V době, kdy vlády v některých vyspělých zemích uvažují o čtyřdenním pracovním týdnu, se Řecko rozhodlo jít opačným směrem a počet pracovních dní navýšilo.

V červenci zde začal platit nový zákon, který umožňuje zaměstnancům pracovat až 48 hodin týdně, namísto dosavadních 40 hodin. Zprávu přinesl deník Guardian.

Nová legislativa se týká pouze soukromého sektoru s nepřetržitým provozem a vybraných průmyslových odvětví. Zaměstnanci zde budou mít možnost pracovat dvě hodiny denně navíc nebo jednu osmihodinovou směnu navíc, za což jim bude k denní mzdě připočten příplatek ve výši 40 %.

Řecké ministerstvo práce a sociálního zabezpečení poznamenalo, že se toto opatření nijak nedotýká stanoveného pětidenního pracovního týdne, který je nařízen zákonem. „Místo toho slouží k řešení naléhavých provozních požadavků, které nelze uspokojit prostřednictvím dostupné nabídky specializovaných pracovníků,“ dodalo ministerstvo.

Řecký premiér Kyriakose Mitsotakise na obhajobu nového zákonu, který je součástí většího balíčku o pracovním zákonu, uvedl, že nová legislativa předejde dvojímu problému, kterým je úbytek obyvatelstva a nedostatek kvalifikovaných pracovníků. Premiér dále dodal, že „jádro této legislativy je přátelský k zaměstnancům, je hluboce orientován na růst…a Řecko se tím vyrovná zbytku Evropy.“

Odhaduje se, že od konce roku 2009, kdy vypukla v Řecku téměř desetiletá dluhová krize, emigrovalo přibližně 500 000 převážně mladých vzdělaných Řeků. Současnému premiérovi jsou připisovány zásluhy za úspěšný hospodářský návrat země.

Ne všichni ale s rozhodnutím vlády souhlasí. Podle odpůrců reforma narušuje právní ochranu a ve jménu flexibility ruší dlouhodobě zavedená práva zaměstnanců.

Čtyřdenní pracovní týden

Některé země začínají experimentovat s modelem kratšího pracovního týdne. Podle informace BBC čtyřdenní pracovní týden vyzkoušeli na Islandu, kde měl „ohromující úspěch“. Výsledek ukázal, že produktivita na většině pracovišť zůstala stejná nebo se zvýšila.

V České republice se do zkráceného pracovního týdne pustilo několik firem. Například brněnská společnost Phonexia zavedla čtyřdenní pracovní týden již loni v únoru a výsledky si chválí.

„Nechtěli jsme zavést další benefit, ale pozitivně změnit život našich lidí. Překvapilo mě, jak obrovskou motivaci to přineslo, a pro mnoho z nich je to opravdu zásadní milník,“ uvedla pro deník Novinky.cz ředitelka firmy pro strategii, Zuzana Roznosová.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Senátní komise podpořila korespondenční volbu. Canov poukázal na možnost voliče „rozmyslet se“
Senátní komise podpořila korespondenční volbu. Canov poukázal na možnost voliče „rozmyslet se“

Na půdě Senátu se dnes projednával návrh zákona upravující korespondenční volbu v zahraničí. Byť senátoři možnost podporují, poukázali na možnost „rozmyslet si“ volbu a další nedostatky.

Evropská komise z obav před oteplováním plánuje monitorovat saze a další zplodiny z letadel
Evropská komise z obav před oteplováním plánuje monitorovat saze a další zplodiny z letadel

Evropská komise hodlá rozšířit sledování emisí z letecké dopravy o zplodiny jako saze, oxidy síry či dusíku. Mezinárodní asociace leteckých dopravců lobbuje za výjimku u dlouhých letů. Nízkonákladovky proti tomu protestují.

Harrisová souboj s Trumpem označila za volbu mezi chaosem a svobodou
Harrisová souboj s Trumpem označila za volbu mezi chaosem a svobodou

Za volbu mezi chaosem a svobodou označila americká viceprezidentka Kamala Harrisová souboj o Bílý dům mezi ní a kandidátem republikánů Donaldem Trumpem.

Německá vláda zakázala Islámské centrum v Hamburku
Německá vláda zakázala Islámské centrum v Hamburku

Německé ministerstvo vnitra zakázalo Islámské centrum v Hamburku (IZH) a organizace, které pod něj spadají.

Šéfka Tajné služby USA po atentátu na Trumpa rezignovala
Šéfka Tajné služby USA po atentátu na Trumpa rezignovala

Šéfka Tajné služby Spojených států Kimberly Cheatleová rezignovala kvůli atentátu na bývalého prezidenta Donalda Trumpa, uvedla agentura AP s odkazem na e-mail, který Cheatleová zaslala svým podřízeným.