ČTK

6. 6. 2024

Při čelní srážce expresního osobního a nákladního vlaku v Pardubicích ve středu pozdě večer zemřeli čtyři lidé, řekl novinářům u místa nehody ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Lehce zraněných je 20 lidí a středně těžce tři, dodal. Zatím nelze spekulovat o příčinách nehody, uvedl ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Nehoda přerušila provoz na koridorové trati na Moravu a podle Českých drah na ní bude provoz zastavený delší dobu, vlaky ani nepojedou odklonem po jiných tratích.

Vlaky se podle Správy železnic srazily krátce před 23:00 u nové zastávky Pardubice Centrum. Zdravotníci vyhlásili traumaplán. Podle policejní mluvčí Markéty Janovské není v tuto chvíli možné sdělit, jestli mezi poškozenými jsou cizinci. „Je na to ještě brzy,“ řekla ČTK kolem 02:00.

Hasiči z vlaku cestující vyprošťovali a nezraněné evakuovali do přistavených autobusů a pak do nádražní budovy, kde pro ně byla podle Rakušana připravená pomoc psychologů. Hasičům se postupně podařilo zjistit totožnost všech pasažérů, kterých bylo ve vlaku dopravce RegioJet směřujícího na Slovensko víc než 300, nikdo se nepohřešuje, uvedli. „Zřízena byla info linka 950 570 805,“ napsali na sociální síti X.

Strojvedoucí z havarovaných vlaků nehodu přežili, řekl na dotaz ČTK mluvčí hasičů Správy železnic Martin Kavka. Podle něj jeden z nich skončil v nemocnici. „Nemělo by jít o vážné zranění, druhý je bez zranění,“ řekl Kavka.

„Nemůžeme a nebudeme spekulovat o příčinách této nehody,“ uvedl Kupka. Srážku podle něj vyšetřuje Drážní inspekce, omezení provozu na železnici v Pardubicích potrvá „řádově hodiny“. Policie po 02:30 na síti X uvedla, že záchranné práce skončily a místo nehody začali ohledávat kriminalisté. „Žádáme cestující, aby své cesty do Pardubic nebo přes Pardubice minimálně pro čtvrtek 6. června odložili,“ napsaly České dráhy na síti X.

Podle zveřejněných fotografií a videonahrávek na sociálních sítích se vlaky srazily čelně. První vagon za lokomotivou expresního vlaku vykolejil a částečně se převrátil, první vagon nákladního vlaku poničil jeho lokomotivu. Nákladní vlak převážel karbid vápenatý, ale v prvních dvou vagonech nebyl, takže obyvatelé ohrožení nebyli, uvedla mluvčí pardubických hasičů Vendula Horáková.

Za velké neštěstí označil nehodu premiér Petr Fiala (ODS). „Všichni myslíme na oběti a zraněné. Vyjadřuji upřímnou soustrast všem pozůstalým,“ napsal na síti X.

Okolí nehody bylo ohraničené páskami a byly tam desítky vozidel Integrovaného záchranného systému. Zdravotničtí záchranáři měli na místě podle své mluvčí Aleny Kisiala osm zasahujících posádek i vrtulník, hasičů tam bylo víc než 60, řekl novinářům velitel zásahu Pavel Bér.

Jeden z pasažérů expresního vlaku Martin Bujňak ČTK řekl, že ucítil obrovskou ránu, má odřenou nohu. Z vlaku se dostal sám, hasiči se nejdříve snažili cestující držet ve vagonech, protože to bylo nejbezpečnější, řekl. „Jsem vděčný za to, že můžu žít,“ řekl.

Pardubický policista Roman Mrkvička, který byl na místě nehody mezi prvními, novinářům řekl, že ho tam překvapilo absolutní ticho. „Jenom se po kolejích pohybovaly osoby zjevně v šoku,“ uvedl. Jeden z vagonů byl silně zdeformovaný, uvnitř byli zaklínění lidé, někteří byli zranění, popsal situaci. Policisté pak pomáhali hasičům vyprošťovat cestující a záchranářům třídit zraněné. Zároveň zajišťovali stopy, které by mohly být potřebné pro vyšetřování příčin nehody.

Přečtěte si také

Česko zaplatí za nové tanky Leopard o 20 procent víc než Německo, poukazuje vojenský analytik
Česko zaplatí za nové tanky Leopard o 20 procent víc než Německo, poukazuje vojenský analytik

Částka, za kterou chce Česká republika pořídit nové tanky Leopard 2A8, je podle vojenského analytika o 20 % vyšší než cena pro Němce.

Exkluzivní rozhovor s Lukášem Kovandou o povolebním ekonomickém vývoji v EU a euru
Exkluzivní rozhovor s Lukášem Kovandou o povolebním ekonomickém vývoji v EU a euru

Kam bude směřovat ekonomický vývoj EU po volbách? Co si myslí o těsnější centralizaci moci unie a zda bychom v ní vůbec měli zůstat? A pokud ano, bylo by dobré přijmout euro? Rozhovor s Lukášem Kovandou.

Lídři Evropské unie se napoprvé neshodli na jménech šéfů unijních institucí
Lídři Evropské unie se napoprvé neshodli na jménech šéfů unijních institucí

Lídři zemí Evropské unie se na neformálním summitu v Bruselu napoprvé neshodli na pokračování Ursuly von der Leyenové v pozici předsedkyně Evropské komise.

Starostové navrhnou na eurokomisaře Nerudovou a Síkelu
Starostové navrhnou na eurokomisaře Nerudovou a Síkelu

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) navrhne vládě do funkce příštího českého eurokomisaře nově zvolenou europoslankyni Danuši Nerudovou a ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkelu (oba STAN).

80 procent oteplování lze přičíst ochraně životního prostředí, tvrdí nová studie
80 procent oteplování lze přičíst ochraně životního prostředí, tvrdí nová studie

Nařízení o snížení obsahu síry v lodních palivech mělo pomoci v boji proti znečištění ovzduší. Místo toho vedlo k výraznému oteplení mořského vzduchu.