Prezident Salvadoru Nayib Bukele je pozoruhodná postava. Podnikatel, bývalý starosta hlavního města země San Salvadoru a celosvětový vzor boje s kriminalitou. Přestože se sám nehlásí k žádnému náboženství, při vedení státu hledá moudrost u boha. Kritiky označovaný za autokratického vládce, při nedávném rozhovoru s americkou žurnalistickou legendou Tuckerem Carlsonem působí nesmírně pokorným a skromným dojmem.
Salvador je stát ve Střední Americe s rozlohou o něco menší než naše Morava a s populací přes 6 milionů obyvatel. Bukele se dostal k moci v roce 2019 jako 37letý, přičemž čelil řadě obrovských výzev; chudé zemi bez přírodních zdrojů, sužované násilím gangů a korupcí a pokusy zabránit mu v kandidatuře.
Agentura Bloomberg, průzkumy obliby i Tucker Carlson jej označili za nejoblíbenějšího lídra státu na světě, což nakonec potvrzuje i jeho letošní obhajoba úřadu, kdy jej volilo 85 % hlasů. Když nastupoval Bukele do funkce, Salvador patřil k nejnebezpečnějším zemím na světě, vraždy a zločiny byly na denním pořádku.
Bukele spustil v roce 2022 masivní vlnu zatýkání gangsterů trvající dodnes. Za mřížemi skončilo 70 tisíc kriminálníků, což je 1,6 % populace. Podle statistik klesl počet zabitých v zemi z 38 na každých 100 tisíc obyvatel v roce 2019 na 2,4 zabití v roce 2023. V Severní a Jižní Americe jde nyní o druhou nejbezpečnější zemi, hned po Kanadě.
Ještě předtím ale musel čelit překážkám, které mu kladly do cesty hlavní strany v zemi, hluboce zkorumpované a úzce propojené s místní mafií. Teprve poté, co se mu dva roky po volbách v roce 2019 podařilo získat v národním kongresu drtivou většinu, mohl se pustit do dalších větších reforem.
Válka s gangy začíná
Aby mohli lidem zajistit základní bezpečnost a budovat lidská práva, museli se Bukeleho lidé nejdříve zbavit mocných gangů. Nejsilnější z nich je nechvalně známý MS-13, který založili salvadorští migranti z Los Angeles a který rekrutuje mezi své členy náctileté mladíky. Tato organizovaná zločinecká skupina je aktivní zejména ve Střední Americe a USA a proslula svou krutostí.
Vláda musela výrazně posílit policejní složky i armádu a s její pomocí pozatýkat gangstery. Ti začali s odvetou, aby ukázali, kdo v zemi skutečně vládne. „Za tři dny zabili 87 lidí,“ vypráví salvadorský prezident ve video rozhovoru s Carlsonem. Vláda nevěděla, jak se vypořádat s náhodným vražděním, které mělo vytvořit atmosféru strachu, a bála se, že se násilí kdykoliv přelije mezi běžné občany.
„Sestavili jsme plán, který sestával z etap. A jak jsme procházeli jednotlivými fázemi, gangy začaly útočit, proto jsme museli rozběhnout všechno najednou, ve spěchu. Za pár týdnů byla přetransformována, zpacifikována celá země,“ říká Bukele v rozhovoru a dodává: „Je to zázrak.“
Při hledání řešení navrhl prezident, aby se pomodlili. Při schůzích bezpečnostního kabinetu se proto modlili, „abychom měli moudrost, abychom vyhráli válku, aby byl počet civilních obětí co nejnižší. A neměli jsme žádné civilní oběti,“ tvrdí státník, který se sám k žádnému konkrétnímu náboženství ani politickému směru nehlásí.
Bukele v rozhovoru uvádí, že vítězství nad ganstery přičítá duchovní nadřazenosti vládních snah – jako představitelé zla nemohli nikdy vyhrát nad dobrem. MS-13 označuje za původně pouliční gang, který se časem rozrostl a stal se „satanistickou“ organizaci se svými krvavými rituály.
