Redakce Epoch Times ČTK

a 27. 5. 2024

Izraelské ministerstvo zahraničí dnes zakázalo španělskému konzulátu v Jeruzalémě poskytovat od 1. června služby Palestincům. Na sociální síti X to oznámil izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, který zároveň obvinil španělskou vládu z antisemitismu a z toho, že „podporuje terorismus“ palestinského hnutí Hamás. Kac také uvedl, že Izrael bude škodit těm, kdo škodí jemu. Španělský ministr zahraničí José Manuel Albares izraelská obvinění odmítl.

Španělský generální konzulát v Jeruzalémě nebude moci od 1. června poskytovat služby „rezidentům Palestinské autonomie“, vyplývá z dnes datovaného dopisu izraelského ministerstva zahraničí pro španělskou diplomacii, který Kac zveřejnil na síti X. „Ti, kdo podporují Hamás a snaží se vytvořit palestinský teroristický stát, nebudou mít žádný kontakt s Palestinci,“ napsal k tomu na síti X Kac.

Španělsko se v úterý spolu s Irskem a Norskem chystají oficiálně uznat palestinský stát, který zatím neexistuje. Vytvořena byla dosud pouze Palestinská autonomie, v jejímž čele stojí Mahmúd Abbás, lídr strany Fatah, jež je konkurenční vůči hnutí Hamás. Palestinská autonomie má sídlo v Ramalláhu na Izraelem okupovaném Západním břehu. Madrid, Dublin a Oslo chtějí uznáním palestinského státu přispět k zastavení izraelské ofenzivy v Pásmu Gazy, jež trvá od teroristického útoku hnutí Hamás na Izrael z loňského 7. října.

„Dny inkvizice skončily. Dnes mají Židé svrchovaný a nezávislý stát a nikdo nás nebude nutit ke změně náboženství či ohrožovat naši existenci – těm, kdo nám škodí, budeme na oplátku škodit i my,“ napsal dnes také Kac s odkazem i na historické události ve Španělsku, kde po roce 1492 museli Židé buď přestoupit na křesťanství nebo odejít ze země.

Španělský ministr zahraničí Albares dnes tato prohlášení odmítl s tím, že Španělsku nikdo nebude vyhrožovat. Už v neděli Albares kritizoval izraelskou vládu za video, které zveřejnil na síti X izraelský ministr zahraničí. Jsou na něm záběry z teroristického útoku Hamásu na Izrael ze 7. října doprovázené španělskou hudbou a tancem dvou tanečníků flamenka. Kac k tomu připojil větu, kterou adresoval španělskému premiérovi Pedru Sánchezovi: „Hamás vám děkuje za vaše služby.“

Podobná videa zveřejnil Kac minulý týden i se vzkazy pro Norsko a Irsko.

„Zítra zažijeme historický den, který nás přiblíží k cíli, kterého chceme všichni dosáhnout, a tím je mírové soužití mezi Izraelci a Palestinci na Blízkém východě,“ řekl dnes Albares novinářům v Bruselu, kde jednají ministři zahraničí EU se svými protějšky ze Saúdské Arábie, Egypta, Jordánska, Kataru a Spojených arabských emirátů o válce v Gaze. „Je nutné zastavit humanitární katastrofu v Gaze. Kvůli více než 35.000 mrtvým musíme žádat okamžité příměří,“ dodal Albares s tím, že jen příměří může také vést k propuštění rukojmích držených od října Hamásem.

Diplomatické vztahy Španělska a Izraele se vyostřily kvůli oznámení Madridu stran palestinského státu, který už uznává na 140 zemí, a také kvůli výrokům španělských vládních političek, které obvinily Izrael z genocidy vůči Palestincům v Pásmu Gazy. Naposledy o víkendu se v tomto smyslu vyjádřila i španělská ministryně obrany Margarita Roblesová, která je ze Sánchezovy socialistické strany. Už dříve izraelské chování vůči Palestincům v Gaze označila za genocidu také místopředsedkyně vlády Yolanda Díazová, která vede koaliční vládní alianci Sumar.

Související témata

Přečtěte si také

Česko zaplatí za nové tanky Leopard o 20 procent víc než Německo, poukazuje vojenský analytik
Česko zaplatí za nové tanky Leopard o 20 procent víc než Německo, poukazuje vojenský analytik

Částka, za kterou chce Česká republika pořídit nové tanky Leopard 2A8, je podle vojenského analytika o 20 % vyšší než cena pro Němce.

Exkluzivní rozhovor s Lukášem Kovandou o povolebním ekonomickém vývoji v EU a euru
Exkluzivní rozhovor s Lukášem Kovandou o povolebním ekonomickém vývoji v EU a euru

Kam bude směřovat ekonomický vývoj EU po volbách? Co si myslí o těsnější centralizaci moci unie a zda bychom v ní vůbec měli zůstat? A pokud ano, bylo by dobré přijmout euro? Rozhovor s Lukášem Kovandou.

Lídři Evropské unie se napoprvé neshodli na jménech šéfů unijních institucí
Lídři Evropské unie se napoprvé neshodli na jménech šéfů unijních institucí

Lídři zemí Evropské unie se na neformálním summitu v Bruselu napoprvé neshodli na pokračování Ursuly von der Leyenové v pozici předsedkyně Evropské komise.

Starostové navrhnou na eurokomisaře Nerudovou a Síkelu
Starostové navrhnou na eurokomisaře Nerudovou a Síkelu

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) navrhne vládě do funkce příštího českého eurokomisaře nově zvolenou europoslankyni Danuši Nerudovou a ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkelu (oba STAN).

80 procent oteplování lze přičíst ochraně životního prostředí, tvrdí nová studie
80 procent oteplování lze přičíst ochraně životního prostředí, tvrdí nová studie

Nařízení o snížení obsahu síry v lodních palivech mělo pomoci v boji proti znečištění ovzduší. Místo toho vedlo k výraznému oteplení mořského vzduchu.