Tom Ozimek

5. 6. 2024

„Bývalý prezident Donald Trump neztratil na Floridě své volební právo,“ napsal DeSantis.

V souvislosti se spekulacemi o volebním právu Donalda Trumpa poté, co jej porota na Manhattanu shledala vinným v trestně-právním procesu, slíbil floridský guvernér Ron DeSantis, že zajistí, aby mohl bývalý prezident ve svém domovském státě Florida volit.

Porota ve čtvrtek shledala prezidenta Trumpa vinným z 34 trestných činů falšování obchodních záznamů s cílem ovlivnit prezidentské volby v roce 2016, v nichž kandidoval.

Bývalý prezident a jeho právníci slíbili, že se odvolají, a řada právních expertů – včetně bývalého profesora práv na Harvardu Alana Dershowitze – tvrdí, že toto odvolání je možné vyhrát. Nicméně rozsudek o vině znamená, že prezident Trump je v současné době usvědčeným – spolu s různými důsledky tohoto označení. To vyvolává otázky ohledně způsobilosti bývalého prezidenta zúčastnit se voleb.

Florida, kde má prezident Trump od roku 2019 své trvalé bydliště, neumožňuje volit zločincům, pokud si neodpykali svůj trest, včetně podmíněného propuštění.

Podle zákonů státu New York, kde byl prezident Trump shledán vinným, je stále oprávněn volit, protože v současné době není ve výkonu trestu.

Názory na to, zda je bývalý prezident oprávněn odevzdat svůj hlas v listopadových volbách, jsou rozporuplné.

Vyjádření DeSantise

DeSantis se k této záležitosti vyjádřil a nabídl upřesnění, zda je prezident Trump oprávněn volit ve svém domovském státě.

„Bývalý prezident Donald Trump neztratil na Floridě svá volební práva,“ napsal DeSantis v příspěvku na X. „Na Floridě se práva neodebírají, pokud ještě nebyla odebrána v odsuzující jurisdikci.“

Blair Bowie z nestranického Campaign Legal Center podpořila názor, že prezident Trump na Floridě neztratil možnost legálně hlasovat.

„Pokud jsou volební práva floridského občana obnovena ve státě, kde byl odsouzen (nebo tam neztratil volební právo), jsou obnovena i podle floridského práva,“ napsala v nedávném příspěvku na svém blogu. „To by se však netýkalo případů u federálních soudů nacházejících se v jiných státech, jako například případů z 6. ledna u federálního soudu ve Washingtonu.“

To znamená, že pokud se bývalému prezidentovi podaří vyhnout se vězení v New Yorku, bude mít právo volit ještě letos v listopadu na Floridě. Jeho odsouzení je naplánováno na 11. července, čtyři dny před republikánským národním sjezdem, na kterém bude oficiálně prohlášen za stranického kandidáta na prezidenta.

Nedostatečná srozumitelnost?

Naproti tomu skupina nazvaná Florida Justice Center, která se zabývá volebním právem na Floridě, ve svém příspěvku na LinkedIn uvedla, že není jasné, zda floridské zákony skutečně rozlišují mezi odsouzeními mimo stát, pokud jde o volební právo ve státě. Skupina uvedla, že interpretuje zákon konzervativně, protože chyba může vést k tomu, že někdo bude obviněn ze dvou trestných činů – jednoho za registraci k volbám, když není oprávněn, a druhého za odevzdání neoprávněného hlasu.

„Tato nejasnost je však součástí problému, který vedl ke ztrátě důvěry ve floridský volební systém a způsobil, že mnoho našich občanů se bojí legálně vykonávat své volební právo,“ napsala skupina a zároveň vyzvala DeSantise, aby „urychleně přijal zákony, které bývalému prezidentovi Donaldu Trumpovi a milionům dalších Floriďanů s odsouzením za trestné činy umožní mít jasno ohledně možnosti volit a obnovit plnou důvěru ve volební proces“.

DeSantis ve svých poznámkách o volebním právu prezidenta Trumpa uvedl, že existuje ještě jeden faktor, který by mohl být uplatněn, aby byla dále chráněna možnost bývalého prezidenta volit navzdory jeho odsouzení za trestný čin a případnému trestu.

„Vzhledem k absurdní povaze newyorského trestního stíhání Trumpa by to byl snadný případ pro obnovení práv podle floridské rady pro milost, které předsedám,“ napsal DeSantis a naznačil, že zajistí, aby rada pro milost uvolnila bývalému prezidentovi cestu k odevzdání jeho hlasu ve volbách.

„Podstatné je, že hlas Donalda Trumpa v listopadu bude jedním z milionů hlasů, které dokazují, že Florida je nyní pevným republikánským státem!“ dodal DeSantis.

DeSantis a prezident Trump proti sobě stáli v republikánských primárkách, ale od té doby, co floridský guvernér vypadl z boje, podpořil bývalého prezidenta a dokonce se o něm mluvilo jako o potenciálním kandidátovi na prezidenta.

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Jak strávit 24 hodin v Barceloně
Jak strávit 24 hodin v Barceloně

Máte-li na návštěvu hlavního města Katalánska jen jeden den, poradíme vám, jak poznat jeho vynikající kuchyni, architektonické ikony a bujarý pouliční život.

Ano, i vy můžete pěstovat růže – není to tak složité, jak si myslíte
Ano, i vy můžete pěstovat růže – není to tak složité, jak si myslíte

Odborníci na růže vyvracejí běžné mýty a odhalují tajemství bujných a zdravých květů.

Bývalá agentka tajné služby radí: šest způsobů, jak naučit děti vyhýbat se nebezpečí
Bývalá agentka tajné služby radí: šest způsobů, jak naučit děti vyhýbat se nebezpečí

Získejte cenné rady od bývalé agentky tajné služby, jak chránit svou rodinu a připravit děti na životní výzvy.

Kurkuma: Přírodní první pomoc při zánětech, bolestech, horečce a dalších potížích
Kurkuma: Přírodní první pomoc při zánětech, bolestech, horečce a dalších potížích

Kurkuma je koření, které pochází z oddenku rostliny Curcuma longa. Jako potravina i lék se bezpečně používá již více než 5 000 let.

Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou
Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou

Vzhledem k vítězství Evropské lidové strany (EPP) by měla funkci předsedkyně Evropské komise obhájit Ursula von der Leyenová.