ČTK

2. 6. 2024

V loňském roce bylo v České republice 197 stálých divadelních scén, historicky nejvíce. Oproti předchozímu roku vzrostl počet scén o čtyři, v roce 2003 jich pak bylo 127. Vyplývá to ze statistik, které zveřejnilo Národní informační a poradenské středisko pro kulturu (NIPOS). Podle divadelní publicistky a programové kurátorky Divadla Komedie Lenky Dombrovské nové scény v Praze zakládají například absolventi uměleckých škol, aby mohli tvořit s lidmi, které znají.

Dombrovská dále uvedla, že nové soubory se v posledních desetiletích také častěji zabydlují v nedivadelních prostorách. Celkem loni divadla s vlastním souborem odehrála 28.100 představení a navštívilo je 5,8 milionu diváků, což je u obou statistik meziročně více, avšak méně než před pandemií covidu-19.

„Pražská divadelní síť je proměnlivá – především s ohledem na jiná česká města – a stále vznikají nové soubory. Zcela přirozeně si absolventi uměleckých škol zakládají vlastní umělecká uskupení, jelikož chtějí tvořit s lidmi, které znají a se kterými si rozumí, což je tím nejlepším východiskem v umění (a vlastně ve všech oborech). Z poslední doby mohu vzpomenout sdružení Ductus Deferens, KHWOSHCH či Musaši Entertainment Company. A zcela přirozeně takové nezávislé skupiny také zanikají, jako například Masopust, který letos ohlásil po 16 letech konec činnosti,“ řekla ČTK Dombrovská.

V roce 2023 v České republice bylo 247 divadel se souborem nebo souborů bez vlastní scény, což bylo meziročně o dvě méně. Ještě je v Česku kolem 70 stagion, tedy divadelních budov a sálů, které vlastní soubor nemají a prostor pronajímají.

Podle Dombrovské divadelní budovy nevznikají tak snadno jako divadelní soubory, a tak je v posledních desetiletích spíše zvykem nedivadelní prostor uzpůsobit k uměleckým aktivitám. „Tak vznikla Venuše ve Švehlovce, Vila Štvanice, prostor pro pohybové divadlo Studio ALTA zase prošel více různými místy, nyní snad „natrvalo“ bude působit v areálu Libeňského pivovaru. Ale netýká se to jen nezávislých divadel, na začátku této divadelní sezony smíchovské Švandovo divadlo zahájilo činnost Tvůrčího domu Elišky Peškové, který je otevřen dětskému a amatérskému umění a vzdělávacím aktivitám,“ dodala Dombrovská.

Loňská představení divadel s vlastními soubory navštívilo v Česku 5,8 milionu diváků, meziročně zhruba o 11 procent více. V roce 2019 to bylo 6,8 milionu. Počet představení v roce 2019 dosáhl na 31.283.

Přečtěte si také

Česko zaplatí za nové tanky Leopard o 20 procent víc než Německo, poukazuje vojenský analytik
Česko zaplatí za nové tanky Leopard o 20 procent víc než Německo, poukazuje vojenský analytik

Částka, za kterou chce Česká republika pořídit nové tanky Leopard 2A8, je podle vojenského analytika o 20 % vyšší než cena pro Němce.

Exkluzivní rozhovor s Lukášem Kovandou o povolebním ekonomickém vývoji v EU a euru
Exkluzivní rozhovor s Lukášem Kovandou o povolebním ekonomickém vývoji v EU a euru

Kam bude směřovat ekonomický vývoj EU po volbách? Co si myslí o těsnější centralizaci moci unie a zda bychom v ní vůbec měli zůstat? A pokud ano, bylo by dobré přijmout euro? Rozhovor s Lukášem Kovandou.

Lídři Evropské unie se napoprvé neshodli na jménech šéfů unijních institucí
Lídři Evropské unie se napoprvé neshodli na jménech šéfů unijních institucí

Lídři zemí Evropské unie se na neformálním summitu v Bruselu napoprvé neshodli na pokračování Ursuly von der Leyenové v pozici předsedkyně Evropské komise.

Starostové navrhnou na eurokomisaře Nerudovou a Síkelu
Starostové navrhnou na eurokomisaře Nerudovou a Síkelu

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) navrhne vládě do funkce příštího českého eurokomisaře nově zvolenou europoslankyni Danuši Nerudovou a ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkelu (oba STAN).

80 procent oteplování lze přičíst ochraně životního prostředí, tvrdí nová studie
80 procent oteplování lze přičíst ochraně životního prostředí, tvrdí nová studie

Nařízení o snížení obsahu síry v lodních palivech mělo pomoci v boji proti znečištění ovzduší. Místo toho vedlo k výraznému oteplení mořského vzduchu.