Redakce Epoch Times ČTK

a 13. 6. 2024

Armáda studentům posledních ročníků středních škol nabídne dobrovolné vojenské cvičení, má jim přiblížit její fungování. Nultý ročník začne 22. července, jeho cílem je představit plnoletým studentům armádu, její fungování a principy, na kterých stojí. Armáda o tom dnes informovala na setkání s novináři. Dobrovolné cvičení zajistí příslušníci 4. brigády rychlého nasazení a 7. mechanizované brigády ve vojenských výcvikových prostorech Libavá a Hradiště, každý turnus by měl mít zhruba 30 účastníků. Do vojenského cvičení se přihlásilo k dnešnímu dni 130 studentů, za čtyřtýdenní výcvik dostanou zhruba 30.000 korun.

Náčelník Generálního štábu Armády ČR Karel Řehka cvičení přirovnal k lepší letní brigádě, jde podle něj ale zároveň o základní vojenský výcvik, kde se naučí mimo jiné taktické činnosti, střeleckou přípravu, pochody nebo orientaci v terénu. Podle Řehky má cvičení spoustu výhod nejen pro studenty. „Zlepší povědomí o vojenské službě a armádě mezi populací, zvyšujeme tím odolnost společnosti, protože se rozšiřují naše zálohy ozbrojených sil,“ řekl dnes na setkání s novináři.

Projekt je podle armády výsledkem snahy změnit dosavadní způsob oslovování mladé generace a zapojit moderní přístup k náboru. Po skončení výcviku se účastníci vrátí zpět do civilního života. Pokud by chtěli ve výcviku pokračovat, mohou se například přihlásit do aktivních záloh nebo si vybrat kariéru profesionálního vojáka.

Přihlásit se mohou plnoletí a bezúhonní studenti. Armáda pro pilotní ročník projektu oslovila školy, se kterými spolupracuje na projektu Příprava občanů k obraně státu, při kterém představuje fungování armády ve školách.

Po přijetí čeká studenty informační pohovor, zájemci musí dodat výpis ze zdravotní dokumentace od svého praktického lékaře a následně vojenský lékař po prohlídce vystaví posudek, zda je student schopný vykonávat vojenskou službu. Všechny zájemce plánuje armáda odbavit během týdne, její zástupci si na dobrovolném cvičení studentů chtějí vyzkoušet, jak zkrátit byrokratické postupy a přijímat rychleji lidi. Přijetí do armády totiž může trvat až půl roku, doplnil zástupce náčelníka generálního štábu Miroslav Hlaváč.

Výstroj a vše potřebné pro výcvik studentům dodá armáda, stejně jako je tomu v případě standardního dobrovolného cvičení. Poskytne také ubytování a stravování. Pokud by se program osvědčil, plánuje ho armáda rozšířit na území celé ČR.

Češi se mohou do obrany země zapojit několika způsoby – stát se vojáky z povolání, vstoupit do aktivní zálohy nebo se dobrovolně zúčastnit vojenského cvičení. Nejnovější formou je takzvané dobrovolné předurčení pro doplnění ozbrojených sil. Člověk, který o ně požádá, musí bezprostředně podstoupit jen zdravotní prohlídku. Pokud by se ale zhoršila bezpečnostní situace, absolvoval by i výcvik.

Související témata

Přečtěte si také

30 věcí, které je třeba vědět o Kamale Harrisové, nové demokratické favoritce
30 věcí, které je třeba vědět o Kamale Harrisové, nové demokratické favoritce

Pokud bude příští měsíc na národním sjezdu Demokratické strany formálně nominována, utká se v listopadu v boji o Bílý dům s bývalým prezidentem Donaldem Trumpem současná viceprezidentka Kamala Harrisová.

Maďarsko a Slovensko chtějí, aby Evropská komise urgentně zasáhla ve věci zastavené ropy z Ukrajiny
Maďarsko a Slovensko chtějí, aby Evropská komise urgentně zasáhla ve věci zastavené ropy z Ukrajiny

Jednání Ukrajiny podle nich porušuje asociační dohodu mezi EU a Ukrajinou a zásadně ohrožuje energetickou bezpečnost obou zemí.

Rozhovor o jádru a vyhlídkách české energetiky s „energetickým realistou“ Milanem Smutným
Rozhovor o jádru a vyhlídkách české energetiky s „energetickým realistou“ Milanem Smutným

S Milanem Smutným jsme probrali vládní rozhodnutí o dostavbě jaderných bloků, nelichotivé vyhlídky v energetice či přechod závislosti od Ruska ke komunistické Číně. „Namaloval“ i hypotetický scénář pro rok 2030.

Atentát na Trumpa byl největším selháním za desetiletí, vypověděla šéfka Tajné služby
Atentát na Trumpa byl největším selháním za desetiletí, vypověděla šéfka Tajné služby

Atentát na amerického exprezidenta Donalda Trumpa byl největším operačním selháním Tajné služby Spojených států za poslední desetiletí.

Mnohé potravinářské přísady jsou škodlivější, než se předpokládalo
Mnohé potravinářské přísady jsou škodlivější, než se předpokládalo

Více než 73 % potravin je ultrazpracovaných. Některé složky jsou „obecně uznávané jako bezpečné“, ale výzkum...