16. 6. 2024

Kurkumin je silný protizánětlivý, antioxidační, antivirový, antibakteriální a protiplísňový prostředek.

Toto je 1. část série „Bylinková lékárnička

Ve této sérii se budeme zabývat přírodními alternativami k moderním lékárničkám, které se obvykle skládají z léků vyrobených ze syntetických chemikálií. Hledáte-li přírodní řešení akutních stavů, pak právě tyto byliny představují bezpečná, účinná a snadno dostupná řešení.

Co je to bylinková lékárnička

Bylinková lékárnička využívá bylinky a koření, tj. přírodní léky, namísto umělých chemikálií k řešení akutních zranění nebo stavů.

Co hledat v bylinkové lékárničce

Bylinková lékárnička by měla obsahovat prostředky s následujícími vlastnostmi:

 • 100 % přírodní
 • účinně řeší většinu akutních stavů, jako jsou řezné rány, škrábance, modřiny, popáleniny, třísky, včelí bodnutí, horečka a bolest
 • snadná přeprava a správa 
 • dlouhá trvanlivost
 • minimální riziko předávkování nebo negativních vedlejších účinků

Ve této sérii článků se s vámi podělím o obsah své bylinné lékárničky a o to, jak si tyto přírodní prostředky snadno vyrobit a jak je používat.

Bylinná lékárnička č. 1:

Kurkuma

Lékem číslo jedna v mé lékárničce je kurkuma. Bez ní nevycházím z domu.

Kurkuma je koření, které pochází z oddenku rostliny Curcuma longa, což je trvalka z čeledi zázvorovitých. Nejznámější účinnou složkou kurkumy je kurkumin, který dodává kurkumě nažloutlou barvu. Kurkumin je silný protizánětlivý, antioxidační, antivirový, antibakteriálníprotiplísňový prostředek.

Čerstvě sklizené kořeny kurkumy (Curcuma longa). Ilustrační foto (nsamenvato/Envato)
Rostlina Curcuma longa. Ilustrace AnitaPol/Epoch Times

Kurkuma se bezpečně používá jako potravina i lék již více než 5 000 let.

Stejně jako naši dávní předkové, když mě bolí hlava, mám bolesti, otoky nebo horečku, sáhnu místo po ibuprofenu nebo paracetamolu (Tylenol®) po kurkumě.

Ačkoli se běžně věří, že léky vyrobené člověkem jsou účinnější než léky z přírodní lékárny, vědecké výzkumy naznačují opak. Například studie publikovaná v roce 2009 dospěla k závěru, že výtažky z kurkumy „se zdají být podobně účinné a bezpečné jako ibuprofen při léčbě OA [osteoartrózy] kolenního kloubu“.

Toto zjištění bylo potvrzeno v roce 2014, kdy další studie dospěla k závěru, že kurkuma je stejně účinná jako ibuprofen při léčbě bolesti kolen a ztuhlosti kloubů. Důležité je, že suplementace kurkumou měla ve srovnání s ibuprofenem výrazně méně nežádoucích účinků, včetně menší bolesti břicha či nepohodlí.

Kromě toho může ibuprofen obsahovat několik „neaktivních složek”, které jsem se rozhodla nepřijímat, jako je kukuřičný škrob, oxid titaničitý, žlutý oxid železitý, červený oxid železitý, polysorbát 80, polyetylenglykol, a dokonce i „bílý inkoust”.

Přípravou nebo nákupem kurkumových přípravků se můžete těmto umělým chemikáliím vyhnout, a přesto si ulevit od bolestí hlavy, bolesti, otoků a horečky.

Kdy používat kurkumu

Vědecké studie prokázaly, že kurkuma je užitečná při následujících akutních stavech:

Různé možnosti na výběr

Přímá konzumace syrového kořene kurkumy je sice účinným lékem, ale kořen podléhá rozkladu, takže je pro lékárničku nepraktický. Stejně tak je účinným prostředkem čaj z kurkumy, který však vyžaduje teplou vodu a čas na louhování, což není ideální, je-li potřeba rychlý lék.

