ČTK

23. 6. 2024

K sobotním komunálním volbám, které se uskutečnily v osmi obcích v Čechách a na Moravě, přišlo v průměru 73 procent voličů. Nejvyšší zájem o volby byl v Plchově na Kladensku, kde účast dosáhla 86,63 procenta oprávněných voličů. Naopak nejnižší zájem byl v Kovčíně na Klatovsku, kde do volebních místností dorazilo 47,69 procenta voličů. Oznámil to dnes mluvčí Českého statistického úřadu Jan Cieslar. Předloni v září v celorepublikových obecních volbách dosáhla průměrná účast 46 procent.

Voliči v sobotu rozhodovali o novém složení obecních zastupitelstev v osmi obcích ve čtyřech krajích. Šlo o obce Buková na Plzeňsku, Dlouhý Újezd na Tachovsku, Charvatce na Mladoboleslavsku, Kovčín na Klatovsku, Plchov na Kladensku, Pochvalov na Rakovnicku, Stožec na Prachaticku a Vyšehoří na Šumpersku. Počet zastupitelů tam klesl pod zákonem stanovený počet nebo se zvolená zastupitelstva rozpadla.

O 54 mandátů se ucházelo 117 kandidátů, z nichž bylo 50 žen. Nejvíce kandidátů se o zvolení ucházelo ve Stožci, kde o sedm mandátů usilovalo 25 lidí. Opačně tomu bylo v Pochvalově, kde do pětičlenného zastupitelstva kandidovalo šest lidí. Mandát nakonec získalo 22 žen a 32 mužů. Průměrný věk zvolených zastupitelů je 47,8 roku. Nejstaršímu zvolenému je 78 let, nejmladšímu 26 let.

Nejjednodušší volbu měli lidé v Kovčíně, kde žije 90 obyvatel, kandidátku tam sestavilo jediné osmičlenné uskupení. V Dlouhém Újezdu s 355 obyvateli vyhrálo uskupení Jednotný Újezd, voliči zvolili čtyři z devíti jeho kandidátů. Druhé uskupení Pro obec získalo tři mandáty. V Plzeňském kraji je rekordmanem v počtu voleb Buková. V obci s asi 240 obyvateli se řádné komunální volby v roce 2022 nekonaly, protože nikdo nepodal kandidátku. K volbám pak šli voliči loni v lednu, sedmičlenné zastupitelstvo se ale rozpadlo. Další volby se konaly v prosinci. Počet zastupitelů však loni v létě opět po rezignaci členů klesl pod nejnižší zákonem danou úroveň. Obec rozdělují mimo jiné názory na čistírnu odpadních vod. V sobotu lidé vybírali ze dvou kandidátek, uskupení Pro Bukovou získalo čtyři mandáty a z kandidátů Za naši obec Bukovou uspěli tři.

V Plchově se zhruba 200 obyvateli zvítězilo sdružení Plchov – srdcem a rozumem dosavadní starostky Pavlíny Pacholíkové, bude mít čtyři mandáty. Druhému kandidujícímu sdružení Plchov opět sjednotíme náleží zbylá tři křesla. V Charvatcích, kde žije 350 lidí, získalo SNK Pro Charvatce pět křesel a Jednotné Charvatce dvě. V Pochvalově s 250 obyvateli kandidovalo do pětičlenného zastupitelstva šest lidí. Nejvíc hlasů, 21,14 procenta, získala místostarostka Miroslava Vimrová. V zastupitelstvu usedne i dosavadní starostka Ivana Rusová.

Ve Stožci bude mít po sobotních volbách tři zastupitele Stožecko – náš domov a dvě uskupení – Sousedé a Život na vsi po dvou zástupcích. Ve Vyšehoří usilovalo o hlasy voličů devět nezávislých kandidátů, do sedmičlenného zastupitelstva se tedy nedostali dva z nich.

„Původně se volby měly uskutečnit nikoliv v osmi, ale v devíti obcích. V obci Brodec na Lounsku se ale již popáté v řadě nepodařilo sestavit ani jednu kandidátku a volby se zde tak opět nemohly konat. Český statistický úřad se na ně přitom musel již popáté s předstihem připravovat jak personálně, tak technicky,“ uvedla místopředsedkyně statistického úřadu Eva Krumpová.

Další termín nových voleb do obecních zastupitelstev ministerstvo vnitra vyhlásilo na 5. října, konat se budou v deseti obcích, nicméně Brodec mezi nimi zatím nefiguruje. Obec nyní zůstává bez vlastního vedení, vede ji ministerský úředník a část agendy pro ni zajišťuje Městský úřad v Lounech. V Brodci se kvůli nezájmu o kandidaturu nekonaly už řádné volby v září 2022, od té doby se je nepodařilo uskutečnit ani v dalších termínech.

Výsledky sobotního hlasování projedná Státní volební komise v pondělí, po schválení budou uveřejněny ve Sbírce zákonů.

Přečtěte si také

Kandidátem vlády na příštího eurokomisaře je ministr průmyslu Síkela
Kandidátem vlády na příštího eurokomisaře je ministr průmyslu Síkela

Síkela podle Fialy dlouhodobě prokazuje své kompetence a při českém předsednictví ukázal, že dokáže řešit problémy na evropské úrovni.

Situace na trhu ojetin: Nejvíce táhnou škodovky, klesá průměrná cena. Jaká barva frčí?
Situace na trhu ojetin: Nejvíce táhnou škodovky, klesá průměrná cena. Jaká barva frčí?

Průměrná cena ojetých osobních aut v 1. pololetí meziročně klesla z 296 000 Kč na 287 000 Kč. Zároveň však narostlo průměrné stáří prodávaných vozů.

Jak Matěj Gregor plánuje vést Generaci MOTOR a proč odešel od Svobodných?
Jak Matěj Gregor plánuje vést Generaci MOTOR a proč odešel od Svobodných?

Jedním z hlavních důvodů, proč Gregor odešel od Svobodných, se točí kolem osoby Filipa Turka. Nyní, když přestoupil k Motoristům sobě, povede jejich mládežnickou organizaci. Co plánuje?

Vidlákova cesta do Washingtonu
Vidlákova cesta do Washingtonu

Svět apalačských „vidláků“ nyní navštívíme proto, protože odsud pochází J. D. Vance, současný republikánský kandidát na viceprezidenta.

Film „Dívka a moře“: 16letá Jessica Watsonová se plaví sama po světě
Film „Dívka a moře“: 16letá Jessica Watsonová se plaví sama po světě

Nenechte si ujít skvělý životopisný film „Dívka a moře“ inspirovaný neuvěřitelným příběhem mladé námořnice Jessicy Watsonové a jejím triumfem při plavbě kolem světa při samostatné plavbě na malé plachetnici.