Dnešním dnem už není ukrajinský oves osvobozen od celních poplatků. Protože množství dovezené do EU překročilo stanovený strop, Evropská komise opět zavádí celní kvóty.
Krok vyplývá z posledního nařízení o dočasných obchodních výhodách pro Ukrajinu, které způsobilo letos v květnu napětí jak v Evropském parlamentu, tak v Evropské radě. Evropští zemědělci včetně těch českých dlouhodobě poukazují na to, že ukrajinská pšenice končí na unijním trhu místo ve třetích zemí a devalvuje ceny.
Podle dohody platné od 6. června 2024 může EU zavést obchodní opatření pro některé ukrajinské potraviny. Cla se znovu automaticky zavedou po překročení určitého objemu, který je dán průměrem referenčního období od druhé poloviny roku 2021 do roku 2023. Opatření se týká drůbeže, vajec, cukru, ovsa, kukuřice, obilovin a medu.
„U ovsa je tento průměr 2 440,56 tuny,“ uvedla Evropská komise v tiskové zprávě z úterý 18. června s tím, že dovoz od začátku roku 2024 „překračuje tento objem,“ píše se v oznámení komise o znovuzavedení cel. Ty potrvají do konce letošního roku.
Na konci května ukrajinští výrobci varovali, že stropu se přiblížil i cukr, a vyzvali Kyjev, aby uzavřel hranice pro vývoz cukru do EU do konce roku 2024, informuje servel Euractiv.