ČTK

1. 6. 2024

Spojené státy, Katar a Egypt dnes ve společném prohlášení vyzvaly Izrael a radikální palestinské hnutí Hamás k dokončení dohody o příměří, která by přinesla konec bojů v Pásmu Gazy a propuštění rukojmí. Návrh zveřejněný médii podle těchto tří států, které zprostředkovávají jednání mezi válčícími stranami, spojuje požadavky všech stran. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes oznámil, že přijal pozvání promluvit k oběma komorám amerického Kongresu.

Americký prezident Joe Biden v pátek večer oznámil, že izraelští vyjednavači předali Hamásu nový návrh komplexní třífázové dohody o příměří. Netanjahu podmínil příměří zničením vojenské kapacity Hamásu a schopnost tohoto radikálního palestinského hnutí vládnout.

„Katar, Spojené státy a Egypt společně vyzývají Hamás a Izrael k dokončení dohody ztělesňující zásady nastíněné 31. května prezidentem Bidenem,“ cituje server Times of Israel prohlášení. „Tyto zásady spojily požadavky všech stran v dohodu, která slouží mnoha zájmům a přinese okamžitou úlevu jak dlouho trpícím obyvatelům Pásma Gazy, tak i dlouho trpícím rukojmím a jejich rodinám. Tato dohoda nabízí plán pro trvalé příměří a ukončení krize,“ píše se v prohlášení.

Krajně pravicový ministr Itamar Ben Gvir dnes pohrozil, že pokud Netanjahu ukončí boje v Pásmu Gazy, aniž by byl Hamás zničen, tak svrhne vládu, píše Reuters. Lídr izraelské opozice Jair Lapid naopak Netanjahua vyzval, aby Bidenovu výzvu přijal a nabídl mu podporu právě pro případ rozkolu s krajní pravicí.

Netanjahu obdržel oficiální pozvání k vystoupení na společném zasedání Kongresu. Vydal prohlášení, že je „nadšený z výsady prezentovat před zástupci amerického lidu a celého světa pravdu o naší spravedlivé válce proti těm, kteří nás chtějí zabít“. Prohlášení premiérovy kanceláře zdůrazňuje, že jako první státník vystoupí na společném zasedání Kongresu již počtvrté.

V Tel Avivu proti vládě protestuje 120.000 lidí, uvedli pořadatelé

Desetitisíce lidí dnes večer v centru Tel Avivu protestují proti vládě premiéra Benjamina Netanjahua a za propuštění rukojmích zajatých bojovníky Hamásu během teroristického útoků 7. října. Podle pořadatelů přišlo 120.000 lidí, nejvíce od začátku války v Pásmu Gazy. Údaj není možné ověřit, upozorňuje server The Times of Israel (ToI).

Protestuje se i v dalších izraelských městech. Tisíce lidí jsou v Jeruzalémě a na dálku děkují americkému prezidentu Joeu Bidenovi za jeho tlak na uzavření příměří mezi Hamásem a Izraelem. Biden v pátek večer oznámil, že izraelští vyjednavači předali Hamásu nový návrh komplexní třífázové dohody o příměří a propuštění rukojmích. Dnes USA spolu s Katarem a Egyptem vyzvaly lídry hnutí i členy izraelské vlády, aby návrh přijali a válku ukončili.

Demonstranti žádají odstoupení Netanjahuovy vlády a vypsání předčasných voleb. K davu v Tel Avivu promluvila i Einav Zangaukerová, matka mladého muže zajatého Hamásem. Biden podle ní zveřejnil detaily návrhu, „protože ví, že Netanjahu by se opět mohl pokusit dohodu potopit. Biden chtěl, aby se veřejně vědělo, co je na stole,“ řekla Zangaukerová.

Izraelci se začali scházet každou sobotu večer v centru Tel Avivu na místě přezdívaném náměstí demokracie loni v lednu. Protesty původně kritizovaly justiční reformu, později se přidal i požadavek na konec vlády a propuštění rukojmích.

Válka v Pásmu Gazy začala 7. října teroristickým útokem vládnoucího hnutí Hamás a jeho spojenců na Izrael, při němž palestinští ozbrojenci zabili na 1200 lidí a asi 250 osob unesli. Při dosud jediném klidu zbraní na konci listopadu byla propuštěna více než stovka rukojmích výměnou za palestinské vězně.

Přečtěte si také

Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč
Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč

V Žofínském paláci v Praze dnes vystoupila celebrita světové politiky, ekonom a prezident Argentiny Javier Milei, který se s přítomnými podělil v několika desítkách minut o své myšlenky.

Ministryně Černochová jednala s argentinským protějškem Petrim o prohloubení spolupráce v obranném průmyslu
Ministryně Černochová jednala s argentinským protějškem Petrim o prohloubení spolupráce v obranném průmyslu

O prohloubení bilaterální spolupráce v obranném průmyslu i současných bezpečnostních výzvách dnes v Praze jednala ministryně obrany Jana Černochová (ODS) se svým argentinským protějškem Luisem Alfonsem Petrim.

Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur ze zmrazených ruských aktiv pro Kyjev
Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur ze zmrazených ruských aktiv pro Kyjev

Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur (34,9 miliardy Kč) z výnosů ruských aktiv zmrazených v Evropě pro Ukrajinu, uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell

Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“
Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“

Téměř polovina amerických řidičů elektromobilů zvažuje přechod zpět ke spalovacím motorům, zjistil spotřebitelský průzkum. Celosvětově je toto číslo nižší, přesto o návratu k benzínu a naftě uvažuje skoro třetina dotázaných.

Češi se podílí na výzkumu rentgenové dvojhvězdy v Mléčné dráze
Češi se podílí na výzkumu rentgenové dvojhvězdy v Mléčné dráze

Čeští vědci se podílí na průlomovém výzkumu takzvané rentgenové dvojhvězdy. Jde o jeden z nejenergetičtějších úkazů ve vesmíru.