Milan Kajínek

24. 6. 2024

Na odborné konferenci nazvané Je čas začít spolupracovat, která měla na půdě poslanecké sněmovny otevřít problematiku potřeby „nastolit spolupráci mezi lékařskou veřejností a praktikujícími jiných oborů“, byly mimo jiné představeny výsledky využití akupunktury a elektroakupunktury při léčbě pacientů.

„Strategický rámec Zdraví 2030 poukazuje na velmi nízkou zdravotní gramotnost a vysokou chronickou nemocnost české populace. Oba faktory přispívají významnou měrou k obrovské nákladovosti našeho systému zdravotnictví,“ uvádějí pořadatelé akce. „Cílem konference je nastolit spolupráci mezi lékařskou veřejností a praktikujícími jiných oborů.“

Akci uspořádali poslankyně Margita Balaštíková a senátor Herbert Pavera ve spolupráci s Institutem pro TCIM/CAM, z. ú. a pracovní skupinou pro alternativní a komplementární medicínu.

Podle organizátorů akce by měly být akupunktura a elektroakupunktura začleněny ve prospěch pacientů a obecně všech obyvatel České republiky do standardních medicínských postupů, ať už jako preventivní, podpůrné metody pro rychlejší zotavení po invazivní léčbě, či jako regulérní hlavní léčebné postupy.

Jako první z pozvaných hostů k oblasti akupunktury promluvil prof. MUDr. Ing. Petr Fiala Ph.D., který v současné době zastává post vedoucího katedry akupunktury na Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví (IPVZ).

Výsledky léčení prostřednictvím elektroakupunktury potom prezentoval prim. MUDr. Peter Olšák, který působí ve Státních léčebných lázních Janské Lázně v dětské léčebně Vesna jako rehabilitační lékař a již přes rok v krkonošském zařízení aplikuje léčbu na nervová ochrnutí pomocí kombinace akupunktury a elektroléčby.

Akupunktura často čelí skepsi ze strany praktiků takzvané západní medicíny, proto se její praktici stále více snaží popsat účinky akupunktury nástroji západní medicíny. V několika zemích Evropy je jako atestační obor a uznává ji i Světová zdravotnická organizace (WHO).

Podle Petra Fialy je aplikace akupunktury „bezpečná, neuškodí, má efekt“ a při léčbě je „efektivní“.

Výsledky její aplikace jsou podle Fialy zapisovány do renomovaných vědeckých databází. Metoda je uznána jako lékařský obor. V některých zemích, například v USA, prováděli testování konkrétních akupunkturních bodů. Například stimulování určitého bodu na zápěstí funguje jako efektivní prevence proti zvracení.

K jejímu testování byly podle Fialy použity „nezpochybnitelné klinické metody“. V sousedním Německu je akupunktura zanesena do oficiálních směrnic k léčení a v několika případech je hrazena ze zdravotního pojištění.

Podle Fialy probíhá výuka tohoto oboru na několika fakultách v Německu, v České republice pouze na jedné.

Doktor Olšák sdělil, že provádí „měření pacientů v laboratoři“ a elektroakupunkturou léčí například ochrnutí. Pacienti dle něj vykazují zlepšení pohyblivosti již po 20 minutách aplikování akupunktury.

Pohyblivost pacientů monitorují pomocí elektronických čidel a kamerových záznamů.

Během konference prezentoval vývoj léčby na případech několika pacientů z různých věkových skupin. Jako první uvedl případ ženy v produktivním věku, která díky akupunktuře rozpohybovala paralyzovanou končetinu a „po roce je svalový tonus končetiny již stejný jako u zdravé ruky“. Pacientka dosáhla „plné zotavení, plnou regeneraci“.

Další pacientka, ve věku 79 let, měla zaznamenat „pozitivní změny“ na nepohyblivé noze. Elektroakupunktura měla „obrovský a velmi rychlý efekt“. „Po roce léčby je schopna samostatně chodit,“ komentoval její případ Olšák.

Elektroakupunkturu je podle Olšáka možné aplikovat i při léčbě kojenců. Sdělil, že při léčbě jednoroční holčičky se ji podařilo rozpohybovat, stejně jako u malého chlapce, který nebyl schopen chodit: „Pomocí elektroakupunktury se dokázal začít pohybovat s velkou oporou pomocí chodítka, později s pomocí berliček, a sám s přichytáváním za okolní nábytek. Z nulového pohybu je nakonec schopen chodit sám bez opory a na kameru lékařům ukázal, že dokáže skákat.“

Záznam z konference:

Petr Fiala hovoří v čase 10:20 – 10:36. Peter Olšák hovoří v čase 10:36 – 10:52.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Senátní komise podpořila korespondenční volbu. Canov poukázal na možnost voliče „rozmyslet se“
Senátní komise podpořila korespondenční volbu. Canov poukázal na možnost voliče „rozmyslet se“

Na půdě Senátu se dnes projednával návrh zákona upravující korespondenční volbu v zahraničí. Byť senátoři možnost podporují, poukázali na možnost „rozmyslet si“ volbu a další nedostatky.

Evropská komise z obav před oteplováním plánuje monitorovat saze a další zplodiny z letadel
Evropská komise z obav před oteplováním plánuje monitorovat saze a další zplodiny z letadel

Evropská komise hodlá rozšířit sledování emisí z letecké dopravy o zplodiny jako saze, oxidy síry či dusíku. Mezinárodní asociace leteckých dopravců lobbuje za výjimku u dlouhých letů. Nízkonákladovky proti tomu protestují.

Harrisová souboj s Trumpem označila za volbu mezi chaosem a svobodou
Harrisová souboj s Trumpem označila za volbu mezi chaosem a svobodou

Za volbu mezi chaosem a svobodou označila americká viceprezidentka Kamala Harrisová souboj o Bílý dům mezi ní a kandidátem republikánů Donaldem Trumpem.

Německá vláda zakázala Islámské centrum v Hamburku
Německá vláda zakázala Islámské centrum v Hamburku

Německé ministerstvo vnitra zakázalo Islámské centrum v Hamburku (IZH) a organizace, které pod něj spadají.

Šéfka Tajné služby USA po atentátu na Trumpa rezignovala
Šéfka Tajné služby USA po atentátu na Trumpa rezignovala

Šéfka Tajné služby Spojených států Kimberly Cheatleová rezignovala kvůli atentátu na bývalého prezidenta Donalda Trumpa, uvedla agentura AP s odkazem na e-mail, který Cheatleová zaslala svým podřízeným.