Milan Kajínek

8. 7. 2024

Maďarský předseda vlády Viktor Orbán nedávno uvedl ke konfliktu na Ukrajině, že „nemůžeme sedět a čekat, až válka zázračně skončí“ a dodal, že je třeba podniknout „první kroky na cestě k míru“.

Orbánův postoj ke konfliktu komentoval na platformě X také Donald Trump ml.: „Premiér Orbán, stejně jako můj otec, chce, aby se do světa vrátil mír. Dost bylo neustálých válek a nekonečných peněz na jejich financování… Konečným cílem musí být mír. Blahoslavení budiž tvůrci míru.“

V tomto duchu se Orbán vyjádřil v sérii nových příspěvků také ke své návštěvě Číny. Prohlásil svou návštěvu za „mírovou misi 3.0“ a tvrdí, že „Čína je klíčovou mocností při vytváření podmínek pro mír ve válce mezi Ruskem a Ukrajinou“.

„Proto jsem přijel na setkání s prezidentem Xi do Pekingu, jen dva měsíce po jeho oficiální návštěvě Budapešti,“ dodává Orbán.

„Prezident Xi mi dnes jasně řekl, že Čína bude pokračovat v úsilí o vytvoření podmínek pro mír. Nejsme sami! Mírová mise bude pokračovat,“ píše na svém profilu Orbán.

Orbán před Čínou navštívil ruského prezidenta Vladimíra Putina, aby s ním jednal o možnostech urovnání války na Ukrajině a o případných základech budoucí bezpečnostní architektury v Evropě. Od této návštěvy se distancovala řada evropských lídrů i českých politiků podporujících Ukrajinu.

O mírových snahách jednal ještě před návštěvou Ruska s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenskym.

Po návštěvě Ukrajiny, Ruska a Číny odcestuje Orbán k navštěvě USA, což označuje jako další zastávku při hledání mírového řešení války na Ukrajině

Čína, Rusko a Ukrajina

Ruský prezident Vladimir Putin a čínský prezident Si Ťin-pching si připíjejí během recepce po jednání v Kremlu v Moskvě 21. března 2023. (Foto: PAVEL BYRKIN / SPUTNIK / AFP Getty Images)

Peking nikdy vojenskou invazi Ruska na Ukrajinu neodsoudil, ani nepřestal nakupovat ruskou ropu a energie. Před invazí na Ukrajinu podepsala Čína a Rusko dohodu o „neomezené spolupráci“.

Podle odborníka na Čínu Philipa Cunninghama je Rusko vůči Číně v historicky slabé pozici, přičemž ruská vláda se chová jako vazalský stát. V článku v časopise China-U.S. Focus napsal, že prohlášení jsou „plná jazyka, kterým Rusko demonstruje svou věrnost nejen standardním zahraničněpolitickým postojům, například v otázce Taiwanu, ale i novým, inovativním a dosud nevyzkoušeným vizím, které (Čínský vůdce) Xi prosazuje“.

Z analytického hlediska je Čína ve vztahu k Rusku spíše tím, kdo jeho invazi na Ukrajinu dlouhodobě podporuje a umožňuje v ní pokračovat.

Ruský prezident Vladimir Putin nejdříve opakovaně potvrdil, že útok na Ukrajinu neplánuje, ale na zahájení zimních olympijských her v Pekingu na začátku února 2022 se setkal s nejvyšším čínským vůdcem Xi Jinpingem, kde mezi nimi došlo k podepsání zmiňované dohody o „neomezené spolupráci“. Asi o 20 dní později začala válka na Ukrajině.

Některé strategické analýzy ukazují, že taktika Komunistické strany Číny směřuje k podpoření rozpoutání hned několika vojenských konfliktů najednou v různých částech světa, které zaměstnají Spojené státy. Prvním z nich je podle analytiků Ukrajina, druhý je konflikt mezi Hamásem a Izraelem.

Další konflikty, včetně toho s Taiwanem, se rýsují zejména v Jihočínském moři. Zde se Komunistická strana Číny dlouhodobě snaží o rozšiřování vojenské přítomnosti v mořské oblasti, kterou procházejí klíčové mezinárodní obchodní a dopravní cesty. Konflikty v Ukrajině a v Izraeli a jinde by mohly navázat vojenskou (minimálně materiální) podporu USA a zemí EU, čímž omezí jejich schopnost případné intervence při pokusu čínského režimu o anexi Taiwanu nebo dalšího zabírání oblastí Jihočínského moře.

Související články

Přečtěte si také

Senátní komise podpořila korespondenční volbu. Canov poukázal na možnost voliče „rozmyslet se“
Senátní komise podpořila korespondenční volbu. Canov poukázal na možnost voliče „rozmyslet se“

Na půdě Senátu se dnes projednával návrh zákona upravující korespondenční volbu v zahraničí. Byť senátoři možnost podporují, poukázali na možnost „rozmyslet si“ volbu a další nedostatky.

Evropská komise z obav před oteplováním plánuje monitorovat saze a další zplodiny z letadel
Evropská komise z obav před oteplováním plánuje monitorovat saze a další zplodiny z letadel

Evropská komise hodlá rozšířit sledování emisí z letecké dopravy o zplodiny jako saze, oxidy síry či dusíku. Mezinárodní asociace leteckých dopravců lobbuje za výjimku u dlouhých letů. Nízkonákladovky proti tomu protestují.

Harrisová souboj s Trumpem označila za volbu mezi chaosem a svobodou
Harrisová souboj s Trumpem označila za volbu mezi chaosem a svobodou

Za volbu mezi chaosem a svobodou označila americká viceprezidentka Kamala Harrisová souboj o Bílý dům mezi ní a kandidátem republikánů Donaldem Trumpem.

Německá vláda zakázala Islámské centrum v Hamburku
Německá vláda zakázala Islámské centrum v Hamburku

Německé ministerstvo vnitra zakázalo Islámské centrum v Hamburku (IZH) a organizace, které pod něj spadají.

Šéfka Tajné služby USA po atentátu na Trumpa rezignovala
Šéfka Tajné služby USA po atentátu na Trumpa rezignovala

Šéfka Tajné služby Spojených států Kimberly Cheatleová rezignovala kvůli atentátu na bývalého prezidenta Donalda Trumpa, uvedla agentura AP s odkazem na e-mail, který Cheatleová zaslala svým podřízeným.