Russ Jones

7. 6. 2024

Republikáni i demokraté považují jeho kampaň za hrozbu.

Podle nedávného průzkumu Gallop Poll je Robert F. Kennedy jr. jediným kandidátem s příznivým hodnocením nad 50 %. Z dotázaných respondentů 52 % uvedlo, že RFK jr. hodnotí příznivě. Stejný průzkum ukazuje, že Donald Trump má 42 % a Biden 41 %. Dne 9. října 2023 Kennedy oznámil svou kandidaturu jako nezávislý kandidát na prezidenta Spojených států a rozloučil se tak s Demokratickou stranou.

Deník Epoch Times hovořil s podporovateli Kennedyho jr. a položil jim tři základní otázky:

Proč volíte RFK jr.?

Koho jste volili v posledních prezidentských volbách?

Ovlivní RFK jr. více prezidenta Bidena, nebo bývalého prezidenta Trumpa?

Posuny v politickém systému dvou stran

Tysin Gibson, hypoteční makléř z Marysville ve státě Michigan a tvůrce facebookové stránky RFK Jr. for President, America’s Future, se v rozhovoru podělil o své myšlenky. Gibson zmínil, že ho zpočátku zaujalo poselství Roberta F. Kennedyho jr. o jednotě. Naopak podlá rétorika prezidenta Trumpa mu připadá nepříjemná, takže je pro něj náročné podpořit Trumpa jako kandidáta.

„Chtěl jsem volit Donalda Trumpa, ale nedokázal jsem se k tomu přimět,“ řekl Gibson. „Byl jsem pevným příznivcem Trumpa – spolu se zbytkem jeho rodiny. Pokud začnete z místa rozdělení, nikdy se nedostanete k jednotě.“

Gibson tvrdí, že vidět politiky, jako je Kennedy, jak zvažují různé pohledy na politické otázky, je osvěžující. Oceňuje, že slyší všechny strany bez ohledu na své osobní přesvědčení.

„Obě strany potlačují outsidery, aby chránily své osobní zájmy a systém dvou stran,“ řekl Gibson deníku Epoch Times. „Mít dalšího kandidáta je dobré. Odkdy je konkurence špatná věc?“

Nezávislá kampaň Kennedyho je označována za alternativu pro voliče, kterým se nelíbí systém dvou stran, který vládne národu, a pro ty, kteří jsou zklamáni bývalým prezidentem Donaldem Trumpem nebo prezidentem Bidenem.

Republikáni i demokraté vnímají jeho kampaň jako hrozbu, která by od nich mohla odklonit dost jejich voličů v klíčových státech, aby se volby zvrátily opačným směrem. Kennedy dal jasně najevo, že kandiduje proto, aby vyhrál, a ne proto, aby pouze kazil kampaň.

Gibson je přesvědčen, že Kennedy odebírá hlasy oběma kandidátům. „Myslím, že v tuto chvíli ovlivňuje obě strany rovnoměrně,“ řekl Gibson. „Podporovatelé RFK jr., se kterými jsem se setkal, jsou rovnoměrně rozděleni mezi bývalé příznivce Bidena a Trumpa.“

Charakteristika podporovatele RFK jr.

Ed Chase, stavební manažer z Allentownu v Pensylvánii, řekl deníku Epoch Times, že reprezentuje část amerických voličů, jejichž politická příslušnost a podpora se změnila na základě znechucení ze současného znepřáteleného politického prostředí. Chase uvedl, že má v plánu volit na podzim Kennedyho. Jeho případ poukazuje na několik trendů a faktorů, které v posledních letech utvářejí chování voličů.

„Bobby je jediný, kdo se zdá být rozumný,“ řekl Chase. „V posledních třech volbách jsme měli špatnou volbu prezidenta.“

Chase v prezidentských volbách v letech 2016 a 2020 volil Trumpa. Jeho podporu Trumpovi ovlivnily sliby bývalého prezidenta, že oživí ekonomiku, zaměří se na americká pracovní místa a jeho status outsidera v politickém establishmentu, což oslovilo mnoho voličů modrých a bílých límečků.

„Moje standardy jsou zcela základní,“ řekl Chase deníku Epoch Times. „Chci hlasovat pro kandidáta, ne jen proti někomu jinému. Zdá se, že politici nevedou kampaň na základě své politické strategie, ale proč hlasovat proti ostatním kandidátům.“

Chase říká, že jeho zájem o Kennedyho postupem času vzrostl. Zúčastnil se dobročinné akce v New Jersey, kde poprvé slyšel Kennedyho mluvit osobně. „Byl jsem ohromen,“ řekl Chase. „Je sympatický a mluví o věcech, na kterých záleží, jako jsou náklady na bydlení, zdravotní péče a situace na hranicích.“

Poté slyšel Kennedyho v rozhlasovém pořadu Joea Rogana, což jeho zájem ještě zvýšilo, a když ho slyšel na akci ve Filadelfii, rozhodl se pro něj.

