Juraj Skovajsa

8. 7. 2024

Aktualizováno 8. 7. 2024 v 16:50 o tiskovou konferenci ANO.

Jordan Bardella, prezident francouzského Národního sdružení, které drtivě vyhrálo francouzské volby do Evropského parlamentu (EP), se stal šéfem nové frakce v EP Patrioti pro Evropu. Klára Dostálová z hnutí ANO je jednou z šesti místopředsedkyň.

Dnes odpoledne v Bruselu oficiálně vznikla očekávaná nová frakce, která čítá na 12 stran ze zemí EU, a která bude v EP zastávat 84 křesel, oznámilo to na sociálních sítích několik zástupců členských stran.

„Hnutí ANO plní svůj program a především slib voličům tvrdě hájit české zájmy. Založili jsme v EP třetí nejsilnější frakci – Patrioti pro Evropu. Je to ryze proevropská a konstruktivní frakce, usilující o prosperitu Evropy skrze spolupráci suverénních členských států. Našimi prioritami je důsledná ochrana vnějších hranic, posílení role členských států na úkor Bruselu a revize klimaticko energetické politiky,“ komentoval vznik frakce europoslanec Ondřej Knotek a v následujícím postu na X oznámil, že Klára Dostálová bude jednou z místopředsedkyní.

První místopředsedkyní bude Kinga Gál z Fidészu a mezi dalšími šesti je Roberto Vannacci ze „Salviniho“ Legy.

Mezi členy nové frakce patří:

 1. francouzské Národní sdružení (30 křesel)
 2. maďarský Fidész (11 křesel)
 3. italská Lega (8 křesel)
 4. české hnutí ANO 2011 (7 křesel) + Přísaha a Motoristé (2 křesla)
 5. rakouské FPO (6 křesel)
 6. španělská Vox (6 křesel)
 7. nizozemská Strana za svobodu (6 křesel)
 8. belgičtí Vlaams Belang (3 křesla)
 9. portugalská Chega (2 křesla)
 10. řecký Hlas rozumu (1 křeslo)
 11. dánská Lidová strana (1 křeslo)
 12. lotyšská Pirmaja Vieta (1 křeslo)

Andrej Babiš se na dnešní tiskové konferenci při příležitosti založení frakce ohradil proti nařčením kolujícím na internetu včetně spojení s Ruskem, stejně tak jako místopředseda strany Karel Havlíček, který zároveň odsoudil ruský útok na Ukrajinu.

V době tiskové konference sdělil premiér Petr Fiala na X: „Nazývejme věci pravými jmény. Patrioti pro Evropu slouží zájmům Ruska. Ať už vědomě, či nevědomě. A tím ohrožují bezpečnost a svobodu Evropy.“

Předseda ANO zopakoval hlavní body programu frakce vycházející ze zakládajícího manifestu a poukázal na to, že jako třetí nejsilnější uskupení „bude náš hlas v EU slyšet“. Na otázku novinářů o rozšifrování sdělil, že členství v nové frakci pro další strany je otevřené. Naznačil, že uskupení mohlo mít i více členů, nebýt vlivu Evropské komise.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Senátní komise podpořila korespondenční volbu. Canov poukázal na možnost voliče „rozmyslet se“
Senátní komise podpořila korespondenční volbu. Canov poukázal na možnost voliče „rozmyslet se“

Na půdě Senátu se dnes projednával návrh zákona upravující korespondenční volbu v zahraničí. Byť senátoři možnost podporují, poukázali na možnost „rozmyslet si“ volbu a další nedostatky.

Evropská komise z obav před oteplováním plánuje monitorovat saze a další zplodiny z letadel
Evropská komise z obav před oteplováním plánuje monitorovat saze a další zplodiny z letadel

Evropská komise hodlá rozšířit sledování emisí z letecké dopravy o zplodiny jako saze, oxidy síry či dusíku. Mezinárodní asociace leteckých dopravců lobbuje za výjimku u dlouhých letů. Nízkonákladovky proti tomu protestují.

Harrisová souboj s Trumpem označila za volbu mezi chaosem a svobodou
Harrisová souboj s Trumpem označila za volbu mezi chaosem a svobodou

Za volbu mezi chaosem a svobodou označila americká viceprezidentka Kamala Harrisová souboj o Bílý dům mezi ní a kandidátem republikánů Donaldem Trumpem.

Německá vláda zakázala Islámské centrum v Hamburku
Německá vláda zakázala Islámské centrum v Hamburku

Německé ministerstvo vnitra zakázalo Islámské centrum v Hamburku (IZH) a organizace, které pod něj spadají.

Šéfka Tajné služby USA po atentátu na Trumpa rezignovala
Šéfka Tajné služby USA po atentátu na Trumpa rezignovala

Šéfka Tajné služby Spojených států Kimberly Cheatleová rezignovala kvůli atentátu na bývalého prezidenta Donalda Trumpa, uvedla agentura AP s odkazem na e-mail, který Cheatleová zaslala svým podřízeným.