Slovenský ministr zahraničních věcí Juraj Blanár a jeho maďarský protějšek Péter Szijjártó dnes odsoudili ukrajinské rozhodnutí nepovolit společnosti Lukoil tranzit ropy přes Ukrajinu a vyzvali Evropskou komisi, aby urgentně jednala.
Jednání Ukrajiny podle nich porušuje asociační dohodu mezi EU a Ukrajinou a zásadně ohrožuje energetickou bezpečnost obou zemí.
„Jedná se o nepřijatelný a nepochopitelný krok země, která se chce stát členem Evropské unie, ale svým jedním rozhodnutím zásadně ohrožuje dodávky ropy do dvou členských států EU,“ uvedl Szijjártó pro média.
Pro Maďarsko představuje ropa od ruského Lukoilu třetinu veškerých dovozů ropy do země, pro slovenskou rafinérii Slovnaft to znamená o 40 % méně ropy, než potřebuje. Zásobování z Ruska zajišťuje ropovod Družba, který před válkou na Ukrajině sloužil jako hlavní zdroj ropy i pro Českou republiku.
Maďarsky ministr zahraničí uvedl dnes v Bruselu, že hovořil se svým ukrajinským kolegou, který mu pověděl, že jeho země průtok ropy nijak neblokuje, „ale není to pravda“, řekl Szijjártó.
Maďarsko a Slovensko proto dnes zahájily předarbitrážní konzultace s Evropskou komisí. Ta musí za oba členské státy jednat s Kyjevem. „Protože zabezpečení dodávek energie je akutní záležitost, Evropská komise má tři dny na provedení konzultací s Ukrajinou,“ upřesnil Szijjártó a dodal, že pokud nebude domluva Evropské komise stačit, „bude zahájen proces urovnání sporu“.
Podle maďarského politika poskytuje jeho země Ukrajině elektřinu, která tvořila minulý měsíc 42 % celkových dovozů. Slovensko zase zásobuje Kyjev naftou, která tvoří kolem deseti procent importů této komodity do země.
Slovenský premiér Robert Fico v sobotu 20. července telefonoval s ukrajinským předsedou vlády Denisem Šmyhalem, přičemž označil sankce na Lukoil za nesmyslné. Podle něj ublíží zejména členských státům EU namísto Ruska. „Slovensko nemíní být rukojmím ukrajinsko-ruských vztahů,“ prohlásil o víkendu Fico.
Zákaz přepravy ropy platí pouze pro Lukoil, ostatní ruští dodavatelé ovlivněni nejsou.