Zdenka Danková

14. 6. 2024

Po rozsáhlé rekonstrukci honosného měšťanského domu č. 21 v dolní části jihlavského náměstí se znovu otevřel objekt, jenž vzápětí obdržel název Stříbrný dům. Stříbro mělo v historii města svou roli, a když došly rudné žíly, převzali měšťané do rukou výrobu sukna, ve které postupně opět vynikli.

Podle slov archeologa Mgr. Šimona Kochana ze společnosti Archaia před pár lety vytipovali dva z více než 50 historických domů na náměstí, které si zaslouží opravu, jež se oplatí. V těchto dvou vybraných domech byly opuštěné bytové prostory, nebyly obydleny, pouze v přízemí fungovaly některé firmy. Proto byly vybrány k obnově jako celku. Ateliér Marka Štěpána celkově zrekonstruoval dům č. 21, ve kterém předtím sídlila pouze čajovna s knihkupectvím.

V jeho interiéru od nynějška probíhají každý den komentované prohlídky, většinou okolo 13 hodin, upřesnila pro Epoch Times Brána Jihlavy.

Honosný měšťanský dům po rekonstrukci, obnoven byl i původní vstup do sklepa zepředu. (Z. Danková / ET ČR)

Nálezy vystavené ve sklepení se ještě dokončují

Putování začíná ve sklepení a v suterénu, kde se nacházejí nálezy z provedeného archeologického výzkumu. Ve vitrínách uvidíme středověké nálezy – kamenné přesleny, spony do opasků, hráčské kostky, kuželky.

Přeslen sloužil trochu jako setrvačník, navlečený na kostěné ose, když jej během starání se o děti a při vaření ženy měly u pasu a spřádaly nit, aby „vůbec stíhaly textilní produkci pro celou rodinu.“ Tento starý způsob spřádání pochází z doby paleolitu, ale na venkově vydržel někde až do 18. století. To bylo před vynálezem kolovrátku, poznamenává Kochan.

Stříbrné brachtáty. (Z. Danková / ET ČR)

Seznámíte se s „jihlavskou Venuší“, drobným torzem ženy. Podle Mgr. Kochana byla nahota ve středověku neobvyklá, ale nález další podobné sošky, Venuše Šostýnské, z Kopřivnice dosvědčuje, že tomu tak nebylo ve všech případech.

Kochan vzpomíná, jak během rekonstrukce objevili dílnu pro ražení mincí a středověkou jímku, ve které našli mnoho předmětů, keramiky, kovových spon.

„Měl jsem takové vnitřní puzení se tam jít ještě znovu podívat,“ vypráví archeolog, jak se podařilo objevit nález evropského formátu.

Když právě vzorkoval vrstvy zásypu, tak došlo k mimořádnému objevu královské mincovny.

Koncertní sál má „naslouchací stěny“. (Z. Danková / ET ČR)

„Druhý den jsme se domluvili, že nález je tak mimořádný, že mne potom nechali dozkoumat i zbytek jímky, který byl už nad rámec stavby. Díky tomu máme soubor předmětů, na které se teď můžeme podívat.“

Hráčská vášeň zmítala lidmi už ve středověku. Nahlížíme zde i na torza kuželek, které se srážely koulí, nebo hru na mlýn, která se hraje dodnes, anebo hráčské kostky, jež byly původně vyřezávané z kosti. K tomu podotýká Mgr. Kochan, že již ve středověku radnice vydávaly zákazy her, protože lidé se u hraní sázeli, hádali a prali. Leč marně.

Barevná poschodí, průhledy výtahem do staletí

Po prohlídce sklepení najdete v přízemí obnovenou čajovnu, kde vám uvaří skvělý čaj.

Dále následuje stoupání po schodech do několika pater, z nichž každé má jiné podkladové zabarvení, gotika je červená, renesance modrá atd.

Replika kachlových kamen a nad ní obnovený trámový strop. (Z. Danková / ET ČR)

Skleněným výtahem můžeme nahlížet do průhledů, kde jsou na více poschodích vystaveny předměty příslušného období.

Nachází se zde hudební i malovaný sál, apartmán pro hosty a zcela nahoře sídlí Centrum dokumentárního filmu (CDF), které se sem přestěhovalo z těsného prostoru festivalového kina Dukla. CDF je otevřeno každý den, je zde možnost projít se v podkroví a skleněnými průhledy nahlédnout daleko do kraje anebo na jihlavské velké náměstí.

Jak zmínil Mgr. Kochan, při rekonstrukci mírně nadzdvihli střechu, a tím vznikly tyto skleněné průhledy.

Názory obyvatel na dokončenou rekonstrukci jsou různé. Ovšem určitě bychom mohli ocenit, že na více místech, včetně čajovny, byly odhaleny původní trámové stropy a restaurována jejich malovaná výzdoba.

Přečtěte si také

30 věcí, které je třeba vědět o Kamale Harrisové, nové demokratické favoritce
30 věcí, které je třeba vědět o Kamale Harrisové, nové demokratické favoritce

Pokud bude příští měsíc na národním sjezdu Demokratické strany formálně nominována, utká se v listopadu v boji o Bílý dům s bývalým prezidentem Donaldem Trumpem současná viceprezidentka Kamala Harrisová.

Maďarsko a Slovensko chtějí, aby Evropská komise urgentně zasáhla ve věci zastavené ropy z Ukrajiny
Maďarsko a Slovensko chtějí, aby Evropská komise urgentně zasáhla ve věci zastavené ropy z Ukrajiny

Jednání Ukrajiny podle nich porušuje asociační dohodu mezi EU a Ukrajinou a zásadně ohrožuje energetickou bezpečnost obou zemí.

Rozhovor o jádru a vyhlídkách české energetiky s „energetickým realistou“ Milanem Smutným
Rozhovor o jádru a vyhlídkách české energetiky s „energetickým realistou“ Milanem Smutným

S Milanem Smutným jsme probrali vládní rozhodnutí o dostavbě jaderných bloků, nelichotivé vyhlídky v energetice či přechod závislosti od Ruska ke komunistické Číně. „Namaloval“ i hypotetický scénář pro rok 2030.

Atentát na Trumpa byl největším selháním za desetiletí, vypověděla šéfka Tajné služby
Atentát na Trumpa byl největším selháním za desetiletí, vypověděla šéfka Tajné služby

Atentát na amerického exprezidenta Donalda Trumpa byl největším operačním selháním Tajné služby Spojených států za poslední desetiletí.

Mnohé potravinářské přísady jsou škodlivější, než se předpokládalo
Mnohé potravinářské přísady jsou škodlivější, než se předpokládalo

Více než 73 % potravin je ultrazpracovaných. Některé složky jsou „obecně uznávané jako bezpečné“, ale výzkum...