Emel Akan

8. 7. 2024

Prezident Joe Biden v pátek prohlásil, že je v dobré kondici, aby se mohl ucházet o znovuzvolení, a věří, že je nejkvalifikovanějším demokratickým kandidátem, který může porazit svého soupeře, bývalého prezidenta Donalda Trumpa. Prezident se tak vyjádřil ve svém prvním televizním rozhovoru po prezidentské debatě z minulého týdne.

„Dokážu uběhnout stovku za deset vteřin? Ne, ale pořád jsem v dobré kondici,“ řekl prezident Biden během rozhovoru s Georgem Stephanopoulosem z ABC News ve Wisconsinu.

„Nemyslím si, že je někdo kvalifikovanější pro funkci prezidenta nebo pro vítězství v těchto volbách než já,“ dodal.

Na otázku, zda je psychicky a fyzicky schopen zvládnout další čtyři roky v úřadu, odpověděl: „Nekandidoval bych, kdybych si nemyslel, že ano.“

Dne 27. června se prezident Biden a jeho republikánský soupeř utkali na 90 minut v první prezidentské debatě v roce 2024 ve studiu CNN v Atlantě.

Po této debatě někteří demokratičtí zákonodárci, média a odborníci vyzývali prezidenta Bidena, aby z voleb odstoupil.

Stávající prezident reagoval na kritiku svého vystoupení v debatě v rozhovoru pro ABC a označil ho za „špatnou epizodu“, nikoli za známku vážného stavu.

Prezident Biden uvedl, že „byl opravdu hodně nachlazený“.

„Byl jsem vyčerpaný. Neposlouchal jsem své instinkty,“ řekl a dodal: „Byla to špatná noc.“ 

Když byl během rozhovoru dotázán na údajné snahy senátora Marka Warnera shromáždit skupinu senátorů, kteří by se ho pokusili přesvědčit, aby se vzdal kandidatury, prezident prohlásil, že má jiné názory, ale že se opozice neobává.

„Mark a já máme odlišný pohled na věc. Respektuji ho,“ řekl.

ABC uvedla, že 22minutový rozhovor natočila bez jakýchkoli střihů či úprav.

Do parlamentních voleb zbývají pouhé čtyři měsíce, a tak prezident Biden navštívil klíčový stát Wisconsin. Během předvolebního shromáždění v Madisonu se 81letý Biden vyjádřil v podobném duchu a ujistil své příznivce, že z pozice kandidáta demokratů neodstupuje.

„Jsem kandidátem Demokratické strany. Jsem kandidátem této strany, protože miliony demokratů jako vy pro mě právě hlasovaly v primárkách po celé Americe,“ řekl.

„Přesto se zdá, že některým lidem je jedno, koho jste volili. Snaží se mě vytlačit z volebního klání. No, dovolte mi, abych to řekl co nejjasněji; zůstávám.“

Během svého předvolebního shromáždění ve Wisconsinu prezident připustil spekulace, které se objevily po debatě, a vyjádřil nesouhlas s těmi, kteří naznačují, že by měl z kandidatury odstoupit.

„Nedovolím, aby jedna devadesátiminutová debata zničila tři a půl roku práce,“ řekl prezident.

Prezident Joe Biden hovoří ke svým příznivcům během předvolebního shromáždění na Shermanově střední škole v Madisonu ve státě Wisconsin 5. července 2024. (Scott Olson / Getty Images)

Biden shromažďuje podporu

Během středečního večera se prezident Biden obrátil na 24 demokratických guvernérů a ujistil je o svém odhodlání zůstat ve volbách. Ještě předtím podle Bílého domu hovořil také s vedoucími představiteli Kongresu, včetně vůdce senátní většiny Chucka Schumera a vůdce menšiny ve Sněmovně reprezentantů Hakeema Jeffriese.

Po setkání v Bílém domě, kterého se někteří zúčastnili osobně a jiní online, se několik guvernérů vyslovilo na podporu prezidenta.

„Guvernéři mu kryjí záda,“ řekl novinářům v Bílém domě guvernér Minnesoty Tim Walz, který předsedá Asociaci demokratických guvernérů. Svou podporu prezidentovi vyjádřili v příspěvcích na X také guvernéři Gavin Newsom z Kalifornie a Gretchen Whitmerová z Michiganu, kteří jsou v médiích často zmiňováni jako potenciální nástupci prezidenta Bidena.

Tisková mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierreová 5. července na dotaz ohledně setkání uvedla: „Myslím, že je důležité, že se ukázali.“

Guvernéři vedli upřímný rozhovor a projevili plnou podporu, řekla Jean-Pierreová novinářům na palubě Air Force One cestou do Wisconsinu.

„Prezident se na tento rozhovor připravuje jako na každý jiný rozhovor,“ řekla novinářům ohledně rozhovoru pro ABC. „Letos už poskytl více než 40 rozhovorů. Včera poskytl dva rozhlasové rozhovory.“

ete

Související témata

Přečtěte si také

Trump přežil pokus o atentát. Shrnutí událostí
Trump přežil pokus o atentát. Shrnutí událostí

Trump byl lehce postřelen do ucha při pokusu o atentát na předvolebním mítinku. Zemřel návštěvník a střelec byl zlikvidován.

4 stoické principy, jak obstát ve světě
4 stoické principy, jak obstát ve světě

Senecovy dopisy inspirovaly miliony lidí, aby si vypěstovali vyrovnanost a žili skvělý život uprostřed trápení a nejistot.

Shromáždění ve Washingtonu vyzývá k ukončení 25 let trvajícího pronásledování Falun Gongu ze strany Komunistické strany Číny
Shromáždění ve Washingtonu vyzývá k ukončení 25 let trvajícího pronásledování Falun Gongu ze strany Komunistické strany Číny

Američtí politici a vedoucí lidskoprávní osobnosti odsoudili zvěrstva komunistického režimu v oblasti lidských práv, včetně násilného odebírání orgánů.

Vliv počasí na obnovitelné zdroje aneb co je to Dunkelflaute
Vliv počasí na obnovitelné zdroje aneb co je to Dunkelflaute

Obnovitelné zdroje energie jsou závislé na počasí. Mraky nebo bezvětří způsobí, že větrná a solární zařízení produkují málo energie nebo vůbec žádnou. Tento problém se popisuje německým termínem „dunkelflaute“. Jak nahradit výpadek?

Ani válka nezastíní návrat k tradiční kráse a ženskosti. Tatiana z Ukrajiny inspiruje výrobou kabelek k naději
Ani válka nezastíní návrat k tradiční kráse a ženskosti. Tatiana z Ukrajiny inspiruje výrobou kabelek k naději

Ve společnosti se často diskutuje o roli mužů a žen, přičemž tradiční vnímání mužské a ženské identity prochází výraznými změnami, které ovlivňují i vztahy.