Zdenka Danková

30. 6. 2024

„Slet je odjakživa výkladní skříní sokolského hnutí a Sokol by bez sletu nikdy nebyl organizací, jakou byl, je a bude i po mnoho dalších staletí,“ uvádí letošní slet Sokolů Michal Burian, člen sletového týmu a Vzdělavatel České obce sokolské (ČOS) na sletových stránkách a dodává:

„Jsme silná a moderní organizace stojící pevně na historických základech, které položili naši předkové. Sokolové vždy udávali trendy a byli nositeli nejnovějších myšlenek.“

Sokolské sletiště je připraveno na Velkém strahovském stadionu od neděle 30. 6. do pátku 5. 7. 2024.

Série prohlídek

Open House Praha, nezisková organizace, u příležitosti XVII. všesokolského sletu letos připravila sérii komentovaných prohlídek Velkého strahovského stadionu. Komentované prohlídky se uskuteční v termínu od neděle 30. června do pátku 5. července 2024.

Velký strahovský stadion. (H. Krejbichová)

Během prohlídek stadionu průvodci vyloží historii Sokola a jeho roli pro československý stát, připomenou slety, které se zde v minulosti uskutečnily, a zavedou návštěvníky na některá nová místa – přibližuje lektor a tvůrce prohlídky Michal Šedivý.

Prohlídky budou věnované nejen historii a architektuře jednoho z největších stadionů světa, ale také připomínce významu místa pro konání sokolských sletů.

Velký strahovský stadion

Velký strahovský stadion či Stadion Strahov, Stadion Masarykův nebo také Strahovský stadion je dle Wikipedie stadion s největší rozlohou na světě. Jeho kapacita činí 250 000 míst, z toho 56 000 k sezení. Od 6. 3. 2003 jsou betonové tribuny zapsány na seznamu kulturních památek České republiky

Příběh stadionu se začal psát v roce 1926, kdy se na Strahově konal VIII. všesokolský slet. Tehdy se ještě jednalo o stavbu s provizorními dřevěnými tribunami. Jeho nový koncept založil stavební inženýr a člen Sokola Ludvík Čížek, stadion vznikl díky iniciativě České obce sokolské.

IX. Všesokolský slet v roce 1932. (Bundesarchiv, Bild 102-13621 / CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 de)

„Komentované prohlídky výjimečně zavedou návštěvníky také do prezidentského salonku a na tribuny, lidé také vystoupají i do míst, kde kdysi stávala Brána borců a později odtud z návštěvnického centra, tzv. skleníku, komentovali novináři program na cvičišti. Na vrcholcích tribun se lidé mohou pokochat pohledem na pražské panorama. Průvodci prozradí mnoho zajímavostí o tomto kolosu, který hostil nejen všesokolské slety a spartakiády, ale také vojenské přehlídky, mši papeže Jana Pavla II. či koncerty různých skupin, mimo jiné např. rockovou skupinu Rolling Stones,“ zve zájemce Michaela Pánková, manažerka Open House Praha, z. ú.

Dětská prohlídka stadionu. (Tomáš Princ)

Program nabízí i bezbariérové prohlídky nebo výhled na Bránu borců

„V programu nabízíme také bezbariérové prohlídky pro osoby s omezenou pohyblivostí, jako jsou senioři, návštěvníci o berlích, s chodítkem či na vozítku a jejich doprovod. Představíme účastníkům stadion z horní části západní tribuny, kam mohla kdysi vstoupit pouze honorace,“ přibližuje manažerka programu Martina Dvořáková.

„Funkcionalistickou západní tribunu stihl ještě těsně před svou smrtí v roce 1932 dokončit architekt Alois Dryák. I když její dnešní podoba neodpovídá zcela původnímu návrhu, poskytuje jeden z nejkrásnějších pohledů na stadion, i do míst, kde kdysi stávala vstupní Brána borců. Právě tudy kdysi na stadion mířilo tisíce cvičenců,“ doplňuje M. Pánková.

Velký strahovský stadion. (Radomír Kočí)

„Příběh Velkého strahovského stadionu zrcadlí dějiny 20. století a vzpomínky na tento zčásti chátrající kolos zůstávají v mnohých lidech dodnes velmi živé. Pamětníci tak mají jedinečnou příležitosti vrátit se v čase do míst, kde se psala sokolská historie,“ dodává manažerka a průvodkyně Martina Dvořáková.

Historie Sokola sahá do 19. století, kdy se například 18. června 1882 konala na Střeleckém ostrově „Jubilejní slavnost Sokola Pražského“, jejíž součástí byl i průvod Prahou. Slavnost se stala pro sokolské hnutí povzbuzením k další činnosti. Do začátku první světové války uspořádal Sokol šest sletů.

„V zdravém těle zdravý duch! Tužme se! Paže tuž, vlasti služ! V mysli vlast, v paži sílu!“ – sokolské motto

Prohlídky si mohou vychutnat všichni lidé, které zajímá osud betonového monumentu, na jehož návrhu a stavbě se podílela celá řada českých architektů.

Délky prohlídek se pohybují od 60 do 120 minut v závislosti na typu akce. Program nabízí nejen prohlídku zaměřenou na sokolskou historii, ale i standardní prohlídku z tribuny na tribunu, bezbariérovou prohlídku, interaktivní prohlídky pro děti či prohlídky v angličtině.

Místo srazu na komentované prohlídky je u vrátnice (ulice Zátopkova 2, Praha 6), kde se nachází spojovací most se sousedním stadionem Evžena Rošického.

Parkovat je možné zdarma u vrátnice. Vstupenky je nutno zakoupit předem, kapacita skupiny je omezená. V případě nedostatečné kapacity budou přidány další termíny.

Prodej vstupenek na portálu GoOut.net

Velký strahovský stadion. (H. Krejbichová)

Přečtěte si také

Kandidátem vlády na příštího eurokomisaře je ministr průmyslu Síkela
Kandidátem vlády na příštího eurokomisaře je ministr průmyslu Síkela

Síkela podle Fialy dlouhodobě prokazuje své kompetence a při českém předsednictví ukázal, že dokáže řešit problémy na evropské úrovni.

Situace na trhu ojetin: Nejvíce táhnou škodovky, klesá průměrná cena. Jaká barva frčí?
Situace na trhu ojetin: Nejvíce táhnou škodovky, klesá průměrná cena. Jaká barva frčí?

Průměrná cena ojetých osobních aut v 1. pololetí meziročně klesla z 296 000 Kč na 287 000 Kč. Zároveň však narostlo průměrné stáří prodávaných vozů.

Jak Matěj Gregor plánuje vést Generaci MOTOR a proč odešel od Svobodných?
Jak Matěj Gregor plánuje vést Generaci MOTOR a proč odešel od Svobodných?

Jedním z hlavních důvodů, proč Gregor odešel od Svobodných, se točí kolem osoby Filipa Turka. Nyní, když přestoupil k Motoristům sobě, povede jejich mládežnickou organizaci. Co plánuje?

Vidlákova cesta do Washingtonu
Vidlákova cesta do Washingtonu

Svět apalačských „vidláků“ nyní navštívíme proto, protože odsud pochází J. D. Vance, současný republikánský kandidát na viceprezidenta.

Film „Dívka a moře“: 16letá Jessica Watsonová se plaví sama po světě
Film „Dívka a moře“: 16letá Jessica Watsonová se plaví sama po světě

Nenechte si ujít skvělý životopisný film „Dívka a moře“ inspirovaný neuvěřitelným příběhem mladé námořnice Jessicy Watsonové a jejím triumfem při plavbě kolem světa při samostatné plavbě na malé plachetnici.