Vladislava Mašková

10. 7. 2024

Chystáte se na dovolenou, kde možná na cestě strávíte dlouhé hodiny sezením v autě a pak plánujete ležet na pláži? A děláte si obavy, že si během dovolené narušíte svůj zdravý jídelníček a přijedete domů o pár kil těžší?

Zde je pár rad, které by vám mohly pomoci.

Příprava nad zlato

Nezapomeňte si před cestou udělat průzkum, co se na daném místě nachází, jestli je poblíž vašeho ubytování obchod s potravinami nebo místní tržiště s lokální čerstvou zeleninou a ovocem. Podle toho si sepište seznam, co je a co není nutné si na cestu nakoupit.

Co si vzít s sebou na cestu do auta?

Pokud plánujete dlouhou cestu autem, určitě přemýšlíte, jaké jídlo připravit. Klasická česká svačina, řízky a chleba, je jednou z možností. Ale… Trochu odlehčenější variantou by mohly být boxy naplněné rozkrájenou paprikou, mrkví, okurkou nebo cherry rajčaty. Do dalšího můžete narovnat hroznové víno, rozkrájená jablka, hrušky, nektarinky nebo nakrájený meloun.

Udělejte si své oblíbené sendviče.

(envato)

Můj tip je čerstvá bagetka nebo tortilla, hummus (cizrnová pomazánka, kterou dnes najdete v mnoha supermarketech), sójový salám, volské oko, plátek sýra, ledový salát a okurka. Vejce se dá nahradit například opečeným marinovaným tofu, které se dá koupit v kterékoli zdravé výživě. Tato odpolední svačina je nejen výborná, ale také vás dostatečně zasytí a dodá potřebné proteiny a vitamíny.

Před cestou si můžete také něco upéct, například ovesné sušenky nebo muffiny. Ty vám nejenom zpříjemní cestování, ale zároveň zaženou hlad a vyhnete se nákupu přeslazených sušenek a čokolády na benzinové pumpě.

Uvařená vejce či pečené kuřecí maso

Aby se vám jídlo během cesty nezkazilo, vložte je do cestovní ledničky. Další jídlo, které by se během cesty mohlo hodit, jsou uvařená vajíčka nebo pečené kuřecí či krůtí maso. To můžete použít posléze i pro rychlou přípravu oběda či večeře.

Nezapomínejte na tekutiny

A nakonec nezapomeňte ani na důležité tekutiny, zejména vodu.

Tip: Pokud chcete zůstat během řízení bdělí, nasypte pár lístků zeleného čaje do PET lahve se studenou vodou. Nevařený zelený čaj pak můžete popíjet během celé cesty.

I na dovolené se nevyhýbejte vaření

Pokud nemáte naplánovanou dovolenou již se zajištěným stravováním v podobě polopenze nebo pobyt all-inclusive, pak vás čeká volba vařit či nevařit. Mnoho žen by zřejmě zvolilo možnost nevařit, ale pokud chcete mít kontrolu nad svým vyváženým jídelníčkem, pak zvolte raději přípravu vlastních pokrmů.

(envato)

Návštěva místního tržiště a vaření z lokálních produktů může být nakonec velmi inspirující a nemusí být náročná. Zeleninové saláty, těstoviny s restovanou zeleninou a tofu nebo ovesné kaše s ovocem na snídani mohou být zdravou variantou.

(wirestock/envato)

Jaké potraviny přibalit

Pokud jedete na místo, kde není možnost si denně nakupovat, pak zvažte nákup některých trvanlivých potravin již v Čechách. Potraviny, jako jsou vločky, kuskus nebo bulgur, rýže, tortillové placky, těstoviny, tofu, rajčatové omáčky, pesto, sušené ovoce, ořechy či knäckebroty na rychlé svačinky s vysokým obsahem vlákniny. Dále si přibalte své oblíbené koření, olivový olej nebo balzamikový ocet.

Pokud si budete s sebou brát ovoce a zeleninu, vezměte jen takové množství a druh, který se během cesty nezkazí, jako je například kořenová zelenina nebo jablka. Další možností je si zeleninu před cestou usušit v sušičce. Zelenina se tak nezkazí, vaření s ní je rychlé a v autě nezabere moc místa.

Tip: Kořenovou zeleninu (mrkev, petržel, celer) si nastrouhejte nahrubo a rozprostřete na jedno plato sušičky. Do dalšího můžete dát nakrájenou jarní cibuli, nadrobno nakrájenou papriku nebo rajčata. Každá zelenina potřebuje jinou dobu sušení, proto raději pravidelně kontrolujte. Sušená zelenina vám krásně provoní každé jídlo.

Abyste se cítili na dovolené dobře, nezapomeňte na přísun tekutin, zejména neslazených nápojů. Například chladný zelený neslazený čaj je výborný během horkých dnů.

Přečtěte si také

Trump byl zraněn při pokusu o atentát, shrnutí
Trump byl zraněn při pokusu o atentát, shrnutí

Trump byl lehce postřelen do ucha. Strážci zákona uvedli, že se Trump zřejmě stal terčem atentátu.

4 stoické principy, jak obstát ve světě
4 stoické principy, jak obstát ve světě

Senecovy dopisy inspirovaly miliony lidí, aby si vypěstovali vyrovnanost a žili skvělý život uprostřed trápení a nejistot.

Shromáždění ve Washingtonu vyzývá k ukončení 25 let trvajícího pronásledování Falun Gongu ze strany Komunistické strany Číny
Shromáždění ve Washingtonu vyzývá k ukončení 25 let trvajícího pronásledování Falun Gongu ze strany Komunistické strany Číny

Američtí politici a vedoucí lidskoprávní osobnosti odsoudili zvěrstva komunistického režimu v oblasti lidských práv, včetně násilného odebírání orgánů.

Vliv počasí na obnovitelné zdroje aneb co je to Dunkelflaute
Vliv počasí na obnovitelné zdroje aneb co je to Dunkelflaute

Obnovitelné zdroje energie jsou závislé na počasí. Mraky nebo bezvětří způsobí, že větrná a solární zařízení produkují málo energie nebo vůbec žádnou. Tento problém se popisuje německým termínem „dunkelflaute“. Jak nahradit výpadek?

Ani válka nezastíní návrat k tradiční kráse a ženskosti. Tatiana z Ukrajiny inspiruje výrobou kabelek k naději.
Ani válka nezastíní návrat k tradiční kráse a ženskosti. Tatiana z Ukrajiny inspiruje výrobou kabelek k naději.

Ve společnosti se často diskutuje o roli mužů a žen, přičemž tradiční vnímání mužské a ženské identity prochází výraznými změnami, které ovlivňují i vztahy.