Milan Kajínek

5. 6. 2024

Sir Charles Dearlove, někdejší ředitel britské služby MI6, před měsícem vystoupil s varováním před dovozem elektroaut z Číny. Podle něj znamená tento dovoz pro Velkou Británii závažnou bezpečnostní hrozbu z hlediska ekonomiky, sledovacích technologií, ale i technologické závislosti, která oslabuje soběstačnost země.

Na jeho varování upozorňuje také předseda českého senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Pavel Fischer. Zvyšování závislosti republiky na dodávkách a technologiích z Číny je podle senátora vážnou strategickou chybou.

„Podle bývalého ředitele britské služby jsou auta napěchovaná senzory obdobně vážnou hrozbou jakou v minulosti představovala firma čínská Huawei pro sítě 5G,“ řekl Fischer 27. května na jednání výboru pro bezpečnost v Poslanecké sněmovně a dodal, že podobná varování „slyšíme z USA a dokonce i z Evropské komise“.

Upozornil také na varování bezpečnostních institucí ČR – české tajné služby BIS z roku 2013 v oblasti kybernetické bezpečnosti ve spojitosti s výrobky firem Huawei a ZTE, a varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NUKIB) z prosince 2018.

Pokud jde o elektrická auta, je dle Fischera řešením směřování k soběstačnosti, tedy stažení výroby z Číny do Evropy a rozvíjení technologické soběstačnosti, což dle něj pomůže růstu evropských firem a posilování bezpečnosti evropských zemí.

„Nedávno jsem se seznámil s aktivitami soukromé firmy, která slaví celosvětový úspěch. Pracuje s vyspělými technologiemi a dlouho vycházela z čínské produkce čipů. Dokonce celé komponenty, a to včetně softwaru, odebírali přímo z Číny. Bylo to nejjednodušší, nejefektivnější a nejlevnější,“ uvedl Fischer a pokračoval tím, že na základě rozhodnutí akcionářů musela firma upustit od závislosti na dodavatelích z Číny.

„S vědomím, jakou hrozbou může být pro jejich uživatele nezdravá závislost na komunistické Číně i s tím, jaké geopolitické otřesy mohou přijít, se její akcionáři rozhodli pokrýt zvýšené náklady na náhradní řešení a firmě pomohli, aby se zcela emancipovala,“ pokračoval senátor.

Oddělení firem od závislosti na Číně může podle Fischera vést k větší bezpečnostní spolehlivosti, což současný trh může pozitivně ocenit.

„A tady je první dobrá zpráva. Této firmě se to nejen podařilo, ale otevřel se jí celý americký trh. Tam, jak známo, nestačí, že navrhnete pro veřejnou správu řešení prosté čínských komponent. Ale musíte mimo jiné prokázat, že ve vašem portfoliu není nic toxického,“ dokončil příběh.

Prosazování bezpečných řešení u státních institucí i živnostníků vede podle Fischera k vytlačování čínských technologií z trhu.

„Pro uvedenou českou firmu to je fantastická konkurenční výhoda. Navrhují dnes bezpečná řešení a klient to ocení. Rád si připlatí,“ dodává senátor.

 Zatímco z USA tyto toxické technologie vytlačují, Čína hledá náhradní odbytiště. A zaplavuje jimi třetí svět. A také celou Evropu zaplavuje lacinými výrobky a technologiemi. A tady jsme u vážné geopolitické hrozby.

Pavel Fischer, předseda senátního výboru pro zahraniční věci

Pokud by k tomu docházelo delší dobu a stal se z toho trend, mělo by to podle předsedy senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost „vážné strategické důsledky“. „Hrozilo by, že se Evropa nebude umět bránit a dostane se do sféry čínského vlivu. Dopady pro naši bezpečnost budou zcela zásadní. Přenos a sdílení utajených informací přestanou být technologicky bezpečné,“ předpovídá vývoj Fischer.

Bezpečnostní a vojenská spolupráce podle senátora vyžaduje, aby se „na našem území daly bezpečně sdílet utajované informace bez toho, že vytečou s pomocí čínských technologií do Pekingu nebo jinam“.

