Od 1. července 2024 vešla v platnost nová směrnice Evropské unie o obalech. Ta stanoví výrobcům nápojů uvádět na trh jednorázové plastové obaly pouze s víčky „napevno“. Kovových uzávěrů nebo víček s plastovým těsněním se to netýká.
Unie schválila směrnici již v roce 2019 s cílem snížení plastového odpadu v přírodě a zvýšení recyklace všech plastových komponentů nápojových obalů.
„Nové typy neoddělitelných uzávěrů zavádíme postupně od letošního jara na vybraných produktech v Česku a na Slovensku. Snažili jsme se vybrat taková řešení, která co nejméně naruší spotřebitelský komfort, ale i výrobní proces ve všech našich výrobních závodech,“ vysvětluje na stránkách Kofola Markéta Ryšková, projektová manažerka Kofoly
Přinesou víčka „napevno“ opravdu snížení plastového odpadu?
Dle Asociace výrobců nealkoholických nápojů (AVNN) na Slovensku „víčka napevno“ se neukazují zrovna jako nejvhodnější řešení. „Ve skutečnosti budou mít pevně připojená víčka vedlejší environmentální a ekonomické následky,“ uvedla Lucia Morvai, výkonná ředitelka AVNN.
Dle studie Unesda vypracované společností PwC, by zavedení povinných uzávěrů na plastových nápojových lahvích (článek 6 směrnice o plastech na jedno použití) mohlo vytvořit o 50 000 až 200 000 tun plastů více. A tím i vytvořit dodatečný ekvivalent CO2 ve výši 58 až 381 milionů kg. Ekonomické náklady se výrobcům nápojů zvýší nejméně o 2,7 miliardy eur.
„Tato zpráva však posiluje naše obavy z návrhu Evropské komise týkajícího se článku 6. Vzhledem k tomu, že dříve nebylo provedeno žádné posouzení dopadů vázaných uzávěrů, zpráva společnosti PwC rovněž identifikovala nezamýšlené a významné environmentální a ekonomické náklady spojené se zvýšeným používáním plastů a emisemi. Hrozí, že toto opatření odvede pozornost od nejnaléhavějšího problému – zlepšení systémů sběru,“ uvádí studie.
Zákazníci si zvykají
První reakce zákazníků byly spíše negativní. Podle Michala Dytterta, ředitela pro korporátní záležitosti a udržitelnost firmy Coca-Cola, si jejich zákazníci už na změnu ale zvykli.
„Po pár týdnech se to tak ustálilo a zvykli si, a teď už to považují za normální součást naší produkce,“ prohlásil ředitel na ČT24.
Jak bude fungovat recyklace
Dle experta by společná recyklace víček vyrobených většinou z polypropylenového materiálu (PP) a lahve z polyethylentereftalátu (PET) neměl být problém.
„Výrobce, který to zpracovává, PET lahev i s víčkem rozemele na drobné kousky, a protože každý má jinou měrnou hmotnost, jinou váhu, tak to lze velice dobře od sebe oddělit,“ přiblížil odpadový expert firmy Arnika Milan Havel.
Nápoje s klasickými víčky se mohou v obchodech objevovat ještě v následujících měsících, než se vyprodají dříve vyrobené zásoby.