Evropská unie svými klimatickými politikami a Green Dealem uměle snižuje vlastní ekonomický výkon a přivádí nás do chudoby, sdělil bývalý premiér Mirek Topolánek.
Bývalý politik a kandidát na post prezidenta Svazu průmyslu a dopravy zmínil v nedělním pořadu Otázky Václava Moravce, že víc než obava z války nebo migrace by nás měla trápit obava toho, že chudneme.
„Lidem to takhle ještě nikdo nevysvětlil, ale někdo jim to musí říct, že jsme se rozhodli, že zchudneme, a také už jsme o 20 % zchudli díky inflaci, která tady byla,“ prohlásil Topolánek a doplnil, že jde o důsledek Green Dealu a podobných věcí.
Politici podle něj musí tahat za jeden provaz, bez ohledu na politickou příslušnost, a zalarmovat společnost. Musí prohlásit: „Chudneme, a pokud neuděláme zaprvé, zadruhé, zatřetí, tak definitivně zchudneme ještě víc, a to tak, že rychle, ne že až vaše děti a vaši vnuci, ale teď!“
Docílit politického konsenzu protikladných politických táborů je podle něj velmi těžké, nicméně je to možné. Jen musí strany vytvořit „nový narativ strachu a naděje“, kdy strachem bude představa chudnutí a nadějí řešení v podobě reforem. Tím narážel například na důchodovou reformu, o níž se hosté v pořadu rovněž bavili.
Topolánkovi jako důchodci vadí, že místo aby si teď užíval na „Kanárech“ jako jeho západní vrstevníci, musí platit vysoké daně a sociální a zdravotní pojištění a „pracovat jako za mlada, abych uživil rodinu, své náklady atd.“.
Topolánek se v médiích opakovaně vyslovuje proti Green Dealu a jeho dopadu na konkurenceschopnost evropského průmyslu. Česko jako jedna z nejprůmyslovějších zemí EU si nemůže dovolit vzdát se svého hlavního zdroje příjmů pro „fiktivní záchranu planety a snížení emisí CO2“, jak podotkl nedávno v rozhovoru pro Seznam Zprávy.
Přesto není proti přechodu na bezemisní ekonomiku, jen je třeba brát v úvahu i fyzikální, matematickou a ekonomickou realitu a tomu přizpůsobit tempo změn. V souladu s tím se lidé musí připravit na negativní dopady, což může znamenat dočasné „utahování opasků“.
Rostoucí náklady a neustále se zpřísňující ekologické předpisy již z EU vyhnaly řadu velkých firem, které se stěhují do USA, Asie nebo jiných regionů. Český výrobce klavírů Petrof letos oznámil, že přesouvá podstatnou část výroby do Indonésie, přičemž jedním z důvodů byly i vysoké náklady na energie.