Anna Mason

2. 6. 2024

Jessica Hannová už není. Je to houževnatá zastánkyně života, která odmítla potratit své dítě po diagnóze rakoviny v pozdním stádiu před třemi lety, a místo toho statečně bojovala s nemocí a léčbou, aby porodila zdravého a šťastného syna.

Zemřela 6. dubna ve věku 41 let a zanechala po sobě věrného manžela Lamara Hannu a čtyři milované děti.

Hannová se synem Thomasem, kterého během léčby rakoviny odmítla potratit. Zesnulá maminka ho nazvala „zázrakem a darem od Boha“. (Se svolením Lamara Hanny)
Hannová s manželem. Vždy ho nazývala svou „absolutní skálou“ a průvodcem. (Se svolením Lamara Hanny)

V rozhovoru s deníkem Epoch Times se nám Hanna svěřil, že se ze všech sil snažili zůstat pevní ve víře po celou dobu boje jeho zesnulé ženy s rakovinou.

„Jessica i já jsme si byli jisti, že ať se stane cokoli, vůle našeho Pána je nakonec přece jen dokonalá,“ řekl. „Z pozemského pohledu se v tomto životě děje mnoho věcí, které nám přirozeně nedávají smysl. Z věčné perspektivy je však Boží vůle, aktivní i povolná, dokonalá – a my musíme vždy důvěřovat Jeho vůli.

„Je těžké to zvládnout na vlastní pěst, proto musíme prosit o milost a přijmout Jeho vůli, ať se to zdá jakkoli obtížné.“

Potrat je další trauma, které nelze vyléčit

Boj paní Hannové s rakovinou se datuje k roku 2020, kdy se diagnózu dozvěděla jen několik týdnů poté, co zjistila, že čeká své čtvrté dítě, Thomase. Testy potvrdily 13centimetrový (5,1palcový) rakovinný nádor prsu, což si vyžádalo operaci, a tak manželé – oba lékárníci –  odcestovali ze svého domova v Kanadě do Michiganu, kde proběhla operace.

Zbožná katolická matka čelila nátlaku lékařů, aby podstoupila potrat, ale ona přerušení těhotenství striktně odmítla.

„Při každé schůzce jsem si vždycky opakovala: ‚Nedám jim možnost přerušit život mého dítěte,’” řekla zesnulá maminka v jednom z předchozích rozhovorů pro Epoch Times. „Neexistují žádné výjimky, život začíná početím. Jedno trauma nevyřešíte tím, že k němu přidáte druhé. Potrat je další trauma – není to léčení.“

V lednu 2021 jí nádor úspěšně odstranili, ale patologická zpráva ukázala, že se rakovina rozšířila a zasáhla 43 lymfatických uzlin – diagnóza byla patrně konečná. Hannová se rozhodla pro chemoterapii a po čtyřech kolech porodila zdravé dítě; Thomas se narodil 30. května 2021.

Hannová s malým Thomasem. (Se svolením Lamara Hanny)

Naštěstí vyšetření po porodu ukázalo, že rakovina paní Hannové ustoupila, a milující maminka si tak několik měsíců užívala se svou rodinou klidné období bez bolesti. V roce 2022 se však rakovina vrátila, tentokrát v agresivnějším, čtvrtém stádiu.

Nevyléčitelně nemocná a hospitalizovaná Hannová se obrátila na svou stránku na Instagramu @blessed_by_cancer, aby předala své poselství o důvěře v Boha a řekla, že otázka by ve skutečnosti neměla znít „Proč nejsem uzdravená?“, ale „Jak ho mohu skrze tuto událost oslavit?“

Napsala: „…Smrt není pro Boha konec, je to přechod k věčnému životu. Odvolání z tohoto života není pro Boha parodií, ale prostředkem, jak nás přivést domů. Zázračné uzdravení neznamená, že si Bůh cení našeho pozemského života víc než věčného, často je uděleno jako dar, ale hlavně za účelem větším, než dokážeme pochopit… k Jeho oslavě zde na zemi, aby to ostatní viděli a uvěřili. Aby k Němu přivedl lidi. Někdy je však utrpení (nebo dokonce umírání) s radostí oslavou samo o sobě, která je ještě cennější.“

Hannová během léčby rakoviny. (Se svolením Lamara Hanny)

Odevzdání se do Boží vůle

Hannová a její manžel se narodili a vyrostli v kanadském Ontariu. Hannová je libanonského původu, zatímco její manžel je chaldejský Iráčan. Seznámili se při studiu farmacie na Wayne State University v Detroitu, v roce 2011 se vzali a těší se z kariéry lékárníků.

Manželé – hrdí rodiče Christophera, Mary, Josepha a Thomase – všichni ve věku do 9 let –  vždy toužili po velké rodině. Vychovávali své děti v úzké komunitě a vštěpovali jim tradiční hodnoty, přičemž svou schopnost kombinovat několik podniků a spokojený domácí život přičítali Boží milosti.

