Indrajit Basu

24. 5. 2024

HRW odhaduje, že čínská komunistická strana od roku 2000 do roku 2025 násilně vystěhuje z venkovských oblastí více než 930 000 Tibeťanů.

Představitelé čínského režimu vyvíjejí dlouhodobý intenzivní tlak na venkovské a kočovné pastevce v Tibetu, aby opustili zavedené osady, ve kterých žijí, uvádí nová zpráva organizace Human Rights Watch (HRW) z 21. května.

Ke zrychlení tempa vystěhovávání dochází podle zprávy již od roku 2016. Nevládní organizace, která zprávu vypracovala, se dlouhodobě zabývá výzkumem a propagací lidských práv.

Komunistická strana Číny tvrdí, že tato vystěhování, často do míst vzdálených stovky kilometrů, jsou dobrovolná, mají „zlepšit živobytí lidí“ a „chránit ekologické prostředí“. Podle zjištění HRW jsou však vystěhování nucená.

„Čínská vláda používá extrémní formy nátlaku, aby donutila venkovské Tibeťany k přestěhování jejich dlouholetých vesnic,“ píše Maya Wangová, zástupkyně ředitele asijského oddělení HRW, ve svém příspěvku na sociálních sítích.

HRW odhaduje, že na základě oficiálních čísel zveřejňovaných čínským režimem v období od roku 2000 až 2025 bude z venkovských oblastí násilně vystěhováno více než 930 000 Tibeťanů. 76 % dosud provedených přesunů se podle nich uskutečnilo od roku 2016.

Dodala, že 200 z 262 rodin v nomádské komunitě Nagqu bylo původně proti přesunu do více než tisíc kilometrů vzdálené oblasti. Místní obyvatelé však s přesunem souhlasili.

Podle Ústřední tibetské správy, tibetské exilové vlády se sídlem v Indii, žije v Tibetu celkem 6 milionů Tibeťanů. Z toho 2,09 milionu žije v čínské Tibetské autonomní oblasti (TAR), zatímco zbytek obyvatel žije v tibetských oblastech mimo TAR.

Tibeťané tvoří v zemi etnickou menšinu, která má odlišný jazyk, kulturu, tradice a jedinečné kulinářské a sartoriální zvyky.

Zpráva také dodává, že analýza více než „1 000 oficiálních článků v čínských médiích“ z let 2016-2023 spolu s publikacemi čínského režimu a akademickými terénními studiemi ukazuje, že čínská média často popírají tvrzení, že všichni přesídlení jedinci dali svůj souhlas.

Tyto zpravodajské články naznačují, že účast v programech „přesídlování celých vesnic“ v Tibetu je ve skutečnosti povinná. Popisují značnou neochotu mnoha Tibeťanů k přemístění.

V jiné vesnici určené k přesídlení byli všichni obyvatelé, s výjimkou jednoho aktivisty čínského režimu, zpočátku proti. HRW uvádí, že tito vesničané nakonec s přemístěním souhlasili. Podle nevládní organizace se žádné vesnici ani jejím členům, kteří měli být přemístěni, nepodařilo přesídlení vyhnout.

Aby se vysídlenci nemohli vrátit do svých starých domovů, režim obvykle nechává jejich staré domy zbourat do jednoho roku od přestěhování, uvádí zpráva.

„Čínská vláda tvrdí, že stěhování tibetských vesnic je dobrovolné, ale oficiální zprávy v médiích toto tvrzení popírají,“ píše paní Wangová v citované zprávě. „Z těchto zpráv jasně vyplývá, že když je celá vesnice určena k přesídlení, je prakticky nemožné, aby obyvatelé odmítli stěhování, aniž by jim hrozily vážné následky.“

Přemístění Tibeťané často končí v nevyhovujícím bydlení s omezenými možnostmi zaměstnání, což vede ke značné ekonomické a sociální nestabilitě, dodává HRW.

Litanie zneužívání

Ve své zprávě z roku 2016 HRW uvedla, že přesídlení více než dvou milionů venkovských etnických Tibeťanů z jejich tradičního způsobu života ze strany čínského režimu představuje porušení mezinárodních zákonů o lidských právech.

HRW dodává, že v rámci Plánu nového socialistického venkova Peking násilně vysídlil více než dvě třetiny z 2,7 milionu venkovských obyvatel regionu do nevyhovujících městských čtvrtí, kde mnozí z nich mají problémy se zajištěním zaměstnání.

Lidská práva v Číně jsou pravidelně přezkoumávána mezinárodními orgány a zeměmi, včetně Spojených států, Spojeného království a Kanady. Mezinárodní nevládní organizace, jako jsou Human Rights in China a Amnesty International, stejně jako občané, právníci a disidenti v Číně, pravidelně informují o tom, že čínské úřady v pevninské Číně často vydávají sankce porušující lidská práva nebo organizují porušování lidských práv.

Tyto nevládní organizace, stejně jako vládní instituce, jako je ministerstvo zahraničí USA, soustavně poskytují důkazy o tom, že Komunistická strana Číny porušuje svobodu projevu, pohybu a náboženského vyznání svých občanů a dalších osob v rámci své jurisdikce.

Například ve svých zprávách o dodržování lidských práv v Číně za rok 2023 upozornilo Ministerstvo zahraničí USA na případy genocidy a zločinů proti lidskosti zaměřené na převážně muslimské Ujgury a další etnické a náboženské menšiny v provincii Sin-ťiang.

