Milan Kajínek

8. 7. 2024

V dnešní době, kdy se jen obtížně vyhneme digitálním technologiím, jsou děti výpočetní technikou vtahované do virtuálního světa. Jejich úspěchy se v tomto ohledu často omezují na úspěchy virtuální. Pokud jim chcete vytvářet příležitosti, aby dokázaly své myšlenky a nápady převádět do fyzického světa, právě čtete ten správný článek.

Při výchově dětí si rodiče snadno všimnou toho, že děti se vždy snaží napodobovat to, co se jim líbí. Tedy vytvářet věci podobné hrám, které je baví, předmětům, které přitahují jejich zájem, nebo příběhům, které zasáhly jejich srdce. Vyrobit ptačí budku, luk jako Robin Hood nebo samostříl jako Vilém Tell, pušku jako Old Shatterhand atd.

Inspiraci, kterou získávají, můžeme jako rodiče snadno nasměrovat. „Chtěl by sis to nakreslit? Co kdybychom něco takového vyrobili?“ Díky tomu se mohou řadu věcí naučit dělat v reálném světě.

Můj nejstarší syn (12 let) se dal už před lety do výroby deskových her, protože společně hrajeme deskové hry. Ale jeho největší zálibou je historie. Nejdříve to byly hrady a historický šerm a potom období napoleonských válek a Velké války a s tím spojené uniformy a zbraně.

Jedna z prvních věcí, kterou jsme vyrobili, byla puška z násady na sekyru, trubky a petlice. (Milan Kajínek / Epoch Times)

I když nejsem fanouškem válek, zbraní a utrpení, které války přinášejí, nasměrovali jsme synovu zálibu do tvůrčí činnosti, díky níž získává základní dovednosti při používání nářadí, jako je pilník, pila, vrtačka, rašple nebo bruska. Dostali jsme se také k vymýšlení a konstruování jednoduchých mechanismů.

Jedna z prvních věcí, kterou jsme vyrobili, byla zezadu nabíjená puška z násady na sekyru, trubky a petlice.

Potom synovu pozornost zaujal bajonet (bodák), který se nasazuje na hlaveň pušky. Konkrétně takzvaný tulejový bajonet opatřený objímkou s výřezem tvaru „L“, do něhož zapadl kolíček na hlavni muškety a bajonet byl po nasazení na ni zajištěn pootočením.

Dočetli jsme se, že některé jednotky francouzské armády takové bajonety obdržely podle historiků pravděpodobně již roku 1689.

Je to hrozivá bodná zbraň a v rámci výchovy jsme si povídali o utrpení, které války přinášejí, ale také o disciplíně, vytrvalosti a síle, kterou může vojenský výcvik v člověku vyvinout. Bavíme se o armádě jako o síle, která má zabezpečovat mír, rozvíjet dovednosti vojáků a pomáhat civilnímu obyvatelstvu.

Výroba bajonetu

Hlavně jsme ale řešili technické otázky, jak bajonet vyrobit, a jak to funguje, že z pušky nespadne. Jak to udělat, aby se dal nasadit a zase sundat.

Nejdříve jsme prostudovali fotografie bajonetu ze všech stran a pokoušeli se přijít na to, jako jeho tvar a jednotlivé části umožňují nasazení a fixaci.

Potom syn dostal za úkol vyrobit prototyp z papírové trubičky (viz foto). Zjistili jsme také, že musíme na hlaveň pušky namontovat pevnou mušku, která je součástí upevnění bajonetu. Použili jsme k tomu vrtačku a vhodný šroubek s matkou.

Potom přišla řada na výrobu kovové trubičky, která se bude nasazovat na hlaveň a do níž bude upevněn dřevěný bajonet. Zajeli jsme na místní sběrný dvůr (šroťák) a vytáhli několik odhozených hliníkových trubek, které měly vyhovující průměr, aby se daly nasadit na hlaveň.

A pak už přišlo řezání pilou, vrtání, ohýbání a šroubování. Výsledkem byl obstojně fungující tulejový bajonet a co je nejlepší, většinu práce a vymýšlení si dělal sám syn. Strávil v dílně několik hodin a tak se do toho zabral, že nepřestal s výrobou, dokud to neměl hotové.