S masivním zatýkáním gangsterů se začaly ozývat některé nevládní organizace, které ostře odsuzovaly porušování lidských práv kriminálníků, s nimiž se údajně ve vězení zachází nelidsky a žijí v přelidněných podmínkách. Salvador pro ně postavil největší vězeňský komplex v Jižní Americe.
Bukele však kritiku odmítá. „A co práva žen na to, aby nebyly znásilňovány? Co lidská práva dětí, aby si mohly jít svobodně hrát do parku? A co lidské právo na život?“ Říká, že v situaci, v jaké byli oni, dali přednost právům poctivých pracujících občanů před právy vrahů a násilníků. A zdá se, že jeho strategie funguje. Některé zdroje uvádí, že jeho politiku schvaluje až 92 % obyvatel.
Logickým závěrem, který v rozhovoru Carlson zmiňuje, je, že pokud se malá země jako Salvador dokázala s malými financemi a bez mezinárodní pomoci zbavit násilí a organizovaného zločinu, dokáže to i každý jiný stát. Carlson v rozhovoru očividně narážel na Spojené státy a Bukele se vyjádřil, že rozdávat lidem drogy nebo netrestat krádeže v obchodech, je „ta nejhloupější věc“.
Úpadek západní civilizace
V polovině rozhovoru Bukele poněkud šokuje Carlsona svým prohlášením, že „západní civilizace se blíží k bodu, kdy se zhroutí,“ s čímž moderátor souhlasil. Bukele následně vysvětluje, že „demokracie funguje“, ale k úpadku dochází proto, že „nedáváme civilizaci správnou údržbu“. Tak jako se rozpadne dům, když není udržovaný, rozpadne se i demokratický systém, pokud se neopravuje.
Jak se naše západní civilizace rozvíjela a bohatla, docházelo postupně k úpadku, vysvětluje Bukele. „Když zbohatnete, stanete se zhýčkanými… chci víc věcí, chci tohle, chci tamto, musíte mi dát tohle,“ konstatuje vůdce a dodává, že demokracie má tu nevýhodu, že politici místo aby více šetřili na horší časy, mají tendenci velkoryse rozdávat peníze ze státní pokladny i za cenu zadlužování.
„To ničí nejenom strukturu vlády, ale i společnosti. Například, když nepracuješ, dám ti peníze… politici mají motivaci rozdávat peníze, aby byli zvoleni,“ míní Bukele. Demokracii jako systém nezavrhuje, ale má-li přežít, musí být udržována v dobrém stavu. „Problém není v samotné demokracii, ale ve stavu, v jakém jsou v současnosti demokracie ve světě,“ domnívá se salvadorský státník.
Ekonomika pod božím dohledem
Dalším krokem bylo nastartovat ekonomiku. I tam si salvadorská vláda pod vedením Bukeleho stanovila tři body, přičemž tím prvním bylo hledat moudrost u boha. „Kolik lidí by takto uvažovalo?“ položil Carlsonovi řečnickou otázku mladý lídr.
Jeho vlast se musela vypořádat s obří mírou korupce, která prostupovala celou společností. Finance, které se tím ušetřily, byly investovány do školství, sportu a zdravotnictví. V roce 2021 Salvador zavedl jako první země na světě oficiální měnu bitcoin. Druhým oficiálním platidlem je zde od roku 2021 americký dolar.
Bukele v rozhovoru uvedl, že do vlasti se nyní vrací spousta krajanů a stěhují se tam i Američané. Podle studie, kterou prezident zmiňuje, si 62 % Salvadoranů žijících v USA přeje vrátit se zpátky do vlasti a 18 % svůj odchod již připravuje. „To je půl milionu Salvadoranů… To, že se chtějí vrátit zpět, je největším důkazem toho, že to, co děláme, je správné,“ říká politik.
S příchodem tolika osob zažívá Salvador stavební boom. Tento sektor nyní tvoří podle Bukeleho 20 % HDP. Zástupci jiných států, zejména z Jižní Ameriky, přijíždí do Salvadoru, aby se víc dozvěděli o bezpečnostních otázkách a vězeňském systému. Zatímco v řadě zemí Latinské Ameriky vězeňský systém ovládá mafie, v Salvadoru se vládě podařilo převzít nad věznicemi stoprocentní kontrolu, tvrdí Bukele.