roku 2021 zjistila, že ačkoli „mají potenciální zdravotní rizika pro člověka, vykazují také mnoho prospěšných farmaceutických vlastností, jako jsou antibakteriální, protiplísňové, protizánětlivé, protirakovinné a antivirové vlastnosti“.

Mnozí bylinkáři tvrdí, že kostival je bezpečný pro příležitostné použití a při umírněném užívání není nebezpečný. Někteří jej však přestali používat úplně. Amelia Southová zmínila, že příležitostná konzumace ve formě čaje, zejména při použití celé byliny, může být prospěšná díky synergickým léčivým složkám. Přesto nedoporučuje její užívání osobám s existujícími jaterními potížemi.

Praktické pokyny pro bezpečné používání

Kostival je nejznámější pro své vnější použití, obvykle jako obklad, mast nebo olej. Obklad z kostivalu uděláte tak, že čerstvé listy nebo kořeny rozmixujete na kaši, nanesete ji na čistý hadřík a přiložíte na postižené místo. V renomovaných obchodech se zdravou výživou lze zakoupit také vysoce kvalitní kostivalové masti.

Používá-li se kostival na podporu hojení zlomeniny, musí být kost nejprve řádně zpevněna. Kostival podporuje rychlé hojení, a pokud by byl aplikován na nesprávně srovnanou kost, mohl by způsobit její nesprávné zacelení. Proto by se kostival měl používat až poté, co odborník kost správně srovná.

Ačkoli má kostival lékařský významné hojivé účinky, neměl by se aplikovat na velké otevřené rány. Vyhněte se takové aplikaci, aby nedošlo k rychlému uzavření kůže, které by mohlo způsobit uzavření bakterií nebo nečistot v ráně.

Při používání kostivalu je důležité dodržovat pokyny pro délku léčby. Lokální aplikace by neměla přesáhnout šest týdnů a vnitřních užívání, jako jsou čaje nebo doplňky stravy, by mělo být omezeno na dva týdny po úrazu.

Southová uvedla: „Při hojení zlomených kostí může být prospěšné pití čaje z kostivalu po dobu dvou týdnů po úrazu a následné vnější aplikace, jako jsou masti nebo oleje.“

Shirleyová doporučuje vyhledat individuální poradenství u odborníka, protože ne všechny byliny jsou vhodné pro každého člověka. Před přidáním kostivalu do jakéhokoli léčebného režimu, zejména pro vnitřní použití, je nezbytné poradit se s odborníky na zdravotní péči. Dodržování těchto pokynů zajistí, že uživatelé budou moci bezpečně a účinně využívat léčebné vlastnosti kostivalu lékařského.

Překlad byl redakčně upraven.

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.

Přečtěte si také

Česko zaplatí za nové tanky Leopard o 20 procent víc než Německo, poukazuje vojenský analytik
Česko zaplatí za nové tanky Leopard o 20 procent víc než Německo, poukazuje vojenský analytik

Částka, za kterou chce Česká republika pořídit nové tanky Leopard 2A8, je podle vojenského analytika o 20 % vyšší než cena pro Němce.

Exkluzivní rozhovor s Lukášem Kovandou o povolebním ekonomickém vývoji v EU a euru
Exkluzivní rozhovor s Lukášem Kovandou o povolebním ekonomickém vývoji v EU a euru

Kam bude směřovat ekonomický vývoj EU po volbách? Co si myslí o těsnější centralizaci moci unie a zda bychom v ní vůbec měli zůstat? A pokud ano, bylo by dobré přijmout euro? Rozhovor s Lukášem Kovandou.

Lídři Evropské unie se napoprvé neshodli na jménech šéfů unijních institucí
Lídři Evropské unie se napoprvé neshodli na jménech šéfů unijních institucí

Lídři zemí Evropské unie se na neformálním summitu v Bruselu napoprvé neshodli na pokračování Ursuly von der Leyenové v pozici předsedkyně Evropské komise.

Starostové navrhnou na eurokomisaře Nerudovou a Síkelu
Starostové navrhnou na eurokomisaře Nerudovou a Síkelu

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) navrhne vládě do funkce příštího českého eurokomisaře nově zvolenou europoslankyni Danuši Nerudovou a ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkelu (oba STAN).

80 procent oteplování lze přičíst ochraně životního prostředí, tvrdí nová studie
80 procent oteplování lze přičíst ochraně životního prostředí, tvrdí nová studie

Nařízení o snížení obsahu síry v lodních palivech mělo pomoci v boji proti znečištění ovzduší. Místo toho vedlo k výraznému oteplení mořského vzduchu.