Epoch Times Česko ČTK

a 10. 7. 2024

Dělníci pravděpodobně v posledním srpnovém týdnu dokončí práce na aktuálně rekonstruované části pražského Barrandovského mostu a přesunou se do finální fáze oprav. Ta by v ideálním případě měla skončit do konce listopadu. Novinářům to dnes při prohlídce stavby řekli zástupci magistrátu, Technické správy komunikací (TSK) a stavební firmy Porr. Původně měly opravy skončit do konce letních prázdnin. Stav severní části soumostí však byl horší, než se předpokládalo, což vedlo ke zpoždění.

Barrandovský most tvoří dva mosty, a to jižní, po kterém jedou auta ve směru ze Smíchova do Braníku, a který je již opraven, a severní, po kterém jezdí v opačném směru a jehož severní část nyní dělníci rekonstruují. Pokud vše půjde dobře, na konci srpna se podle místopředsedy představenstva TSK Josefa Richtra otevře řidičům a práce se přesunou na část jižní, která bude zároveň poslední etapou celé rekonstrukce. „Na dokončenou severní polovinu se přehodí provoz a okamžitě začneme frézovat jižní polovinu,“ řekl manažer stavby z firmy Porr Martin Ředina.

TSK v polovině května oznámila, že nestihne původně avizovaný termín dokončení opravy, protože se ukázalo, že stav mostu je horší, než se čekalo. Podle Řediny je to trochu paradoxní, protože severní most je o pět let mladší než jižní a přitom je ještě v horším stavu. Důvodem je podle něj pravděpodobně horší kvalita použitého betonu.

Ředina potvrdil, že firma počítá v ideálním případě s dokončením celé rekonstrukce do konce listopadu. Od 1. prosince má být podle smlouvy zimní přestávka, ale podle manažera lze po oboustranné dohodě a v případě dobrých klimatických podmínek práce prodloužit ještě zhruba o 14 dní.

„Není nutné se bavit o konkrétních měsících, důležité jsou pro nás klimatické podmínky. A ty mohou být velmi vhodné i v listopadu a v prosinci – za poslední léta vyjma loňského roku byly zimy v Praze velmi mírné,“ vysvětlil manažer.

Mezní termín je nicméně polovina prosince, kdy zahajují zimní pauzy obalovny vyrábějící asfaltové směsi. „Naše obalovny pracují zhruba do poloviny prosince, potom se musí zakonzervovat, přes zimu mají odstávku a pokračuje se zase až na začátku března,“ řekl. Richtr doplnil, že firma se nyní snaží co nejvíce využít dlouhých dnů a dobrého počasí k urychlení prací, protože podzimní počasí bude mnohem nevyzpytatelnější.

Barrandovský most z roku 1983 nebyl dosud kompletně opraven. Denně ho přejede na 140 000 aut, což z něj dělá nejvytíženější komunikaci v Praze. Rekonstrukce vyjde podle dřívějších informací celkem na 594,5 milionu korun.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Trump přežil pokus o atentát. Shrnutí událostí
Trump přežil pokus o atentát. Shrnutí událostí

Trump byl lehce postřelen do ucha při pokusu o atentát na předvolebním mítinku. Zemřel návštěvník a střelec byl zlikvidován.

4 stoické principy, jak obstát ve světě
4 stoické principy, jak obstát ve světě

Senecovy dopisy inspirovaly miliony lidí, aby si vypěstovali vyrovnanost a žili skvělý život uprostřed trápení a nejistot.

Shromáždění ve Washingtonu vyzývá k ukončení 25 let trvajícího pronásledování Falun Gongu ze strany Komunistické strany Číny
Shromáždění ve Washingtonu vyzývá k ukončení 25 let trvajícího pronásledování Falun Gongu ze strany Komunistické strany Číny

Američtí politici a vedoucí lidskoprávní osobnosti odsoudili zvěrstva komunistického režimu v oblasti lidských práv, včetně násilného odebírání orgánů.

Vliv počasí na obnovitelné zdroje aneb co je to Dunkelflaute
Vliv počasí na obnovitelné zdroje aneb co je to Dunkelflaute

Obnovitelné zdroje energie jsou závislé na počasí. Mraky nebo bezvětří způsobí, že větrná a solární zařízení produkují málo energie nebo vůbec žádnou. Tento problém se popisuje německým termínem „dunkelflaute“. Jak nahradit výpadek?

Ani válka nezastíní návrat k tradiční kráse a ženskosti. Tatiana z Ukrajiny inspiruje výrobou kabelek k naději
Ani válka nezastíní návrat k tradiční kráse a ženskosti. Tatiana z Ukrajiny inspiruje výrobou kabelek k naději

Ve společnosti se často diskutuje o roli mužů a žen, přičemž tradiční vnímání mužské a ženské identity prochází výraznými změnami, které ovlivňují i vztahy.