Milan Kajínek

22. 7. 2024

Současný prezident Joe Biden odstoupil z kandidatury na další funkční období měsíc před konáním sjezdu své strany, na kterém měl být po úspěšných primárkách oficiálně jmenován jako stranický kandidát. Aktuální otázka k prezidentským volbám nyní zní: kdo Bidena nahradí?

Samotný Joe Biden a část členů Demokratické strany podporují viceprezidentku Kamalu Harrisovou. Jedním z důvodů jsou finance. Veškeré dary na volební kampaň pro Joea Bidena jako kandidáta na prezidenta a Kamalu Harrisovou jako jeho „running mate“, tedy spolu-kandidátku na viceprezidentku, jsou svázány s jejich jmény. Pokud by nyní kandidoval někdo jiný, nemohl by tyto finance využít a musel by začít kampaň úplně od začátku.

Kandidatura Harrisové však ještě není úplně jistá. Primárky totiž vyhrál Joe Biden a demokraté mohou požadovat možnost zvolit si nového kandidáta opět formou primárek.

Další otázkou tedy je, kdo by chtěl případně kromě Kamaly Harrisové kandidovat?

Spekuluje se například o tom, že by demokraté mohli poprvé v historii nominovat dvě ženy – prezidentku a viceprezidentku. V amerických médiích se probírají různé možné kandidátky jako například 52-letá guvernérka státu Michigan Gretchen Whitmerová, která byla v roce 2022 zvolena na druhé funkční období a ze zákona nemůže usilovat o třetí.

Seznam podporovatelů Harrisové už nyní čítá demokratické předsedy všech 50 států USA, delegáty sjezdu nejméně ze čtyř států a některá z největších stranických jmen, včetně Clintonových, guvernérů Kalifornie, Pensylvánie a New Jersey a demokratického mega dárce Alexe Sorose (syna George Sorosa).

Rostoucí koalice za Harrisovou jí téměř zajišťuje pozici prezidentské kandidátky strany, přesto se může setkat s vyzyvatelem ještě předtím, než delegáti demokratů příští měsíc odevzdají svůj hlas pro finální nominaci.

Harrisová zatím nejmenovala svého spolukandidáta. V neděli hovořila s pensylvánským guvernérem Joshem Shapirem a guvernérem Severní Karolíny Royem Cooperem.

Národní sjezd Demokratické strany je naplánován na 19. – 22. srpna v Chicagu ve státě Illinois. Původně se mělo jednat o „korunovaci“ prezidenta Bidena na demokratického kandidáta, nyní se však zřejmě diskutuje o možnostech, které v minulosti nemají precedent.

Názory na „extrémní levicovost“ Harrisové

Exprezident Donald Trump v minulosti v rozhovoru pro pořad „Ráno s Marií“ na Fox Business Network prohlásil, že demokratická viceprezidentská kandidátka Kamala Harrisová je „komunistka; je nalevo od Bernieho“. Bernie Senders je známý socialistický politik, nyní senátor.

Na svém profilu na Truth Social se k samotné Harrisové po Bidenově oznámení zatím nevyjádřil.

Proslovy a ideologické pozadí Harrisové hodnotil pro deník Epoch Times v roce 2020 Trevor Loudon, novozélandský spisovatel, filmař a řečník, momentálně působící v USA, který se více než 30 let se zabývá výzkumem radikálních levicových, marxistických a teroristických hnutí a jejich skrytého vlivu na hlavní politické proudy ve světě. (Článek z roku 2020 si můžete přečíst zde.)

Podle Loudona jsou názory Harrisové „skutečně ještě extrémnější než názory senátorů Bernieho Sanderse nebo Elizabeth Warrenové“, kteří jsou už sami o sobě považováni za krajně levicové.

Novozélandský výzkumník dále uvádí „přesvědčivější důkazy“, které podle něho naznačují, že Kamala Harrisová může být „skutečně komunistkou“. Více…

Související články

Přečtěte si také

Útok ISIS v New Orleans ukazuje, že vliv jeho propagandy trvá dál, říkají analytici

To, zda ISIS fyzicky existuje nebo ne, je pro islámské extremisty „irelevantní“, říká odbornice na boj proti terorismu. Proč je jeho ideologie stále atraktivní?

Sněmovna schválila růst platů vrcholných politiků pro letošek téměř o sedm procent

Do budoucna se mají podle přijatého pozměňovacího návrhu meziročně zvyšovat nejvýše o pět procent.

norsko krajina domy
Jak se miliardáři v Norsku stali ohroženým druhem

Kritici varovali, že norská daň z bohatství „vyvolá odliv kapitálu a ohrozí tvorbu pracovních míst“, a přesně to se také stalo. Norský novinář Rupert Neate poznamenal, že v roce 2022 opustilo Norsko více „superbohatých lidí“ než „během předchozích 13 let“.

Po rozhodnutí Nejvyššího soudu má čínská sociální síť TikTok v neděli v USA ukončit činnost

U amerických uživatelů populární služba by podle zákona měla v neděli ukončit činnost, pokud by ji čínská mateřská firma ByteDance do té doby neprodala.

Kyle Bass, zakladatel a investiční ředitel společnosti Hayman Capital Management a zakládající člen Výboru pro současné nebezpečí: Čína, ve Washingtonu, 26. září 2019. (Samira Bouaou / The Epoch Times)
Čínský trh s dluhopisy je známkou kolabující ekonomiky, říká Kyle Bass

Podle manažera hedgeového fondu se čínská ekonomika potýká také s problémy v bankovnictví a realitách.

Esenciální oleje pro zahřátí, lepší spánek a usnadnění trávení v zimě

Esenciální oleje jako zimní spojenci se snadno používají a nabízejí řadu výhod pro tělo i mysl. V zimě se lidé často cítí depresivně, když se dny zkracují a teplota klesá. Tehdy mohou esenciální oleje dělat zázraky. Wej Čchen-i, koordinátorka zdraví certifikované společností TÜV Rheinland, doporučuje esenciální oleje, které podporují spánek a teplo a zklidňují trávicí trakt. Tyto oleje pomáhají uvolnit […]

Česko vypustilo do vesmíru svou největší družici, sloužit bude obraně

Česko v úterý vypustilo do vesmíru zatím svou největší družici SATurnin-1. Sloužit má k obraně a bezpečnosti. Na rozdíl od jiných družic není závislá na zahraničních technologiích.

„Tohle je pro mě silný příběh,“ říká režisér Dan Svátek o osudech čínského obhájce Kao Č‘-šenga

V Senátu zazněl silný příběh renomovaného čínského právníka Kao Č‘-šenga, jenž upadl v nemilost komunistického režimu. Jak jej vnímají režisér Dan Svátek a senátorky Jitka Seitlová a Jaromíra Vítková?

National Geographic Society: Jak a kde vznikla tato nejvlivnější geografická společnost na světě?

Vznik National Geographic Society v roce 1888 spojil objevitele a vědce s cílem šířit geografické poznání a podporovat vědecké expedice.