Milan Kajínek

8. 7. 2024

Maďarský předseda vlády Viktor Orbán nedávno uvedl ke konfliktu na Ukrajině, že „nemůžeme sedět a čekat, až válka zázračně skončí“ a dodal, že je třeba podniknout „první kroky na cestě k míru“.

Orbánův postoj ke konfliktu komentoval na platformě X také Donald Trump ml.: „Premiér Orbán, stejně jako můj otec, chce, aby se do světa vrátil mír. Dost bylo neustálých válek a nekonečných peněz na jejich financování… Konečným cílem musí být mír. Blahoslavení budiž tvůrci míru.“

V tomto duchu se Orbán vyjádřil v sérii nových příspěvků také ke své návštěvě Číny. Prohlásil svou návštěvu za „mírovou misi 3.0“ a tvrdí, že „Čína je klíčovou mocností při vytváření podmínek pro mír ve válce mezi Ruskem a Ukrajinou“.

„Proto jsem přijel na setkání s prezidentem Xi do Pekingu, jen dva měsíce po jeho oficiální návštěvě Budapešti,“ dodává Orbán.

„Prezident Xi mi dnes jasně řekl, že Čína bude pokračovat v úsilí o vytvoření podmínek pro mír. Nejsme sami! Mírová mise bude pokračovat,“ píše na svém profilu Orbán.

Orbán před Čínou navštívil ruského prezidenta Vladimíra Putina, aby s ním jednal o možnostech urovnání války na Ukrajině a o případných základech budoucí bezpečnostní architektury v Evropě. Od této návštěvy se distancovala řada evropských lídrů i českých politiků podporujících Ukrajinu.

O mírových snahách jednal ještě před návštěvou Ruska s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenskym.

Po návštěvě Ukrajiny, Ruska a Číny odcestuje Orbán k navštěvě USA, což označuje jako další zastávku při hledání mírového řešení války na Ukrajině

Čína, Rusko a Ukrajina

Ruský prezident Vladimir Putin a čínský prezident Si Ťin-pching si připíjejí během recepce po jednání v Kremlu v Moskvě 21. března 2023. (Foto: PAVEL BYRKIN / SPUTNIK / AFP Getty Images)

Peking nikdy vojenskou invazi Ruska na Ukrajinu neodsoudil, ani nepřestal nakupovat ruskou ropu a energie. Před invazí na Ukrajinu podepsala Čína a Rusko dohodu o „neomezené spolupráci“.

Podle odborníka na Čínu Philipa Cunninghama je Rusko vůči Číně v historicky slabé pozici, přičemž ruská vláda se chová jako vazalský stát. V článku v časopise China-U.S. Focus napsal, že prohlášení jsou „plná jazyka, kterým Rusko demonstruje svou věrnost nejen standardním zahraničněpolitickým postojům, například v otázce Taiwanu, ale i novým, inovativním a dosud nevyzkoušeným vizím, které (Čínský vůdce) Xi prosazuje“.

Z analytického hlediska je Čína ve vztahu k Rusku spíše tím, kdo jeho invazi na Ukrajinu dlouhodobě podporuje a umožňuje v ní pokračovat.

Ruský prezident Vladimir Putin nejdříve opakovaně potvrdil, že útok na Ukrajinu neplánuje, ale na zahájení zimních olympijských her v Pekingu na začátku února 2022 se setkal s nejvyšším čínským vůdcem Xi Jinpingem, kde mezi nimi došlo k podepsání zmiňované dohody o „neomezené spolupráci“. Asi o 20 dní později začala válka na Ukrajině.

Některé strategické analýzy ukazují, že taktika Komunistické strany Číny směřuje k podpoření rozpoutání hned několika vojenských konfliktů najednou v různých částech světa, které zaměstnají Spojené státy. Prvním z nich je podle analytiků Ukrajina, druhý je konflikt mezi Hamásem a Izraelem.

