ČTK

7. 6. 2024

Dánskou premiérku Mette Frederiksenovou dnes večer v centru Kodaně napadl a udeřil muž, kterého následně zadržela policie. Premiérka při útoku utrpěla šok, ale jinak vyvázla bez zranění, informovala dánská média s odvoláním na policii a úřad premiérky. Motiv útočníka zůstává nejasný.

Podle zpravodajského serveru Dagens.dk úřad premiérky incident potvrdil, ale odmítl poskytnout další podrobnosti. Premiérka krátce po útoku v prohlášení ujistila veřejnost, že vyvázla bez zranění, jen utrpěla šok. Podle agentury AP nebylo bezprostředně jasné, jak k útoku došlo ani jaký byl jeho motiv.

Kodaňská policie potvrdila, že došlo k incidentu s premiérkou, ale neposkytla k němu další podrobnosti. „V tomto případě, který je v současnosti předmětem vyšetřování, byla zadržena jedna osoba. V tuto chvíli nemáme k věci žádné další komentáře ani podrobnosti,“ uvedla policie v prohlášení zveřejněném na síti X.

Mette Frederiksenová vedla aktivní kampaň s hlavní kandidátkou sociálních demokratů Christel Schaldemosovou před nedělními volbami do Evropského parlamentu. Schaldemosová dánské tiskové agentuře Ritzau sdělila, že premiérčina přítomnost v parku Kultorvet, kde se incident odehrál, nijak nesouvisela s její předvolební kampaní.

Zprávu o útoku na předsedkyni dánské vlády odsoudili politici napříč politickým spektrem v Dánsku i v zahraničí. „Musím říci, že námi, kteří jsme jí blízcí, to otřáslo,“ uvedl dánský ministr životního prostředí Magnus Heunicke v příspěvku na sociálních sítích. „Něco takového se v naší krásné, bezpečné a svobodné zemi nesmí stát.“

Švédský premiér Ulf Kristersson na síti X uvedl, že „útok na demokraticky zvoleného vůdce je současně útokem na naši demokracii.“ Předseda Evropské rady Charles Michel ve svém příspěvku na síti X ostře odsoudil to, co označil za „zbabělý akt agrese“.

V polovině května byl na Slovensku spáchán atentát na premiéra Roberta Fica, když po výjezdním zasedání vlády vyšel na náměstí mezi občany. Útočník na slovenského předsedu vlády vystřelil z bezprostřední blízkosti pět ran z pistole, bezpečnostní složky jej ihned po střelbě zadržely. Fico absolvoval pětihodinovou operaci, během níž byl jeho stav označován za kritický. Ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok ihned po útoku prohlásil, že šlo o politicky motivovaný atentát. Útok odsoudili přední slovenští, čeští i světoví politici.

Tento týden Fico poprvé od atentátu veřejně promluvil. Řekl, že vůči útočníkovi necítí nenávist, střelce ale zároveň označil za aktivistu slovenské opozice a značnou část svého vyjádření věnoval kritice opozičních stran.

Přečtěte si také

Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč
Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč

V Žofínském paláci v Praze dnes vystoupila celebrita světové politiky, ekonom a prezident Argentiny Javier Milei, který se s přítomnými podělil v několika desítkách minut o své myšlenky.

Ministryně Černochová jednala s argentinským protějškem Petrim o prohloubení spolupráce v obranném průmyslu
Ministryně Černochová jednala s argentinským protějškem Petrim o prohloubení spolupráce v obranném průmyslu

O prohloubení bilaterální spolupráce v obranném průmyslu i současných bezpečnostních výzvách dnes v Praze jednala ministryně obrany Jana Černochová (ODS) se svým argentinským protějškem Luisem Alfonsem Petrim.

Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur ze zmrazených ruských aktiv pro Kyjev
Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur ze zmrazených ruských aktiv pro Kyjev

Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur (34,9 miliardy Kč) z výnosů ruských aktiv zmrazených v Evropě pro Ukrajinu, uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell

Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“
Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“

Téměř polovina amerických řidičů elektromobilů zvažuje přechod zpět ke spalovacím motorům, zjistil spotřebitelský průzkum. Celosvětově je toto číslo nižší, přesto o návratu k benzínu a naftě uvažuje skoro třetina dotázaných.

Češi se podílí na výzkumu rentgenové dvojhvězdy v Mléčné dráze
Češi se podílí na výzkumu rentgenové dvojhvězdy v Mléčné dráze

Čeští vědci se podílí na průlomovém výzkumu takzvané rentgenové dvojhvězdy. Jde o jeden z nejenergetičtějších úkazů ve vesmíru.