ČTK

3. 6. 2024

Hlavní prioritou Izraele ve válce v Pásmu Gazy je zničení Hamásu, zopakoval dnes izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Dodal, že úsilí o dosažení tohoto cíle bude provázeno osvobozením izraelských rukojmích a že oba tyto cíle jsou součástí plánu na ukončení války, jejž na nejvyšší úrovni schválila izraelská vláda. Podle mluvčího kabinetu také premiér řekl, že nový návrh příměří, jak jej v pátek prezentoval americký prezident Joe Biden, je nepřesný a neúplný. Informují o tom tiskové agentury a server The Times of Israel (ToI).

„Trváme na tom, že dosáhneme obou (cílů),“ prohlásil Netanjahu. „Není to něco, co bych teď říkal dodatečně. Není to něco, co bych říkal, protože mě k tomu tlačí koalice. Je to něco, na čem jsme se jednomyslně shodli ve válečném kabinetu,“ řekl premiér.

Biden v pátek představil nový třífázový návrh dohody o příměří a propuštění rukojmích zadržovaných palestinským radikálně islamistickým hnutím Hamás a označil jej za izraelský. Současně vyzval Hamás, aby jej podpořil, a vedoucí představitele Izraele, aby odolali tlaku na smetení dohody ze stolu – ve zjevné narážce na krajně pravicové členy izraelské vládní koalice, kteří jakoukoli dohodu s Hamásem o ukončení bojů odmítají.

Ultranacionalistický ministr národní bezpečnosti Itamar Ben-Gvir dnes prohlásil, že Netanjahu se snaží obsah posledního návrhu dohody „natřít nabílo“, a znovu pohrozil odchodem z vlády. Premiéra současně obvinil, že mu návrh přes předchozí příslib nedal ani přečíst. Rozpadem vlády v případě přijetí navrhované dohody hrozí i druhý zastánce tvrdé linie v Netanjahuově kabinetu, ministr financí Becalel Smotrič, podle nějž je jedinou možností stupňovat vojenský tlak na Hamás. „Nebezpečný návrh, o němž hovořil prezident Biden, byl vyhotoven válečným kabinetem neoprávněně a protiprávně a není pro izraelskou vládu a stát Izrael závazný,“ prohlásil Smotrič.

Podle Bidenovy prezentace má první fáze příměří, kdy bude propuštěna také část rukojmích výměnou za palestinské vězně, trvat nejméně šest týdnů, ale skončit teprve tehdy, až se během ní podaří dojednat podmínky trvalého ukončení bojů. Druhá fáze by tak vedla k úplnému konci války a zbavení Hamásu moci, ačkoli Biden neupřesnil, jak by k tomu mělo dojít, poznamenal ToI.

Mluvčí izraelské vlády David Mencer s odvoláním na slova premiéra uvedl, že návrh, jak jej představil prezident Biden, je „neúplný“. Premiér podle mluvčího uvedl, že „válka bude přerušena za účelem získat zpět rukojmí a pak budeme teprve pokračovat v dalších jednáních.“ „Tvrzení, že jsme souhlasili s příměřím, aniž by byly splněny naše podmínky, jsou nesprávná,“ uvedl Netanjahu podle agentury AFP v jiném prohlášení, které vydala jeho kancelář.

Izraelská média dnes s odkazem na své zdroje uvedla, že premiér na uzavřeném zasedání zahraničního a obranného výboru Knesetu poslancům řekl, že existují určité „mezery“ mezi izraelskou verzí návrhu příměří a tím, co v pátek prezentoval prezident Biden. „Existují další podrobnosti, které americký prezident veřejnosti nepředstavil,“ řekl Netanjahu podle webu ToI zákonodárcům. Podle televizní stanice Channel 12 premiér poslancům také řekl, že Izrael může zastavit válku na šest týdnů, ale nemůže ji ukončit natrvalo. „Írán a všichni naši nepřátelé sledují, zda kapitulujeme,“ dodal Netanjahu.