„Celý přístup NATO, který předpokládá, že poskytneme zázemí jednotkám spojenců a budeme dobrými hostiteli, by byl tím ohrožen. A pokud by došlo ke strategickému neporozumění mezi evropskými státy a USA v rámci NATO, je zle. Odcizení Evropy a USA by mělo důsledky nejen v bezpečnosti, ale také prosperity, a nelze je ani vyčíslit. Bylo by to pro nás devastující,“ míní Fischer.

Podle něho je reakce České republiky na podobné hrozby příliš pomalá a v případě výrobků firem Huawei a ZTE trvala téměř deset let.

V této souvislosti upozornil na varování NÚKIB z roku 2022 a zájem české vlády o vývoj situace v Indopacifiku. „Bezpečnost a prosperita Indopacifiku těsně souvisí s bezpečností a prosperitou u nás, v euroatlantickém prostoru,“ říká Fischer a dodal, že posilování bezpečnosti „naší vlastní infrastruktury“ pomůže svým dílem zesílit bezpečnost v celosvětovém měřítku. „Má to příznivé globální dopady“.

„Není to zdaleka jen věc rozpočtu. Na prvním místě je otázka vůle a stanovení priorit. Ve výsledku o naší bezpečnosti nerozhodne jenom to, kolik peněz vynaložíme. O naší bezpečnosti nerozhodnou úřady, jak někteří požadují, a pak se mají tendenci vymluvit na to, že úřady nekonaly včas. Jsem si jist, že o naší bezpečnosti rozhodne, zda se každý občan zachová odpovědně. Odolný občan je základem odolné společnosti. Bez osvěty toho nedosáhneme. Osvěta je rozhodující,“ dodává Fischer.

Pandemie covidu-19 podle senátora odhalila naši „nezdravou závislost na dodávkách z Číny“. „Nezdravá závislost na technologiích z Číny ohrožuje naši suverenitu a bezpečnost. To už víme dnes,“ řekl Fischer.

Související články

Přečtěte si také

30 věcí, které je třeba vědět o Kamale Harrisové, nové demokratické favoritce
30 věcí, které je třeba vědět o Kamale Harrisové, nové demokratické favoritce

Pokud bude příští měsíc na národním sjezdu Demokratické strany formálně nominována, utká se v listopadu v boji o Bílý dům s bývalým prezidentem Donaldem Trumpem současná viceprezidentka Kamala Harrisová.

Maďarsko a Slovensko chtějí, aby Evropská komise urgentně zasáhla ve věci zastavené ropy z Ukrajiny
Maďarsko a Slovensko chtějí, aby Evropská komise urgentně zasáhla ve věci zastavené ropy z Ukrajiny

Jednání Ukrajiny podle nich porušuje asociační dohodu mezi EU a Ukrajinou a zásadně ohrožuje energetickou bezpečnost obou zemí.

Rozhovor o jádru a vyhlídkách české energetiky s „energetickým realistou“ Milanem Smutným
Rozhovor o jádru a vyhlídkách české energetiky s „energetickým realistou“ Milanem Smutným

S Milanem Smutným jsme probrali vládní rozhodnutí o dostavbě jaderných bloků, nelichotivé vyhlídky v energetice či přechod závislosti od Ruska ke komunistické Číně. „Namaloval“ i hypotetický scénář pro rok 2030.

Atentát na Trumpa byl největším selháním za desetiletí, vypověděla šéfka Tajné služby
Atentát na Trumpa byl největším selháním za desetiletí, vypověděla šéfka Tajné služby

Atentát na amerického exprezidenta Donalda Trumpa byl největším operačním selháním Tajné služby Spojených států za poslední desetiletí.

Mnohé potravinářské přísady jsou škodlivější, než se předpokládalo
Mnohé potravinářské přísady jsou škodlivější, než se předpokládalo

Více než 73 % potravin je ultrazpracovaných. Některé složky jsou „obecně uznávané jako bezpečné“, ale výzkum...