Zdenka Danková

3. 6. 2024

Náčelník Generálního štábu armády České republiky, generálporučík Karel Řehka, si 3. června na svém twitterovém účtě otevřel „brífink“. Tento týdenní podcast je dle něj určen jak vojákům, tak civilistům – prostě všem, kdo mají zájem vyslechnout si českého generála.

Na svém profilu se důstojník neformálně představil a uvádí: „Mám rád naši zemi.“

Se slovy „Nazdar bojovníci, jak to jde?“ uvedl, že takto vzniká brífink hlavně pro vojáky, ale vlastně pro všechny.

„Jednou za týden vám, řeknu, co mě zaujalo ve světě a co je nového,“ uvádí hlava Generálního štábu armády ČR.

Dále ve svém projevu hovořil o výcviku vzdušných sil s tím, že „poslední dobou toho zvládají opravdu hodně“.

Před dvěma týdny skončilo v Čáslavi opravdu hodně velké cvičení. Šlo o nejrůznější vzdušné operace, vzdušné souboje včetně tankování za letu. Hodně letadel, hodně vojáků, z toho třetina ze zahraničí.

Zmínil velké letecké cvičení v Čáslavi Lion Effort, které zahrnovalo vzdušné souboje, včetně tankování za letu. V rámci propojenosti s Ramstein Guard proběhlo i elektronické cvičení. „Zkusme si představit, že jsme pilotem – a někdo nám ruší palubní radiolokátor, rádiovou komunikaci i navigaci JPS. A s tím vším se v reálu naši letci setkávají na východním křídle Aliance!“

Na různých místech států, jež jsou členy NATO, se dle Řehky i nyní nacvičují kompletní operace a souboje ve vzduchu s Gripeny a „ALCAMI“ a  protivzdušná obrana s rakeťáky, s  RBS-70, všechno ve výcviku štábu s ostrou střelbou s raketami země-vzduch. Cvičí i velitelé a štáby, aby to v „rámu“ mohlo fungovat.

Dále hodnotí postup války na Ukrajině, kde Rusové vyřadili z provozu navigační zařízení a ukrajinská armáda musela přejít na systém „postaru“. „Pokud tedy přirovnáváme boje na Ukrajině s první světovou válkou, je čas pro změnu,“ avizoval.

Historie je pro vojáky zásadní

Genpor. Řehka zmiňuje také historii: „Pro nás vojáky je zásadní. A proč to tak máme?“

„Když pominu tradici, inspiraci, motivaci a poučení se z minulosti, tak jde hlavně o strategické myšlení. Učíme se analyzovat situace, hodnotit možnosti a předvídat důsledky svých rozhodnutí. A koukat do historie je rozhodně užitečné. U speciálních operací nám naše historie nabízí výbornou případovou studii – ano, mluvím o operaci Anthropoid.

Hodnotí, že odstranění Reinharda Heydricha mělo pro naši zemi historické důsledky.

„Ale pro nás vojáky to byla hlavně fantastická speciální operace, kdy taktická činnost několika jednotlivců měla zásadní strategický dopad na celý náš národ a naši státnost. Pro nás jsou Kubiš, Gabčík a všichni ostatní parašutisté a odbojáři prostě vzory.“

Na závěr se „Charlie“ loučí vojenskými Murfyho zákony.

Výsadek. https://pxhere.com/en/photo/1078525

Související témata

Přečtěte si také

Česko zaplatí za nové tanky Leopard o 20 procent víc než Německo, poukazuje vojenský analytik
Česko zaplatí za nové tanky Leopard o 20 procent víc než Německo, poukazuje vojenský analytik

Částka, za kterou chce Česká republika pořídit nové tanky Leopard 2A8, je podle vojenského analytika o 20 % vyšší než cena pro Němce.

Exkluzivní rozhovor s Lukášem Kovandou o povolebním ekonomickém vývoji v EU a euru
Exkluzivní rozhovor s Lukášem Kovandou o povolebním ekonomickém vývoji v EU a euru

Kam bude směřovat ekonomický vývoj EU po volbách? Co si myslí o těsnější centralizaci moci unie a zda bychom v ní vůbec měli zůstat? A pokud ano, bylo by dobré přijmout euro? Rozhovor s Lukášem Kovandou.

Lídři Evropské unie se napoprvé neshodli na jménech šéfů unijních institucí
Lídři Evropské unie se napoprvé neshodli na jménech šéfů unijních institucí

Lídři zemí Evropské unie se na neformálním summitu v Bruselu napoprvé neshodli na pokračování Ursuly von der Leyenové v pozici předsedkyně Evropské komise.

Starostové navrhnou na eurokomisaře Nerudovou a Síkelu
Starostové navrhnou na eurokomisaře Nerudovou a Síkelu

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) navrhne vládě do funkce příštího českého eurokomisaře nově zvolenou europoslankyni Danuši Nerudovou a ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkelu (oba STAN).

80 procent oteplování lze přičíst ochraně životního prostředí, tvrdí nová studie
80 procent oteplování lze přičíst ochraně životního prostředí, tvrdí nová studie

Nařízení o snížení obsahu síry v lodních palivech mělo pomoci v boji proti znečištění ovzduší. Místo toho vedlo k výraznému oteplení mořského vzduchu.