Mezi nejlepší možnosti lékárničky patří kurkumová tinktura, obklad a kapsle (suché, práškové). Já mám po ruce všechny tyto tři formy.

Při podráždění kůže dávám přednost kurkumovému obkladu. Téměř u všech ostatních stavů dávám v lékárničce přednost kurkumové tinktuře.  Je účinná, snadno se vyrábí, je připravena k dávkování bez jakékoli přípravy a snadněji se podává dětem, kterým je nepříjemné polykat kapsle. Pro případ, že by mi tinktura došla, mám v záloze kurkumové kapsle.

Tyto přípravky si můžete vyrobit v kuchyni nebo zakoupit hotové. Níže jsou uvedeny mé oblíbené recepty a hotové varianty kurkumové tinktury, obkladu a kapslí spolu s běžným dávkováním.

Poznámka ke kvalitě kurkumy

Ne každá kurkuma je stejná. Některé výrobky sušené kurkumy údajně obsahují zvýšené množství těžkých kovů. Stejně tak některé značky kurkumových kapslí údajně obsahují zvýšené množství bakterií a olova.

Proto, pokud je to možné, pěstuji organické kořeny kurkumy a vyrábím si vlastní léky. Při nákupu dávám přednost výrobkům, které byly testovány na přítomnost těžkých kovů, glyfosátu a mikrobů a nebyly ozařovány.

Kurkumová tinktura

Dříve mě tinktury děsily. Bála jsem se, že když je udělám špatně, začnou plesnivět nebo že lék bude příliš silný a moje rodina onemocní. Tudíž jsem začala užívat kurkumovou tinkturu, která byla zakoupena od společnosti, které důvěřuji. Po pár měsících jsem si chtěla objednat další, ale firma neměla zásoby, a tak jsem si začala vyrábět vlastní. Už nikdy jsem si ji neobjednala, protože výroba této tinktury je tak cenově výhodná a tak jednoduchá, že ji bez mé pomoci snadno zvládnou i moje děti.

Můj recept na kurkumovou tinkturu

Vyrobíme 900 ml tinktury.

Ingredience:

1 šálek čerstvého organického kořene kurkumy, rozdrcený

2 šálky vodky (40%)

1 čajová lžička organického čerstvě mletého černého pepře

Příslušenství:

Skleněná nádoba se širokým hrdlem o objemu 900 ml

12 hnědých nebo modrých skleněných lahví s kapátkem pro snížení dopadu světla o objemu 75 ml (pro skladování tinktury)

Postup:

 1. Skleněnou nádobu a skleněné láhve důkladně umyjte a osušte.
 2. Kořen kurkumy jemně omyjte pod filtrovanou vodou a nastrouhejte na struhadle nebo v kuchyňském robotu. Vložte do sklenice.
 3. Do sklenice přidejte mletý pepř.
 4. Přidejte do nádoby alkohol. Pevně uzavřete víčkem. Jemně protřepejte.
 5. Nechte šest týdnů louhovat mimo dosah světla a tepla; dobře poslouží chladná skříň. Každý den jemně protřepejte.
 6. Po šesti týdnech směs přecedíme přes plátýnko nebo kávový filtr. Pevné látky vymačkejte, aby se uvolnila veškerá tekutina.
 7. Tekutinu skladujte ve skleněných lahvích.
 8. Dávkujte podle potřeby pomocí očního kapátka.

Dávkování:

Použijte podle potřeby. Obvyklá dávka je 15 kapek, ale dávkování se liší podle jednotlivce. Před polknutím vložte na jednu minutu pod jazyk.

Louhování kurkumy Ilustrace ss2918/Epoch Times

Různé druhy produktů z kurkumy. Zleva: esenciální olej, pasta, kapsle. Ilustrační foto (Envato)

Čerstvý kořen kurkumy (Envato)

Kurkumový obklad

Kurkumový obklad lze při podráždění, například při kousnutí nebo svědění, nebo ke zmírnění bolesti, zánětu a otoku aplikovat přímo na kůži. Je účinný, ale může dočasně zabarvit kůži i jakýkoli povrch, s nímž přijde do styku.