Další konflikty, včetně toho s Taiwanem, se rýsují zejména v Jihočínském moři. Zde se Komunistická strana Číny dlouhodobě snaží o rozšiřování vojenské přítomnosti v mořské oblasti, kterou procházejí klíčové mezinárodní obchodní a dopravní cesty. Konflikty v Ukrajině a v Izraeli a jinde by mohly navázat vojenskou (minimálně materiální) podporu USA a zemí EU, čímž omezí jejich schopnost případné intervence při pokusu čínského režimu o anexi Taiwanu nebo dalšího zabírání oblastí Jihočínského moře.

Související články

Přečtěte si také

Vláda chce získat pravomoc samostatného rozhodování o krátkodobém vysílání ozbrojených sil

Podle nového vládního návrhu by měla být změněna Ústava České republiky. Měla by do ní být zanesena nová pravomoc vlády samostatně rozhodovat o vysílání ozbrojených sil mimo území republiky a o pobytu ozbrojených sil jiných států na území republiky.

Energeticky náročné firmy dotují rozvoj přenosových sítí, vláda jim neulevuje jako jinde, stěžuje si šéf Svazu průmyslu

Velké průmyslové podniky přispívají na zelenou modernizaci elektrárenské sítě velkou měrou. Na rozdíl od sousedních zemí však česká vláda firmám s náklady pomáhá jen málo, myslí si prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jan Rafaj.

Do ústavy má být zapsáno „šetrné využívání vody“ a „ochrana životního prostředí“

Ministerstvo životního prostředí navrhlo změnit a rozšířit ústavu o závazek státu k šetrnému využívání vody a ochraně životního prostředí. Podle něj je současné znění „zastaralé“ a „nedostatečné“.

Klaus Schwab rezignoval z představenstva Světového ekonomického fóra

Zakladatel Světového ekonomického fóra Klaus Schwab odstoupil z představenstva této organizace. Byl její tváří více než 50 let.

Člen ochranky stojí na svém stanovišti během zahajovacího zasedání Všečínského shromáždění lidových zástupců ve Velkém sále lidu v Pekingu, 5. března 2024. (WANG ZHAO / AFP via Getty Images)
Čína uvalila odvetné sankce na členy amerického Kongresu kvůli Hongkongu

Čína uvalila sankce na několik členů amerického Kongresu, další vládní představitele a vedoucí nevládních organizací za to, co režim označil za „otřesné chování v otázkách týkajících se Hongkongu“.

Vědci našli dosud nejpřesvědčivější důkazy o možném životě na vzdálené planetě

Vědci objevili dva plyny, které na Zemi vznikají jen biologicky, v atmosféře planety K2-18b. Naznačuje to možnou přítomnost mikrobiálního života, i když důkaz to zatím není.

Německo: Každý třetí podnik plánuje v roce 2025 snižování počtu zaměstnanců

Více než tři z deseti německých podniků předpokládají, že letos budou muset snižovat počet pracovních míst...

Počet svateb v ČR byl loni podle předběžných dat ČSÚ druhý nejnižší od roku 1918, podíl rozvodů se snižuje

Loňský počet svateb v Česku byl po roce 2013 druhý nejnižší od vzniku Československa v roce 1918. Podle předběžných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) do manželství loni vstoupilo 44 486 párů, o necelých 1000 více než v roce 2013.

„Nádherné.“ Milovníci čínského umění tleskají Shen Yunu

Milovníci čínského umění ocenili představení Shen Yun v New Yorku jako fascinující ukázku tradiční kultury, tance a hudby. Zaujaly je barvy, příběhy i duchovní poslání souboru.

Mnohonásobný laureát a významný psychiatr Cyril Höschl zemřel ve věku 75 let

Ve věku 75 let dnes zemřel psychiatr Cyril Höschl. Byl zakladatelem a do roku 2021 ředitelem Národního ústavu duševního zdraví v Klecanech u Prahy, který vznikl transformací Psychiatrického centra Praha.