ČTK

25. 5. 2024

Deštěm promočení návštěvníci fanzóny u pražské O2 areny dnes odpoledne bouřlivě oslavili postup českých hokejistů do finále mistrovství světa. Euforie začala v sousedství haly, kde se semifinálový zápas hrál, vládnout už od druhé třetiny, v níž se český tým ujal nad Švédskem vedení 5:3, a vydržela až do konce utkání. Některé fanoušky sice déšť ze zaplněné fanzóny vyhnal, nahradili je ale jiní čekající na vstup před vchodem. Hymnu po skončení zápasu, který čeští hokejisté vyhráli 7:3, zpívaly podle zpravodajky ČTK tisícovky lidí sborem.

V prostoru s kapacitou pro 7000 lidí a jednou velkou a jednou malou obrazovkou fanoušky před zápasem rozhýbal DJ a saxofonista Saxofrancis. Pokřik „Češi, Češi“ fanoušci hlasitě skandovali už při záběrech prvního vstupu českých hokejistů na led. Přes napětí střídané uvolněním za nerozhodného průběhu v první třetině se ve druhé části převalila euforie poté, co čeští hokejisté vstřelil rychle po sobě tři branky. A vydržela i ve třetí třetině, kdy navzdory průtrži mračen velká část fanoušků dál i bez deštníků povzbuzovala český tým.

Kapacita fanzóny se naplnila po deseti minutách zápasu a pořadatelé začali regulovat vstup. Před vchodem zůstalo několik stovek lidí, kteří čekali na možnost projít dovnitř na místo odcházejících návštěvníků. Někteří z nich kvůli tomu byli podle personálu naštvaní, větší incidenty ale nenastaly. Před vstupem do fanzóny lidé musejí projít bezpečnostní kontrolou, fronta postupovala bez problému. Deštník stejně jako notebook nebo batoh nejsou v prostoru pro fanoušky povolené, lidé si je mohli uložit v úschovně za 50 korun nebo dvě eura za jeden kus.

Na pivo si návštěvníci před začátkem zápasu a pak i v přestávkách museli vystát fronty. U menšího ze dvou stánků s pivem měli na dnešek připravených 3000 litrů, řekl ČTK jeden z obsluhujících.

Po odpoledním českém semifinále se ve druhém zápase o postup do finále utká Kanada se Švýcarskem. I druhé semifinálové utkání se odehraje v O2 areně.

Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč

V Žofínském paláci v Praze dnes vystoupila celebrita světové politiky, ekonom a prezident Argentiny Javier Milei, který se s přítomnými podělil v několika desítkách minut o své myšlenky.

Ministryně Černochová jednala s argentinským protějškem Petrim o prohloubení spolupráce v obranném průmyslu

O prohloubení bilaterální spolupráce v obranném průmyslu i současných bezpečnostních výzvách dnes v Praze jednala ministryně obrany Jana Černochová (ODS) se svým argentinským protějškem Luisem Alfonsem Petrim.

Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur ze zmrazených ruských aktiv pro Kyjev

Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur (34,9 miliardy Kč) z výnosů ruských aktiv zmrazených v Evropě pro Ukrajinu, uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell

Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“

Téměř polovina amerických řidičů elektromobilů zvažuje přechod zpět ke spalovacím motorům, zjistil spotřebitelský průzkum. Celosvětově je toto číslo nižší, přesto o návratu k benzínu a naftě uvažuje skoro třetina dotázaných.