Juraj Skovajsa

22. 5. 2024

Koalice SPOLU nedávno zahájila tzv. „horkou fázi“ předvolební kampaně do Evropského parlamentu, v rámci které se zvlášť zaměřuje na témata, která občany „pálí“ nejvíce. Svůj pohled na některé z nich nám detailněji vykreslil europoslanec Tomáš Zdechovský v rozhovoru, který budete moci zhlédnout v pondělí 27. května na našem webu.

Jedno z oněch témat je „posílení konkurenceschopnosti evropských firem“, o kterém jsme debatovali z pohledu Green Dealu.

Zdechovský prozradil, že připravují zveřejnění dopadových studií na jednotlivé části průmyslu, protože „Green Deal byl velmi často šitý horkou jehlou s tím, že se nám tvrdilo: ‚musíte to odsouhlasit‘,“ a že takové studie jim budou dodány – i když nakonec nebyly.

Dle něj je potřeba se na to „kouknout racionálně“ a „některé věci, které tam jsou napsány, je potřeba vyškrtat, protože jsou nesmyslné“, neboť nejenže nevedou k cíli zastavit oteplování a „bude to jenom snaha omezit průmysl a vrátit nás někam do 16. – 17. století“.

Pokud jde o energeticko-environmentální politiky EU, vyčetl Zdechovský nejmenovaným kolegům nízkou míru aktivity a angažovanosti, a Pirátům a „zeleným“ to, že lidem na rovinu o dopadech neřeknou.

Jako příklad uvedl oblast bydlení. „To se brutálně prodraží domácnostem,“ poukázal na stavění domů, při kterých se musí použít složité a často drahé systémy.

Kritizoval také energetické štítky na domech, v jejichž důsledku bude dle něj „za 5–7 let bude řada bytů neprodejných, protože budou mít velmi špatný štítek energetické náročnosti“. Upozornil, že „v budoucnu můžou být tyto baráky zatíženy nějakou speciální daní“ a v důsledku toho budou neprodejné.

„Sám bydlím v centru Hradce Králové, kde památkáři nedovolují těm domácnostem vlastně nic. Jediné, co povolili, tak plastová okna, ale ten barák nejde zateplit, nejde tam odizolovat střecha a další věci. Všechno to podléhá obrovské kontrole. Chtěli bychom tak udělat klimatizaci, není to možné (kvůli úřadům), anebo je, ale musíme hledat takové řešení, které je 6–7x dražší,“ popsal europoslanec vlastní zkušenost.

Dodal: „Já si u toho uvědomuji, že většina českých domácnosti na tahle řešení prostě nebude mít. A to je ten důvod, proč já nebudu podporovat takové, řekl bych, tvrdé zelené ideologické řešení Green Dealu. Myslím si, že ty věci musíme udělat tak, aby byly zvládnutelné nejen pro průmysl, ale především pro domácnosti.“

Celý video rozhovor, ve kterém jsme probrali také možný budoucí vývoj migrační politiky EU, armádu, Junckerův syndrom a dopad Evropského aktu o svobodě sdělovacích prostředků na média, můžete zhlédnout v pondělí 27. května zde.

Související témata

Přečtěte si také

Vědci chtějí zdokonalit AI pomocí uměle vypěstovaných lidských mozkových buněk
Vědci chtějí zdokonalit AI pomocí uměle vypěstovaných lidských mozkových buněk

Dochází k propojování lidského s umělým. Švýcarský startup vyvinul procesor z uměle vypěstovaných lidských mozkových buněk. Australští vědci pomocí takových buněk zdokonalují AI.

Stále více lidí se odvrací od zpravodajství, mladší generace mění stereotyp, ukazuje průzkum
Stále více lidí se odvrací od zpravodajství, mladší generace mění stereotyp, ukazuje průzkum

Stále více lidí se aktivně vyhýbá zpravodajství, protože ho považují za depresivní či nudné. K fenoménu v posledních letech mohly přispět pandemie covidu-19, ruská invaze na Ukrajinu nebo válka v Pásmu Gazy.

Ceny v zemědělství dál klesají. Data z České republiky vévodí evropským statistikám
Ceny v zemědělství dál klesají. Data z České republiky vévodí evropským statistikám

Podle údajů Eurostatu klesají ceny potravin v České republice nejrychlejším tempem ze všech zemí Evropské unie.

Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou
Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou

Vzhledem k vítězství Evropské lidové strany (EPP) by měla funkci předsedkyně Evropské komise obhájit Ursula von der Leyenová.

Většina zemí na summitu ve Švýcarsku označila celistvost Ukrajiny za základ míru
Většina zemí na summitu ve Švýcarsku označila celistvost Ukrajiny za základ míru

Osmdesát zemí světa dnes společně vyzvalo, aby "územní celistvost" Ukrajiny byla základem jakékoli dohody o ukončení ruské agrese.