ČTK

4. 6. 2024

V americkém státě Delaware dnes výběrem poroty začala hlavní část prvního ze dvou procesů s Hunterem Bidenem, tedy synem prezidenta Joea Bidena. K soudu, kde čelí obviněním spojeným s nákupem střelné zbraně, jej doprovodila i první dáma USA Jill Bidenová. Prezident Biden, který v listopadových volbách usiluje o znovuzvolení, mezitím uvedl, že se k případu nebude vyjadřovat, ale že svého syna bezmezně miluje.

Proces konaný ve Wilmingtonu se týká tří federálních obvinění souvisejících s nelegální koupí a držením střelné zbraně v roce 2018. Podle prokuratury tehdy Hunter Biden v dotazníku zatajil užívání drog, aby si mohl pořídit revolver, který posléze vlastnil necelé dva týdny. Obžalovaný přiznal, že byl v dané době závislý na kokainu, jeho právníci ale porušení zákona odmítají. Za dvě z obvinění hrozí až desetiletý trest odnětí svobody a za třetí až pět let. Soudci však maximální možné tresty ukládají jen zřídka.

O vině či nevině rozhodne 12členná porota, kterou se podařilo vybrat hned v první den trvání soudu. Soudkyně Maryellen Noreikaová nejdříve zúžila pole kandidátů na zhruba tři desítky potenciálních porotců, poté dostaly možnost odmítnout toho či onoho kandidáta obhajoba i obžaloba. Kromě 12 porotců tvoří finální výběr také čtyři náhradníci.

V úterý proces přejde k úvodním řečem dvou stran, napsala agentura AP. Jak dlouho bude trvat prezentování argumentů, není zcela jasné, podle deníku The Washington Post ale Noreikaová dříve naznačila, že by to mohly být přibližně dva týdny.

Prezident Biden uvedl, že jako hlava státu nebude trestní proces se svým synem komentovat, ale že jako otec syna „bezmezně miluje, věří v něj a respektuje jeho sílu“. „Jsem prezident, ale také jsem otec,“ uvedl Biden. „Jill a já našeho syna milujeme a jsme nesmírně pyšní na muže, kterým dnes je,“ uvedl. Podle agentury AP Hunter Biden strávil uplynulý víkend s rodiči.

Syn prezidenta čelí ještě druhému procesu v Los Angeles, kde je obviněn z federálních daňových deliktů a kde je výběr poroty aktuálně plánovaný na září. Podle obžaloby se Biden mladší v Kalifornii v letech 2016 až 2019 vyhnul placení daně z příjmu ve výši 1,4 milionu dolarů (nyní asi 32 milionů Kč), zatímco vedl „extravagantní“ životní styl. Daně, které dlužil, mezitím prezidentův syn vrátil a jeho tým stíhání vykresluje jako politicky motivované.

Ještě loni v létě se přitom zdálo, že kauzy Huntera Bidena skončí dohodou dvou stran, díky níž by se prezidentův syn výměnou za částečné přiznání viny vyhnul vězení. Dohoda ale u soudu nečekaně ztroskotala.

Související články

Přečtěte si také

Vědci chtějí zdokonalit AI pomocí uměle vypěstovaných lidských mozkových buněk
Vědci chtějí zdokonalit AI pomocí uměle vypěstovaných lidských mozkových buněk

Dochází k propojování lidského s umělým. Švýcarský startup vyvinul procesor z uměle vypěstovaných lidských mozkových buněk. Australští vědci pomocí takových buněk zdokonalují AI.

Stále více lidí se odvrací od zpravodajství, mladší generace mění stereotyp, ukazuje průzkum
Stále více lidí se odvrací od zpravodajství, mladší generace mění stereotyp, ukazuje průzkum

Stále více lidí se aktivně vyhýbá zpravodajství, protože ho považují za depresivní či nudné. K fenoménu v posledních letech mohly přispět pandemie covidu-19, ruská invaze na Ukrajinu nebo válka v Pásmu Gazy.

Ceny v zemědělství dál klesají. Data z České republiky vévodí evropským statistikám
Ceny v zemědělství dál klesají. Data z České republiky vévodí evropským statistikám

Podle údajů Eurostatu klesají ceny potravin v České republice nejrychlejším tempem ze všech zemí Evropské unie.

Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou
Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou

Vzhledem k vítězství Evropské lidové strany (EPP) by měla funkci předsedkyně Evropské komise obhájit Ursula von der Leyenová.

Většina zemí na summitu ve Švýcarsku označila celistvost Ukrajiny za základ míru
Většina zemí na summitu ve Švýcarsku označila celistvost Ukrajiny za základ míru

Osmdesát zemí světa dnes společně vyzvalo, aby "územní celistvost" Ukrajiny byla základem jakékoli dohody o ukončení ruské agrese.