V době, kdy vlády v některých vyspělých zemích uvažují o čtyřdenním pracovním týdnu, se Řecko rozhodlo jít opačným směrem a počet pracovních dní navýšilo.

V červenci zde začal platit nový zákon, který umožňuje zaměstnancům pracovat až 48 hodin týdně, namísto dosavadních 40 hodin. Zprávu přinesl deník Guardian.

Nová legislativa se týká pouze soukromého sektoru s nepřetržitým provozem a vybraných průmyslových odvětví. Zaměstnanci zde budou mít možnost pracovat dvě hodiny denně navíc nebo jednu osmihodinovou směnu navíc, za což jim bude k denní mzdě připočten příplatek ve výši 40 %.

Řecké ministerstvo práce a sociálního zabezpečení poznamenalo, že se toto opatření nijak nedotýká stanoveného pětidenního pracovního týdne, který je nařízen zákonem. „Místo toho slouží k řešení naléhavých provozních požadavků, které nelze uspokojit prostřednictvím dostupné nabídky specializovaných pracovníků,“ dodalo ministerstvo.

Řecký premiér Kyriakose Mitsotakise na obhajobu nového zákonu, který je součástí většího balíčku o pracovním zákonu, uvedl, že nová legislativa předejde dvojímu problému, kterým je úbytek obyvatelstva a nedostatek kvalifikovaných pracovníků. Premiér dále dodal, že „jádro této legislativy je přátelský k zaměstnancům, je hluboce orientován na růst…a Řecko se tím vyrovná zbytku Evropy.“

Odhaduje se, že od konce roku 2009, kdy vypukla v Řecku téměř desetiletá dluhová krize, emigrovalo přibližně 500 000 převážně mladých vzdělaných Řeků. Současnému premiérovi jsou připisovány zásluhy za úspěšný hospodářský návrat země.

Ne všichni ale s rozhodnutím vlády souhlasí. Podle odpůrců reforma narušuje právní ochranu a ve jménu flexibility ruší dlouhodobě zavedená práva zaměstnanců.

Čtyřdenní pracovní týden

Některé země začínají experimentovat s modelem kratšího pracovního týdne. Podle informace BBC čtyřdenní pracovní týden vyzkoušeli na Islandu, kde měl „ohromující úspěch“. Výsledek ukázal, že produktivita na většině pracovišť zůstala stejná nebo se zvýšila.

V České republice se do zkráceného pracovního týdne pustilo několik firem. Například brněnská společnost Phonexia zavedla čtyřdenní pracovní týden již loni v únoru a výsledky si chválí.

„Nechtěli jsme zavést další benefit, ale pozitivně změnit život našich lidí. Překvapilo mě, jak obrovskou motivaci to přineslo, a pro mnoho z nich je to opravdu zásadní milník,“ uvedla pro deník Novinky.cz ředitelka firmy pro strategii, Zuzana Roznosová.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Trump byl zraněn při pokusu o atentát, shrnutí
Trump byl zraněn při pokusu o atentát, shrnutí

Trump byl lehce postřelen do ucha. Strážci zákona uvedli, že se Trump zřejmě stal terčem atentátu.

4 stoické principy, jak obstát ve světě
4 stoické principy, jak obstát ve světě

Senecovy dopisy inspirovaly miliony lidí, aby si vypěstovali vyrovnanost a žili skvělý život uprostřed trápení a nejistot.

Shromáždění ve Washingtonu vyzývá k ukončení 25 let trvajícího pronásledování Falun Gongu ze strany Komunistické strany Číny
Shromáždění ve Washingtonu vyzývá k ukončení 25 let trvajícího pronásledování Falun Gongu ze strany Komunistické strany Číny

Američtí politici a vedoucí lidskoprávní osobnosti odsoudili zvěrstva komunistického režimu v oblasti lidských práv, včetně násilného odebírání orgánů.

Vliv počasí na obnovitelné zdroje aneb co je to Dunkelflaute
Vliv počasí na obnovitelné zdroje aneb co je to Dunkelflaute

Obnovitelné zdroje energie jsou závislé na počasí. Mraky nebo bezvětří způsobí, že větrná a solární zařízení produkují málo energie nebo vůbec žádnou. Tento problém se popisuje německým termínem „dunkelflaute“. Jak nahradit výpadek?

Ani válka nezastíní návrat k tradiční kráse a ženskosti. Tatiana z Ukrajiny inspiruje výrobou kabelek k naději.
Ani válka nezastíní návrat k tradiční kráse a ženskosti. Tatiana z Ukrajiny inspiruje výrobou kabelek k naději.

Ve společnosti se často diskutuje o roli mužů a žen, přičemž tradiční vnímání mužské a ženské identity prochází výraznými změnami, které ovlivňují i vztahy.