Výroba děla

Nakonec se také rozhodl k úpravě děla, které si vyrobil už dříve. Poslední úpravy měli zajistit, aby se dala hlaveň nastavit a upevnit ve třech různých polohách.

Samozřejmě, my můžeme poděkovat hlavně dědovi, který má doma plně vybavenou dílnu, ale menší pracovní stůl se svěrákem a základním nářadím jsme si vytvořili už v našem mini-bytě v Praze, když byl syn menší, a také jsme tam vyrobili ledacos.

Když se do toho dáte a s dětmi sázíte, vaříte a vyrábíte, uvidíte, že je to možná chytne více než hraní na telefonu. Na začátku jim budete muset věnovat více času, ale postupně se naučí věci dělat samy a uvidíte, že se do vyrábění zaberou a dá jim to do života řadu skvělých praktických zkušeností.

Související články

Přečtěte si také

Útok ISIS v New Orleans ukazuje, že vliv jeho propagandy trvá dál, říkají analytici

To, zda ISIS fyzicky existuje nebo ne, je pro islámské extremisty „irelevantní“, říká odbornice na boj proti terorismu. Proč je jeho ideologie stále atraktivní?

Sněmovna schválila růst platů vrcholných politiků pro letošek téměř o sedm procent

Do budoucna se mají podle přijatého pozměňovacího návrhu meziročně zvyšovat nejvýše o pět procent.

norsko krajina domy
Jak se miliardáři v Norsku stali ohroženým druhem

Kritici varovali, že norská daň z bohatství „vyvolá odliv kapitálu a ohrozí tvorbu pracovních míst“, a přesně to se také stalo. Norský novinář Rupert Neate poznamenal, že v roce 2022 opustilo Norsko více „superbohatých lidí“ než „během předchozích 13 let“.

Po rozhodnutí Nejvyššího soudu má čínská sociální síť TikTok v neděli v USA ukončit činnost

U amerických uživatelů populární služba by podle zákona měla v neděli ukončit činnost, pokud by ji čínská mateřská firma ByteDance do té doby neprodala.

Kyle Bass, zakladatel a investiční ředitel společnosti Hayman Capital Management a zakládající člen Výboru pro současné nebezpečí: Čína, ve Washingtonu, 26. září 2019. (Samira Bouaou / The Epoch Times)
Čínský trh s dluhopisy je známkou kolabující ekonomiky, říká Kyle Bass

Podle manažera hedgeového fondu se čínská ekonomika potýká také s problémy v bankovnictví a realitách.

Esenciální oleje pro zahřátí, lepší spánek a usnadnění trávení v zimě

Esenciální oleje jako zimní spojenci se snadno používají a nabízejí řadu výhod pro tělo i mysl. V zimě se lidé často cítí depresivně, když se dny zkracují a teplota klesá. Tehdy mohou esenciální oleje dělat zázraky. Wej Čchen-i, koordinátorka zdraví certifikované společností TÜV Rheinland, doporučuje esenciální oleje, které podporují spánek a teplo a zklidňují trávicí trakt. Tyto oleje pomáhají uvolnit […]

Česko vypustilo do vesmíru svou největší družici, sloužit bude obraně

Česko v úterý vypustilo do vesmíru zatím svou největší družici SATurnin-1. Sloužit má k obraně a bezpečnosti. Na rozdíl od jiných družic není závislá na zahraničních technologiích.

„Tohle je pro mě silný příběh,“ říká režisér Dan Svátek o osudech čínského obhájce Kao Č‘-šenga

V Senátu zazněl silný příběh renomovaného čínského právníka Kao Č‘-šenga, jenž upadl v nemilost komunistického režimu. Jak jej vnímají režisér Dan Svátek a senátorky Jitka Seitlová a Jaromíra Vítková?

National Geographic Society: Jak a kde vznikla tato nejvlivnější geografická společnost na světě?

Vznik National Geographic Society v roce 1888 spojil objevitele a vědce s cílem šířit geografické poznání a podporovat vědecké expedice.