ČTK

9. 6. 2024

Íránská rada dnes schválila šest kandidátů pro nadcházející prezidentské volby. Je mezi nimi i současný předseda parlamentu. Rada dohlížitelů však vyloučila bývalého prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda, uvedla agentura AP. Volby se uskuteční 28. června a původně se do nich přihlásilo osm desítek uchazečů. Volby se konají předčasně kvůli úmrtí prezidenta Ebráhíma Raísího, který přišel o život minulý měsíc při pádu vrtulníku.

Rozhodnutím Rady začíná zkrácená dvoutýdenní kampaň pro nahrazení Raísího, který byl chráněncem nejvyššího duchovního ajatolláha Alího Chameneího. Radu tvoří klerici a právníci, na které dohlíží nejvyšší duchovní vůdce.

Do konečného výběru nebyla přijata žádná ze čtyř žen ani nikdo, kdo by vyzýval k radikální změně řízení země.

Žádný z kandidátů zatím nenabídl žádné podrobnosti o své předvolební kampani. Všichni slibují zlepšení ekonomické situace země, která trpí sankcemi USA a dalších západních zemí kvůli svému jadernému programu.

Nejvýraznějším kandidátem je Mohammad Kalíbaf, předseda parlamentu s úzkými vazbami na polovojenské Revoluční gardy. Na prezidenta již neúspěšně kandidoval v letech 2005 a 2013 a v roce 2017 se z kampaně stáhl, aby podpořil tehdy ještě neúspěšného Raísiho.

Dalšími kandidáty jsou ultrakonzervativní bývalý vyjednávač o íránském jaderném programu Saíd Džalílí, starosta Teheránu Alírezá Zákání, bývalý ministr zdravotnictví Masúd Pezeškján, bývalý ministr vnitra a spravedlnosti Mostafa Púr-Mohammádí a konzervativní politik Amír-Hosejn Ghazizadeh Hášemí.

Raísí byl prezidentem zvolen v roce 2021, kdy měly volby nejnižší účast, protože všichni hlavní protikandidáti byli diskvalifikování.

Předčasné volby se uskuteční v době zvýšeného napětí mezi Íránem a Západem kvůli íránskému vyzbrojování Ruska ve válce s Ukrajinou. V centru pozornosti je také podpora různých ozbrojených skupin na celém Blízkém východě v souvislosti s útoky jemenských povstalců na lodě v Rudém moři kvůli válce Izraele s Hamásem v Pásmu Gazy.

Íránský prezident vede vládu, ale je až druhým nejvýše postaveným mužem státu, tím nejvyšším je duchovní a politický vůdce ajatolláh Alí Chameneí.

Přečtěte si také

Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč
Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč

V Žofínském paláci v Praze dnes vystoupila celebrita světové politiky, ekonom a prezident Argentiny Javier Milei, který se s přítomnými podělil v několika desítkách minut o své myšlenky.

Ministryně Černochová jednala s argentinským protějškem Petrim o prohloubení spolupráce v obranném průmyslu
Ministryně Černochová jednala s argentinským protějškem Petrim o prohloubení spolupráce v obranném průmyslu

O prohloubení bilaterální spolupráce v obranném průmyslu i současných bezpečnostních výzvách dnes v Praze jednala ministryně obrany Jana Černochová (ODS) se svým argentinským protějškem Luisem Alfonsem Petrim.

Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur ze zmrazených ruských aktiv pro Kyjev
Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur ze zmrazených ruských aktiv pro Kyjev

Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur (34,9 miliardy Kč) z výnosů ruských aktiv zmrazených v Evropě pro Ukrajinu, uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell

Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“
Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“

Téměř polovina amerických řidičů elektromobilů zvažuje přechod zpět ke spalovacím motorům, zjistil spotřebitelský průzkum. Celosvětově je toto číslo nižší, přesto o návratu k benzínu a naftě uvažuje skoro třetina dotázaných.

Češi se podílí na výzkumu rentgenové dvojhvězdy v Mléčné dráze
Češi se podílí na výzkumu rentgenové dvojhvězdy v Mléčné dráze

Čeští vědci se podílí na průlomovém výzkumu takzvané rentgenové dvojhvězdy. Jde o jeden z nejenergetičtějších úkazů ve vesmíru.