Když se Hannová vydala na pouť s rakovinou, opět se opřela o svou víru a vnímala ji jako příležitost. Na sociálních sítích se podělila o poselství věčné naděje a Boží milosti. Svou vírou a inspirativním pohledem se tato bojující maminka dotkla mnoha tisíců lidí, pravidelně sdílela své přesvědčení na sociálních sítích a radila ostatním, kteří by mohli trpět stejně jako ona.

Manželé v den křtu svého syna Thomase. (Se svolením Lamara Hanny)
Hannová s malým Thomasem po křtu. (Se svolením Lamara Hanny)

Hanna, tradiční manžel, který svou ženu vždy podporoval v dobrém i zlém, se svěřil, že mu bylo „strašně líto“, když viděl, jak jeho nemocná žena trpí bolestmi.

„Každý, kdo někdy o někoho pečoval, se může ztotožnit s pocitem bezmoci, když sledujete, jak váš blízký trpí. Někdy to pro mě bylo velmi těžké a vyžadovalo to mimořádnou milost, abych se udržel na nohou. … Obzvlášť těžké bylo sledovat, jak moje žena trpí v nemocnici, a potom vykouzlit úsměv na tváři našim dětem, když jsem je viděl doma,“ řekl a dodal, že právě víra v Boha ho stále provází těžkou cestou, která ho čeká.

„Tohle je můj nový kříž pro nejbližší budoucnost. Je to kříž zármutku, smutku, nejistoty a osamělosti. Je to těžký kříž, ale Bůh mne vyzývá, abych tento kříž zvedl a následoval ho. Dává mi všechny milosti, které k jeho nesení potřebuji, a já plně přijímám to, co mě čeká.“

Paní Hannová s Thomasem. (Se svolením Lamara Hanny). (Se svolením Lamara Hanny)

Seznamte se s dvouletým Thomasem, který si hraje s maminkou – podívejte se na video.

Hanna, který nyní spravuje instagramový účet své zesnulé ženy, se podělil o to, že její rakovina byla „prostě příliš agresivní“, ale ona „ poslední dny prožívala radostně a beze strachu“.

„Naše děti jsou nesmírně silné a odolné, velmi podobné své matce,“ svěřil se novinám. „Thomas je ještě trochu malý na to, aby pochopil většinu toho, co se stalo, nicméně starší [děti] plně chápou, že maminka je u Ježíše a pravidelně se za ni modlí.“

Truchlící manžel a otec věří, že ačkoli je utrpení v životě nevyhnutelné, klíčové je, jak těmto těžkostem a bolestem čelíme.

„Každý bude někdy v životě do určité míry trpět, je jedno, jestli je křesťan nebo pohan, mladý nebo starý,“ říká Hanna. „Jessica své utrpení moudře nepromarnila, a místo toho ho proměnila v oběť. Utrpení lze použít jako prostředek k odpoutání se od tohoto světa, odpoutat se od lidské útěchy, protože Jeho útěcha je mnohem větší.“

Rodina uvedla, že je „nesmírně vděčná“ za projevy lásky a podpory v těchto těžkých chvílích.

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.

Přečtěte si také

Česko zaplatí za nové tanky Leopard o 20 procent víc než Německo, poukazuje vojenský analytik
Česko zaplatí za nové tanky Leopard o 20 procent víc než Německo, poukazuje vojenský analytik

Částka, za kterou chce Česká republika pořídit nové tanky Leopard 2A8, je podle vojenského analytika o 20 % vyšší než cena pro Němce.

Exkluzivní rozhovor s Lukášem Kovandou o povolebním ekonomickém vývoji v EU a euru
Exkluzivní rozhovor s Lukášem Kovandou o povolebním ekonomickém vývoji v EU a euru

Kam bude směřovat ekonomický vývoj EU po volbách? Co si myslí o těsnější centralizaci moci unie a zda bychom v ní vůbec měli zůstat? A pokud ano, bylo by dobré přijmout euro? Rozhovor s Lukášem Kovandou.

Lídři Evropské unie se napoprvé neshodli na jménech šéfů unijních institucí
Lídři Evropské unie se napoprvé neshodli na jménech šéfů unijních institucí

Lídři zemí Evropské unie se na neformálním summitu v Bruselu napoprvé neshodli na pokračování Ursuly von der Leyenové v pozici předsedkyně Evropské komise.

Starostové navrhnou na eurokomisaře Nerudovou a Síkelu
Starostové navrhnou na eurokomisaře Nerudovou a Síkelu

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) navrhne vládě do funkce příštího českého eurokomisaře nově zvolenou europoslankyni Danuši Nerudovou a ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkelu (oba STAN).

80 procent oteplování lze přičíst ochraně životního prostředí, tvrdí nová studie
80 procent oteplování lze přičíst ochraně životního prostředí, tvrdí nová studie

Nařízení o snížení obsahu síry v lodních palivech mělo pomoci v boji proti znečištění ovzduší. Místo toho vedlo k výraznému oteplení mořského vzduchu.