ČTK

21. 6. 2024

Uchazeči o studium na střední škole, kteří si podali přihlášku do druhého kola, se dnes dozvědí, zda a na jakou školu se dostali. Výsledky najdou v systému DiPSy, zároveň je na veřejně přístupném místě zveřejní školy. Přihlášku do druhého kola si podle dat státní organizace Cermat podalo 12.540 uchazečů. Pro druhé kolo nabídly střední školy téměř 26.000 míst v různých oborech, uvádějí data na webu Cermatu.

Přihlášky do druhého kola přijímacího řízení na střední školy mohli uchazeči podat od 21. do 24. května. Podat mohli maximálně tři přihlášky na obory bez talentové zkoušky a maximálně dvě na obory s talentovou zkouškou. Přihlášku mohli stejně jako v prvním kole podávat elektronicky, papírovou formou s podporou elektronického systému nebo čistě papírovou formou. Na základě výsledků přijímacích zkoušek a priorit uchazečů je, stejně jako v prvním kole, rozdělil Cermat pomocí algoritmu.

Žáci znovu neskládali jednotnou přijímací zkoušku, pro druhé kolo se jim počítají výsledky z prvního kola. Uchazeči, kteří se v prvním kole nehlásili na maturitní obory a jednotnou přijímací zkoušku nedělali, se mohli v druhém kole hlásit jen na nematuritní nebo talentové obory. Školní a talentové zkoušky skládali uchazeči od 8. do 12. června.

Pokud by se uchazeči nedostali na školu v druhém kole, mají možnost využít i třetí a další kola. Ta už podle webu Cermatu nejsou řízená centrálně, jejich termíny a způsob konání jsou na rozhodnutí škol. Ve třetím a dalších kolech se podávají přihlášky jen papírovou formou, na každou školu podá uchazeč přihlášky s obory jen té dané školy. Počet přihlášek není ve třetím kole omezený, systém priorit se v něm nepoužívá.

V prvním kole si letos přihlášku na střední školu podalo asi 157.000 lidí, uspělo téměř 82 procent uchazečů, školy nepřijaly asi 29.000 žáků. Z devátých tříd se na střední školu dostalo 94 procent zájemců, nejmenší podíl přijatých uchazečů byl v Praze. Tři čtvrtiny přijatých deváťáků se dostaly na školu, kam chtěli nejvíce.

Přečtěte si také

Kandidátem vlády na příštího eurokomisaře je ministr průmyslu Síkela
Kandidátem vlády na příštího eurokomisaře je ministr průmyslu Síkela

Síkela podle Fialy dlouhodobě prokazuje své kompetence a při českém předsednictví ukázal, že dokáže řešit problémy na evropské úrovni.

Situace na trhu ojetin: Nejvíce táhnou škodovky, klesá průměrná cena. Jaká barva frčí?
Situace na trhu ojetin: Nejvíce táhnou škodovky, klesá průměrná cena. Jaká barva frčí?

Průměrná cena ojetých osobních aut v 1. pololetí meziročně klesla z 296 000 Kč na 287 000 Kč. Zároveň však narostlo průměrné stáří prodávaných vozů.

Jak Matěj Gregor plánuje vést Generaci MOTOR a proč odešel od Svobodných?
Jak Matěj Gregor plánuje vést Generaci MOTOR a proč odešel od Svobodných?

Jedním z hlavních důvodů, proč Gregor odešel od Svobodných, se točí kolem osoby Filipa Turka. Nyní, když přestoupil k Motoristům sobě, povede jejich mládežnickou organizaci. Co plánuje?

Vidlákova cesta do Washingtonu
Vidlákova cesta do Washingtonu

Svět apalačských „vidláků“ nyní navštívíme proto, protože odsud pochází J. D. Vance, současný republikánský kandidát na viceprezidenta.

Film „Dívka a moře“: 16letá Jessica Watsonová se plaví sama po světě
Film „Dívka a moře“: 16letá Jessica Watsonová se plaví sama po světě

Nenechte si ujít skvělý životopisný film „Dívka a moře“ inspirovaný neuvěřitelným příběhem mladé námořnice Jessicy Watsonové a jejím triumfem při plavbě kolem světa při samostatné plavbě na malé plachetnici.