„Neexistuje žádný důvod, proč bychom si měli vyměňovat státní zaměstnance s velkými farmaceutickými firmami,“ řekl Chase. „Totéž platí pro vzdělávací systém. Výrazný střet zájmů s vládou přinejmenším naznačuje něco pochybného.“

Chase sice není pravidelným politickým dárcem, ale finančně podporuje kampaň Kennedyho. Věří, že může Kennedy využít nespokojenosti a přání voličů a významně formovat budoucí politickou scénu.

Iluze demokracie

Michael Finger řekl deníku Epoch Times, že svou politickou stránku na Facebooku Robert F. Kennedy Jr. – America’s Best Hope založil před osmi lety, aby podpořil senátora Bernieho Sanderse. O čtyři roky později stránku pozměnil, aby podpořil prezidentského kandidáta Andrewa Yanga, ale nakonec hlasoval pro Jo Jorgensonovou, libertariánskou kandidátku v roce 2020.

Od doby, kdy Finger změnil zaměření své facebookové stránky na RFK jr., prý počet jeho sledujících vzrostl z 6 300 na něco málo přes 21 000 lidí.

„Měl jsem problém se zaškatulkováním do jedné politické strany,“ řekl Finger. „Byl jsem směsicí různých stran. Když jsem vyrůstal, moji rodiče byli zarytí liberálové a demokraté. Jak demokraté, tak republikáni jsou naprosto zkorumpovaní.“

Finger, realitní makléř ve Westchesteru ve státě New York, se domnívá, že k volební korupci došlo, když byla Hillary Clintonová upřednostněna před Sandersem v boji o demokratickou nominaci v roce 2019. Stejně tak ho zarmoutilo, když Sanders kapituloval.

„O RFK jr. jsem začal slýchat během covidu-19,“ řekl Finger. „Nejsem očkovaný a ocenil jsem, co říkal o alternativní vědě. Byl jsem zklamán, když tolik lidí propadlo propagandě.“

Finger říká, že by byl rád, kdyby byl Kennedy zařazen do prezidentských debat. V nové předvolební stížnosti tvrdí Kennedy, že CNN spolupracuje s demokratickým prezidentem Joem Bidenem a pravděpodobným republikánským kandidátem, bývalým prezidentem Donaldem Trumpem, na jeho vyloučení z debaty, kterou bude televize pořádat dne 27. června.

„Snažím se pomocí své facebookové stránky vzbudit zájem o účast RFK jr. v debatě,“ řekl Finger deníku Epoch Times. „Je tu iluze demokracie. Je těžké si představit, že by se nezávislý kandidát s příjmením Kennedy a dobrými průzkumy veřejného mínění nemohl dostat na scénu debaty.“

Kennedy ve svém prohlášení uvedl: „Tím, že naše kampaň požaduje splnění jiných kritérií pro účast v debatě než prezidenti Biden a Trump, porušuje CNN zákon FEC a je velkým zakázaným korporátním příspěvkem k Bidenově i Trumpově kampani.“

Kennedyho kampaň vyjádřila znepokojení nad kritérii stanovenými CNN pro nadcházející prezidentské debaty. Kennedy tvrdí, že požadavek CNN, aby kandidáti byli na volebních lístcích v dostatečném počtu států k zajištění 270 hlasů volitelů, je uplatňován nespravedlivě. Podle Kennedyho kampaně jsou prezidenti Joe Biden a Donald Trump připuštěni k debatě, aniž by tuto hranici voličských hlasů splnili, zatímco Kennedy ji splnit musí. Kampaň tvrdí, že tato nesrovnalost porušuje mandát Federální volební komise, podle něhož musí být kritéria pro debaty předem stanovená a objektivní.

„Je to všechno, jen ne spravedlivé,“ řekl Finger. „Je to zmanipulovaná demokracie. Vše je nastaveno proti tomu, aby byli nezávislí kandidáti jako RFK jr. bráni vážně.“

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.

Související články

Přečtěte si také

Jak strávit 24 hodin v Barceloně
Jak strávit 24 hodin v Barceloně

Máte-li na návštěvu hlavního města Katalánska jen jeden den, poradíme vám, jak poznat jeho vynikající kuchyni, architektonické ikony a bujarý pouliční život.

Ano, i vy můžete pěstovat růže – není to tak složité, jak si myslíte
Ano, i vy můžete pěstovat růže – není to tak složité, jak si myslíte

Odborníci na růže vyvracejí běžné mýty a odhalují tajemství bujných a zdravých květů.

Bývalá agentka tajné služby radí: šest způsobů, jak naučit děti vyhýbat se nebezpečí
Bývalá agentka tajné služby radí: šest způsobů, jak naučit děti vyhýbat se nebezpečí

Získejte cenné rady od bývalé agentky tajné služby, jak chránit svou rodinu a připravit děti na životní výzvy.

Kurkuma: Přírodní první pomoc při zánětech, bolestech, horečce a dalších potížích
Kurkuma: Přírodní první pomoc při zánětech, bolestech, horečce a dalších potížích

Kurkuma je koření, které pochází z oddenku rostliny Curcuma longa. Jako potravina i lék se bezpečně používá již více než 5 000 let.

Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou
Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou

Vzhledem k vítězství Evropské lidové strany (EPP) by měla funkci předsedkyně Evropské komise obhájit Ursula von der Leyenová.