Vladislava Mašková

21. 5. 2024

„V krásně zrekonstruované Vindyšově továrně jsem dnes diskutoval s osobnostmi českého byznysu na konferenci reVize Česka,“ uvedl v pondělí prezident Petr Pavel na svém účtu X.

Nad otázkami typu Jak pomoci tomu, aby česká věda, výzkum a vývoj vedly k růstu byznysů s vysokou přidanou hodnotou nebo Na co by se měly české firmy zaměřit ve spojitosti s celosvětovou dekarbonizací či Jak by měl vypadat skutečně konkurenceschopný brand země, jenž pomůže Česko prodat v zahraničí nejen zákazníkům, ale i top talentům spolu diskutovalo na 300 tuzemských byznysmenů, podnikatelů a politiků.

„Řešily se na ní ekonomické výzvy stojící před naší zemí. Infrastruktura, vzdělávání, energetika nebo digitalizace. Výzvy, jejichž zvládnutí zajistí naši prosperitu. Jsem rád za aktivní zapojení českých podnikatelů a za to, že se snaží veřejné sféře pomáhat vytvářet podmínky pro lepší budoucnost,“ dodal prezident.

(@prezidentpavel)

V panelové diskuzi i u kulatého stolu se během dne vystřídali čeští významní podnikatelé, zakladatelé start-upů a přední politici.

Mezi mluvčími kromě prezidenta vystoupil například podnikatel Tomáš Čupr, který se podle Forbes řadí na 33. místo v žebříčku nejbohatších Čechů, s hodnotou majetku 13,3 mld. Kč. Je mimo jiné majitelem úspěšné firmy Rohlík, která je zaměřena na rozvoz potravin vedle Česka také v Německu, Maďarsku, Rakousku a Rumunsku, uvádí Czechcrunch.

Dalším hostem byl Richard Valtr, majitel firmy Mews, bankéř Tomáš Salomon, dále pak podnikatelka a představitelka páté generace rodiny Petrofů Zuzana Ceralová Petrofová, která je prezidentkou firmy Petrof, výrobce akustických klavírů a pianin, nebo zástupce průmyslového odvětví Martin Wichterle, majitel firmy Wikow, a další. Za mladé podnikatele vystoupila například 26-letá Linda Šejdová, spoluzakladatelka společnosti Snuggs, která vyrábí menstruační kalhotky.

Pavel na konferenci opět zdůraznil důležitost přijetí eura. „Pokud budeme zdržovat přijetí eura, budeme dále čelit všem rozhodnutím eurozóny zprostředkovaně, protože i dnes na těchto jednáních zůstáváme za zavřenými dveřmi,“ řekl podle serveru Seznam Zprávy Petr Pavel na konferenci.

Podle jeho slov bychom se mohli vydat ve šlépjejích Chorvatska, které přijalo euro v roce 2023.

„Měli bychom krok učinit vědomě, jiná budoucnost se nám stejně nejspíš nerýsuje,“ dodal prezident.

Přečtěte si také

Česko zaplatí za nové tanky Leopard o 20 procent víc než Německo, poukazuje vojenský analytik
Česko zaplatí za nové tanky Leopard o 20 procent víc než Německo, poukazuje vojenský analytik

Částka, za kterou chce Česká republika pořídit nové tanky Leopard 2A8, je podle vojenského analytika o 20 % vyšší než cena pro Němce.

Exkluzivní rozhovor s Lukášem Kovandou o povolebním ekonomickém vývoji v EU a euru
Exkluzivní rozhovor s Lukášem Kovandou o povolebním ekonomickém vývoji v EU a euru

Kam bude směřovat ekonomický vývoj EU po volbách? Co si myslí o těsnější centralizaci moci unie a zda bychom v ní vůbec měli zůstat? A pokud ano, bylo by dobré přijmout euro? Rozhovor s Lukášem Kovandou.

Lídři Evropské unie se napoprvé neshodli na jménech šéfů unijních institucí
Lídři Evropské unie se napoprvé neshodli na jménech šéfů unijních institucí

Lídři zemí Evropské unie se na neformálním summitu v Bruselu napoprvé neshodli na pokračování Ursuly von der Leyenové v pozici předsedkyně Evropské komise.

Starostové navrhnou na eurokomisaře Nerudovou a Síkelu
Starostové navrhnou na eurokomisaře Nerudovou a Síkelu

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) navrhne vládě do funkce příštího českého eurokomisaře nově zvolenou europoslankyni Danuši Nerudovou a ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkelu (oba STAN).

80 procent oteplování lze přičíst ochraně životního prostředí, tvrdí nová studie
80 procent oteplování lze přičíst ochraně životního prostředí, tvrdí nová studie

Nařízení o snížení obsahu síry v lodních palivech mělo pomoci v boji proti znečištění ovzduší. Místo toho vedlo k výraznému oteplení mořského vzduchu.