ČTK

1. 6. 2024

Slovenskou vládní stranu Hlas-sociální demokracie (Hlas-SD) povede po zvoleném prezidentovi země Peteru Pellegrinim podle očekávání její dosavadní generální manažer a ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok. Rozhodl o tom dnes sněm strany, na kterém Pellegrini oficiálně rezignoval na funkci jejího předsedy. Šutaj Eštok byl jediným kandidátem na nového šéfa Hlasu-SD, získal 750 z 795 platných hlasů delegátů.

Pellegrini v dubnu vyhrál rozhodující kolo přímé volby hlavy státu, před kterým ho podpořily také zbylé dvě vládní strany, Směr-sociální demokracie (Směr-SD) premiéra Roberta Fica a Slovenská národní strana. Prezidentského úřadu se Pellegrini ujme za dva týdny.

Sedmatřicetiletý Šutaj Eštok je nejmladším členem vlády a podle slovenských médií je dlouhodobě jedním z nejbližších spolupracovníků Pellegriniho. Slovenský tisk uvedl, že na rozdíl od Pellegriniho vystupuje Šutaj Eštok agresivněji a je zástupcem radikálnějšího křídla strany. Jeho zvolení do čela Hlasu-SD minulý týden doporučilo předsednictvo této druhé nejsilnější vládní strany.

Po atentátu na premiéra Fica z poloviny května Šutaj Eštok kritizoval opoziční hnutí Slovensko za výzvu jeho předsedy a expremiéra Igora Matoviče, aby kvůli postřelení ministerského předsedy rezignoval na funkci ministra vnitra. Šutaj Eštok v reakci označil Matovičovo hnutí za extrémistickou skupinu.

„Naše cesty se rozcházejí, protože nám tak velí tradice. Nikdy nepřestanu být sociálním demokratem, to je mé hodnotové ukotvení,“ řekl v projevu Pellegrini. Dodal, že bude mít pozastaveno členství v Hlasu-SD, byť slovenské zákony umožňují hlavě státu být členem i předsedou politické strany. Dosluhující slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se po zvolení do této vrcholné politické funkce v roce 2019 vzdala členství v tehdy neparlamentním hnutí Progresivní Slovensko (PS), které je v současnosti nejsilnější opoziční stranou.

Hlas-SD vznikl v roce 2020 poté, co Pellegrini a dalších deset poslanců parlamentu včetně Šutaje Eštoka opustili tehdy opoziční Směr-SD. Pellegrini se pak stal šéfem Hlasu-SD. Tato strana se po svém založení dostala do čela žebříčku popularity politických formací v zemi, později ale začala ztrácet a v loňských předčasných parlamentních volbách skončila na třetím místě se ziskem 14,7 procenta hlasů. Volby vyhrál Směr-SD a Fico se následně stal počtvrté ministerským předsedou; na druhém místě skončilo PS.

Přečtěte si také

Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč
Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč

V Žofínském paláci v Praze dnes vystoupila celebrita světové politiky, ekonom a prezident Argentiny Javier Milei, který se s přítomnými podělil v několika desítkách minut o své myšlenky.

Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“
Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“

Téměř polovina amerických řidičů elektromobilů zvažuje přechod zpět ke spalovacím motorům, zjistil spotřebitelský průzkum. Celosvětově je toto číslo nižší, přesto o návratu k benzínu a naftě uvažuje skoro třetina dotázaných.

Retrospektiva „doby covidové“ jako odrazový můstek pro stmelení společnosti. Rozhovor s Janem Piňosem
Retrospektiva „doby covidové“ jako odrazový můstek pro stmelení společnosti. Rozhovor s Janem Piňosem

S Janem Piňosem jsme si povídali o zkušenosti s komunistickým režimem a jeho paralelami v době covidové. Představil projekt Archa 21, jehož cílem je nabídnout pozitivní hodnoty občanské společnosti.

Studie: Tetování je spojeno se zvýšeným rizikem lymfomu. Na velikosti nezáleží
Studie: Tetování je spojeno se zvýšeným rizikem lymfomu. Na velikosti nezáleží

Získejte informace o negativních důsledcích této oblíbené formy sebevyjádření. Jedno tetování může zvýšit pravděpodobnost rakoviny až o 21 procent… 

Chronická bolest chodidel – dvě časté příčiny, pět snadných cviků pro úlevu
Chronická bolest chodidel – dvě časté příčiny, pět snadných cviků pro úlevu

Silné svaly nohou jsou nezbytné pro pohyblivost a udržení rovnováhy. Funkční vzorce a svalová slabost jsou hlavními...