Podle zprávy ministerstva zahraničí mezi významná porušení lidských práv patřilo svévolné nebo nezákonné zabíjení, násilná zmizení, vládou schválené mučení a nedobrovolné nebo nátlakové lékařské a psychologické praktiky. Zpráva uvádí, že více než milion Ujgurů a příslušníků dalších převážně muslimských menšinových skupin čelí ve věznicích a detenčních táborech krutým a život ohrožujícím podmínkám.

V roce 2021 schválili američtí zákonodárci zákon o prevenci nucené práce Ujgurů, který zakazuje dovoz zboží vyrobeného za použití nucené práce v Sin-ťiangu, kde jsou Ujguři utlačováni pro své náboženské a kulturní hodnoty.

„Zejména Tibeťané jsou spolu s Ujgury v Sin-ťiangu vládou stále více vnímáni jako politicky podezřelí a jako bezpečnostní hrozba,“ uvádí se v nové zprávě HRW.

Zpráva rovněž upozornila na dlouhodobou praxi čínského režimu spočívající v nedobrovolném přesídlování. Zpráva uvádí, že čínský režim od 50. let minulého století přemístil přibližně 70 milionů čínských občanů, a to především za účelem usnadnění projektů rozvoje měst po celé Číně.

Od roku 1982 vláda přijala „ekologickou migraci“ jako taktiku řešení chudoby v regionech považovaných za nevhodné pro zemědělství nebo jiné udržitelné způsoby obživy, uvádí se ve zprávě.

Při výzkumu situace tibetských komunit HRW zjistila, že ačkoli je masové stěhování v chudých venkovských oblastech Číny běžné, tyto iniciativy představují obzvláště vážnou hrozbu pro blahobyt tibetské společnosti.

„Masové stěhování tibetských vesnic vážně narušuje tibetskou kulturu a způsob života,“ napsala paní Wangová. „Čínská vláda by měla pozastavit přesídlování v Tibetu, dokud nebude provedena nezávislá odborná revize stávajících politik a postupů, která by určila jejich soulad s čínskými zákony, normami a mezinárodním právem týkajícím se přesídlování a nuceného vystěhovávání.“

Článek byl původně publikován na stránkách americké redakce deníku The Epoch Times.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Z biče na kolaboranty kladivo na všechny
Z biče na kolaboranty kladivo na všechny

Z gumově napsaného biče na kolaboranty se může stát kladivo na kohokoliv. A proto nepodpořím zavedení nového trestného činu a připojuji se k návrhu na jeho vyjmutí z návrhu zákona. Žádný soudný člověk snad nezpochybňuje nutnost postavit se těm, kteří ohrožují naši zemi.

Podle agentury STEM by volby do Sněmovny vyhrálo ANO, prošlo by  i hnutí Stačilo! a Motoristé
Podle agentury STEM by volby do Sněmovny vyhrálo ANO, prošlo by i hnutí Stačilo! a Motoristé

Volby do Poslanecké sněmovny by v lednu jednoznačně vyhrálo opoziční hnutí ANO se ziskem 33,9 procenta hlasů.

Zkušenosti s portálem viagogo – „levárna“, přemrštěné ceny, duplicitní vstupenky
Zkušenosti s portálem viagogo – „levárna“, přemrštěné ceny, duplicitní vstupenky

Pan Rykl si vloni koupil lístky na koncert skupiny Kabát k 35. výročí založení kapely. Na akci, která se začátkem listopadu konala v Ústí nad Labem, se však nikdy nedostal. A další, kteří také nakoupili vstupenky přes viagogo...

Obchoduje se už i s počasím. A na finančních trzích zažívá boom
Obchoduje se už i s počasím. A na finančních trzích zažívá boom

Na finančních trzích expandují deriváty na počasí. A to kvůli zvyšující se závislosti na obnovitelných zdrojích energií a rostoucím obavám z extrémů počasí.

Schválený volební program AfD: Zrušení eura, nahrazení EU či přísnější migrační politika
Schválený volební program AfD: Zrušení eura, nahrazení EU či přísnější migrační politika

Zrušit euro, nahradit Evropskou unii novým svazkem států či výrazně zpřísnit migrační politiku - to požaduje Alternativa pro Německo v programu, který schválila o víkendu na předvolebním sjezdu.

Ruské a ukrajinské bezpečnostní záruky: Trump plně chápe Putinovy „pocity“
Ruské a ukrajinské bezpečnostní záruky: Trump plně chápe Putinovy „pocity“

Debata o vstupu Ukrajiny do NATO vždy hrála v konfliktu na Ukrajině roli. Trump nyní říká, že Putinovy pocity jsou v tomto ohledu pochopitelné.

Do čela Hamásu se postavil bratr zabitého vůdce Sinvára, píší média
Do čela Hamásu se postavil bratr zabitého vůdce Sinvára, píší média

Do čela teroristické organizace Hamás v Pásmu Gazy se postavil bratr zabitého vůdce hnutí Jahjá Sinvára Muhammad.

Vědecké poznatky o svalech, které zvyšují motivaci ke cvičení
Vědecké poznatky o svalech, které zvyšují motivaci ke cvičení

Nový výzkum naznačuje, že během cvičení vysílají svaly do mozku signály, které zvyšují výkonnost a posilují touhu pokračovat – zjištění, které by mohlo změnit naše chápání fitness a motivace.

Na myšlení záleží: 10 návyků, které vás udržují v chudobě
Na myšlení záleží: 10 návyků, které vás udržují v chudobě

10 nenápadných návyků může udržovat chudé myšlení a brzdit váš úspěch. Od stěžování si bez činů až po strach ze selhání – objevte, jak tyto zvyky změnit a pěstovat myšlení hojnosti, růstu a odolnosti.