Můj recept na kurkumové obklady:

 • Obklad z čerstvého kořene kurkumy: Pokud máte k dispozici čerstvý kořen kurkumy, žvýkejte ho, dokud se v ústech nevytvoří kaše, a poté ji přiložte na postižené místo a překryjte obvazem. Podle potřeby obklad opakujte.
 • Obklad z práškového kořene kurkumy: Prášek z kořene kurkumy si můžete vyrobit sami, ale já ho kupuji od důvěryhodné firmy. Prášek rozpusťte v teplé vodě, dokud nevznikne hustá konzistence řeckého jogurtu.  Naneste na postižené místo a poté překryjte obvazem. Podle potřeby obklad opakujte.

Kapsle kurkumy

Ačkoli dávám přednost tinktuře, v mé lékárničce nechybí ani kurkumové kapsle. Poskytují zálohu pro případ, že by mi došla tinktura, a navíc se lépe nosí při sobě. Kapsle si proto beru s sebou i na cesty, například při pěší turistice nebo jízdě na kole.

Kurkumové kapsle si můžete vyrobit, ale nejjednodušší je si je koupit. Já jsem začínala s konzumací kapslí od důveryhodné firmy a postupem času, jak rostla moje důvěra v sebe sama, jsem se odhodlala a začala si vyrábět vlastní. Opět mě příjemně překvapilo, že vlastní výroba je velmi snadná, cenově výhodná a posilující.

Ať už kupuji nebo vyrábím kurkumové kapsle, dbám na to, aby obsahovaly černý pepř, který údajně zvyšuje vstřebávání a biologickou dostupnost kurkuminu.

***

Můj recept na kurkumové kapsle:

Ingredience:

2/3 šálku organického prášku z kořene kurkumy

2 čajové lžičky čerstvě mletého černého pepře z ekologického zemědělství

Veganské kapsle velikosti 00

Příslušenství:

Rukavice

Skleněná miska

Lžíce

Postup:

 1. Vezměte si rukavice, abyste si neušpinili prsty.
 2. Ve skleněné misce smíchejte kurkumu a černý pepř, dokud se důkladně nespojí.
 3. Otevřete jednu kapsli. Větším segmentem kapsle ji zatlačte do směsi kurkumy, aby se naplnila práškem. Postup opakujte, dokud se prášek nebude zdát kompaktní, tj. dokud nebude již možné do kapsle vtlačit více prášku.
 4. Pak nasaďte kratší segment, dokud není zajištěn.

Skladujte ve skleněné nádobě mimo dosah tepla a slunečního záření.

Dávkování

Použijte podle potřeby. Obvyklá dávka je 1–2 tobolky, ale dávkování se liší podle konkrétního jedince. Podle Světové zdravotnické organizace je přijatelný denní příjem kurkuminoidů jako přídatné látky v potravinách až 3 mg/kg, což zhruba odpovídá 1,36 miligramu kurkumy na kilogram tělesné hmotnosti. Je-li to možné, konzumujte kurkumu s tukem.

Kontraindikace:

Kurkuma je přirozeným prostředkem na ředění krve, proto ji nekonzumujte, trpíte-li poraněním, při kterém dochází ke ztrátě krve. Pokud užíváte léky na ředění krve nebo imunosupresiva, máte onemocnění žlučníku, cukrovku, nedostatek železa, poruchy srážlivosti krve, refluxní chorobu jícnu, endometriózu, podstupujete chemoterapii, jste těhotná nebo kojíte, poraďte se před konzumací kurkumy s lékařem.

Upozornění: Tento článek má informativní charakter a nenahrazuje individuální lékařské poradenství. Osobní lékařské rady, diagnózy a léčbu konzultujte s důvěryhodným odborníkem.

Příště:

Část 2 – Jitrocel: 2. díl: Rostlina první pomoci s antibiotickými, antivirovými a bolest blokujícími účinky

Jitrocel větší roste od nížin až po horské oblasti a je často považován za plevel, přestože jde o základní bylinný lék.

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.

Epoch sdílení

Facebook
Twitter
LinkedIn
Truth Social
Telegram