Hnutí Hamás se ještě před dnešními výroky Netanjahua vyjádřilo skepticky k tomu, že by součástí izraelského návrhu bylo trvalé ukončení bojů. Představitelé Hamásu podle zdrojů listu The Wall Street Journal (WSJ) arabským zprostředkovatelům řekli, že dosud neviděli od Izraele návrh, který by odpovídal tomu, co popisoval Biden. Žádají proto podrobný, písemně vyhotovený koncept, jehož součástí bude úplné a trvalé příměří. Poslední návrh podle nich pouze dvojsmyslně hovoří o období „udržitelného klidu“.

Vůdce Hamásu v Pásmu Gazy Jahjá Sinvár přitom podle zprávy WSJ s ukončením války nijak nespěchá, protože věří, že Izrael se kvůli ní dostává do čím dál hlubší mezinárodní izolace, zatímco podpora palestinské věci ve světě roste, a že Hamás dokáže i z tohoto důvodu izraelské vojenské tažení ustát. Sinvár, který se podle Izraele stále skrývá v Pásmu Gazy, to údajně uvedl ve zprávách zaslaných arabským zprostředkovatelům. Představitelé politického křídla Hamásu žijící v exilu jsou však ochotni válku ukončit za předpokladu, že dohoda zaručí hnutí přežití a zajistí mu další roli ve správě Gazy, dodal list.

K „serióznímu a pozitivnímu“ přístupu k poslednímu návrhu dohody o příměří a propuštění rukojmích dnes také vyzvali ministři zahraničí Saúdské Arábie, Jordánska, Spojených arabských emirátů, Kataru a Egypta, kteří o návrhu společně jednali na virtuálním setkání.

Válka v Pásmu Gazy začala 7. října teroristickým útokem hnutí Hamás a jeho spojenců na Izrael, při němž palestinští ozbrojenci zabili na 1200 lidí a asi 250 osob unesli. Při dosud jediném klidu zbraní na konci listopadu byla propuštěna více než stovka rukojmích výměnou za palestinské vězně.

Přečtěte si také

Česko zaplatí za nové tanky Leopard o 20 procent víc než Německo, poukazuje vojenský analytik
Česko zaplatí za nové tanky Leopard o 20 procent víc než Německo, poukazuje vojenský analytik

Částka, za kterou chce Česká republika pořídit nové tanky Leopard 2A8, je podle vojenského analytika o 20 % vyšší než cena pro Němce.

Exkluzivní rozhovor s Lukášem Kovandou o povolebním ekonomickém vývoji v EU a euru
Exkluzivní rozhovor s Lukášem Kovandou o povolebním ekonomickém vývoji v EU a euru

Kam bude směřovat ekonomický vývoj EU po volbách? Co si myslí o těsnější centralizaci moci unie a zda bychom v ní vůbec měli zůstat? A pokud ano, bylo by dobré přijmout euro? Rozhovor s Lukášem Kovandou.

Lídři Evropské unie se napoprvé neshodli na jménech šéfů unijních institucí
Lídři Evropské unie se napoprvé neshodli na jménech šéfů unijních institucí

Lídři zemí Evropské unie se na neformálním summitu v Bruselu napoprvé neshodli na pokračování Ursuly von der Leyenové v pozici předsedkyně Evropské komise.

Starostové navrhnou na eurokomisaře Nerudovou a Síkelu
Starostové navrhnou na eurokomisaře Nerudovou a Síkelu

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) navrhne vládě do funkce příštího českého eurokomisaře nově zvolenou europoslankyni Danuši Nerudovou a ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkelu (oba STAN).

80 procent oteplování lze přičíst ochraně životního prostředí, tvrdí nová studie
80 procent oteplování lze přičíst ochraně životního prostředí, tvrdí nová studie

Nařízení o snížení obsahu síry v lodních palivech mělo pomoci v boji proti znečištění ovzduší. Místo toho vedlo k výraznému oteplení mořského vzduchu.